Valresultat Vaggeryd 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vaggeryd med 34,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaggeryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 9 900
- Avgivna röster
- 8 613
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 921 | 34,3 % |
| MModeraterna | 1 521 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 319 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 013 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 683 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 346 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 261 | 3,1 % |
| Övriga partier | 163 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 039 | 36,2 % |
| MModeraterna | 1 366 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 144 | 13,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 904 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 780 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 430 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 344 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 324 | 3,9 % |
| Övriga partier | 71 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 734 | 32,1 % |
| MModeraterna | 1 443 | 17,0 % |
| KDKristdemokraterna | 975 | 11,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 890 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 825 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 618 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 500 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 431 | 5,1 % |
| Övriga partier | 90 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Vaggeryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaggeryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,4 % | 33,3 % | 34,3 % | 29,3 % | 29,8 % | 25,9 % |
| M | 19,7 % | 24,6 % | 17,8 % | 15,3 % | 16,4 % | 18,8 % |
| SD | 3,8 % | 7,4 % | 15,5 % | 20,4 % | 25,1 % | 23,4 % |
| KD | 19,1 % | 14,8 % | 11,9 % | 13,0 % | 10,3 % | 11,5 % |
| C | 8,4 % | 7,8 % | 8,0 % | 10,3 % | 7,5 % | 6,9 % |
| MP | 2,5 % | 3,6 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,5 % | 2,9 % |
| V | 3,5 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,2 % | 3,3 % | 5,2 % |
| L | 4,5 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,7 % |
| Övr | 1,1 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 85,3 % | 87,0 % | 88,0 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Vaggeryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaggeryd 2014
Så skiljer sig Vaggeryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 11,9 % i Vaggeryd mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,3
- S +3,2
- SD +2,6
- C +1,9
Svagare än i riket
- M −5,5
- MP −2,8
- FP −2,4
- V −2,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vaggeryd, från 7,4 % till 15,5 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,6 % till 17,8 % (−6,7).
- SD +8,0
- M −6,7
- KD −2,9
- FP −1,3
- S +0,9
- MP +0,5
- V +0,2
- C +0,2
Valdeltagande i Vaggeryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vaggeryd på plats 93 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaggeryd är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,0 % i Tofteryd 2 till 89,9 % i Byarum-Bondstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tofteryd 2 (47,7 %) och sitt svagaste i Åker-Hagshult (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Kristdemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaggeryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 15,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- SD −5,0
- V +3,8
- FP +2,8
- S −2,1
- C +1,7
- MP +1,0
- M −0,9
- KD −0,4
Största parti i Vaggeryd sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vaggeryd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaggeryd 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vaggeryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byarum 1 | S | 38,7 % | S | 35,4 % | 89,6 % |
| Byarum 2 | S | 39,6 % | S | 35,4 % | 83,5 % |
| Byarum 3 | S | 42,4 % | S | 36,4 % | 83,6 % |
| Byarum-Bondstorp | S | 20,8 % | C | 22,7 % | 89,9 % |
| Svenarum | S | 25,5 % | S | 25,1 % | 88,3 % |
| Tofteryd 1 | S | 29,2 % | S | 29,1 % | 87,2 % |
| Tofteryd 2 | S | 47,7 % | S | 45,9 % | 79,0 % |
| Åker-Hagshult | KD | 22,8 % | M | 21,5 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014