Valresultat Gnosjö 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gnosjö med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,6 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnosjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Gnosjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
6 865
Avgivna röster
5 840
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2014 i Gnosjö

Riksdagsvalet 2014 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 75730,5 %
MModeraterna1 19620,7 %
SDSverigedemokraterna91615,9 %
KDKristdemokraterna82214,2 %
CCenterpartiet4918,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1973,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1692,9 %
VVänsterpartiet1502,6 %
Övriga partier721,2 %

Landstingsvalet 2014 i Gnosjö

Landstingsvalet 2014 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86932,6 %
MModeraterna1 18320,6 %
KDKristdemokraterna94816,5 %
SDSverigedemokraterna73812,9 %
CCenterpartiet4217,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2183,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1883,3 %
VVänsterpartiet1652,9 %
Övriga partier90,2 %

Kommunvalet 2014 i Gnosjö

Kommunvalet 2014 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 94933,6 %
MModeraterna1 23321,3 %
KDKristdemokraterna90915,7 %
SDSverigedemokraterna81214,0 %
CCenterpartiet4427,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1823,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1793,1 %
VVänsterpartiet811,4 %
Övriga partier90,2 %

Partiernas utveckling i Gnosjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnosjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnosjö per valår
Parti200620102014201820222026
S31,8 %29,6 %30,5 %26,3 %24,6 %23,2 %
M21,1 %25,3 %20,7 %18,5 %20,6 %20,0 %
SD3,7 %7,0 %15,9 %21,8 %26,5 %22,7 %
KD25,3 %19,1 %14,2 %15,0 %13,0 %14,4 %
C7,7 %7,9 %8,5 %9,8 %7,2 %6,3 %
MP2,2 %2,9 %3,4 %1,8 %1,7 %2,2 %
L4,0 %4,8 %2,9 %3,2 %3,0 %4,4 %
V2,5 %2,7 %2,6 %2,8 %2,6 %4,4 %
Övr1,8 %0,8 %1,2 %0,8 %0,7 %2,3 %
Valdeltagande80,2 %84,2 %85,1 %86,0 %81,6 %81,9 %

Valdeltagande i Gnosjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnosjö 2014

Så skiljer sig Gnosjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 14,2 % i Gnosjö mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +9,7
  • SD +3,0
  • C +2,4

Svagare än i riket

  • MP −3,5
  • V −3,1
  • M −2,6
  • FP −2,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnosjö, från 7,0 % till 15,9 % (+8,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 19,1 % till 14,2 % (−4,9).

  • SD +8,9
  • KD −4,9
  • M −4,6
  • FP −1,9
  • S +0,8
  • C +0,7
  • MP +0,6
  • V −0,1

Valdeltagande i Gnosjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gnosjö på plats 197 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnosjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Gnosjö Västra till 89,7 % i Gnosjö Norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnosjö Västra (39,1 %) och sitt svagaste i Kulltorp (21,8 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnosjö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 33,6 % i kommunvalet mot 30,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.

  • S +3,2
  • SD −1,9
  • KD +1,4
  • C −0,9
  • M +0,5
  • MP −0,3

Största parti i Gnosjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnosjö under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnosjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,2 %81,9 %
2022Sverigedemokraterna26,5 %81,6 %
2018Socialdemokraterna26,3 %86,0 %
2014Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna29,6 %84,2 %
2006Socialdemokraterna31,8 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Gnosjö 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Gnosjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnosjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gnosjö NorraS31,1 %S33,5 %89,7 %
Gnosjö VästraS39,1 %S44,6 %75,1 %
Gnosjö ÖstraS32,0 %S34,3 %81,9 %
KulltorpS21,8 %S23,8 %88,8 %
KävsjöS32,2 %S33,1 %80,7 %
Åsenhöga-KällerydS23,9 %S29,2 %87,4 %

Utforska valdistrikten i Gnosjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014