Valresultat Mullsjö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mullsjö med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,9 %). Valdeltagandet var 89,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mullsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,2 %
- Röstberättigade
- 5 388
- Avgivna röster
- 4 806
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 357 | 28,6 % |
| KDKristdemokraterna | 809 | 17,0 % |
| MModeraterna | 793 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 761 | 16,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 284 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 241 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 230 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 161 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 68 | 1,4 % |
| OVRövriga partier | 48 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 505 | 32,2 % |
| MModeraterna | 983 | 21,0 % |
| KDKristdemokraterna | 735 | 15,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 474 | 10,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 307 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 239 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 210 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 3,8 % |
| Övriga partier | 43 | 0,9 % |
Kommunvalet 2014 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 187 | 24,9 % |
| MModeraterna | 771 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 744 | 15,6 % |
| MFRMFR | 611 | 12,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 545 | 11,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 327 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 239 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 119 | 2,5 % |
| Övriga partier | 33 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Mullsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mullsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,9 procentenheter).
- S
- KD
- M
- SD
- MP
- C
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 27,8 % | 28,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| KD | 19,9 % | 18,8 % | 17,0 % | 17,9 % | 12,5 % | 12,5 % |
| M | 20,7 % | 25,6 % | 16,7 % | 14,1 % | 16,4 % | 17,1 % |
| SD | 3,0 % | 6,1 % | 16,0 % | 22,1 % | 27,0 % | 25,6 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 4,0 % | 3,8 % | 4,6 % |
| C | 7,1 % | 5,0 % | 5,1 % | 7,0 % | 5,7 % | 6,7 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 5,4 % | 3,9 % | 4,1 % |
| L | 4,9 % | 5,2 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,2 % | 3,8 % |
| Övr | 2,9 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 87,9 % | 89,2 % | 89,6 % | 88,7 % | 87,6 % |
Valdeltagande i Mullsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mullsjö 2014
Så skiljer sig Mullsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 17,0 % i Mullsjö mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +12,5
- SD +3,2
- OVR +0,0
Svagare än i riket
- M −6,6
- S −2,5
- FP −2,0
- FI −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mullsjö, från 6,1 % till 16,0 % (+9,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,6 % till 16,7 % (−8,9).
- SD +9,9
- M −8,9
- KD −1,8
- FP −1,8
- FI +1,3
- OVR +0,8
- S +0,7
- MP +0,2
Valdeltagande i Mullsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,2 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mullsjö på plats 23 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mullsjö är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,7 % i Mullsjö 3 till 89,5 % i Mullsjö 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mullsjö 3 (30,0 %) och sitt svagaste i Mullsjö 4 (25,8 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mullsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,9 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,1 procentenheter.
- SD −9,1
- MP +5,5
- S −3,6
- C −2,6
- KD −1,4
- M −0,5
- FP +0,4
- V +0,2
Största parti i Mullsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Mullsjö under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 88,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 89,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Mullsjö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Mullsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Mullsjö 1 | S | 29,7 % | S | 23,1 % | 89,5 % |
| Mullsjö 2 | S | 29,8 % | S | 26,3 % | 88,5 % |
| Mullsjö 3 | S | 30,0 % | S | 33,3 % | 86,7 % |
| Mullsjö 4 | S | 25,8 % | S | 20,6 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014