Valresultat Nässjö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nässjö med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nässjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 22 272
- Avgivna röster
- 19 401
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 502 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 713 | 19,3 % |
| MModeraterna | 3 203 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 767 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 1 350 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 989 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 794 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 543 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 228 | 1,2 % |
| Övriga partier | 129 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 651 | 35,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 994 | 15,8 % |
| MModeraterna | 2 855 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 440 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 1 362 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 068 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 958 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 568 | 3,0 % |
| Övriga partier | 85 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 433 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 716 | 19,3 % |
| MModeraterna | 2 446 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 441 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 1 363 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 357 | 7,1 % |
| SAFESAFE | 1 199 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 623 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 574 | 3,0 % |
| Övriga partier | 91 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Nässjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nässjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 29,4 % | 30,0 % | 27,6 % |
| SD | 3,2 % | 7,7 % | 19,3 % | 22,9 % | 28,0 % | 24,4 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 16,7 % | 15,4 % | 15,9 % | 17,4 % |
| KD | 14,1 % | 11,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 8,4 % | 9,6 % |
| C | 8,0 % | 7,0 % | 7,0 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,7 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 5,1 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,3 % |
| V | 5,3 % | 5,0 % | 4,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 6,3 % |
| L | 4,1 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,2 % | 87,1 % | 88,0 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nässjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nässjö 2014
Så skiljer sig Nässjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 16,7 % i Nässjö mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,5
- KD +4,6
- S +2,8
- C +0,9
Svagare än i riket
- M −6,7
- FP −2,6
- FI −1,9
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nässjö, från 7,7 % till 19,3 % (+11,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,1 % till 16,7 % (−7,4).
- SD +11,6
- M −7,4
- FP −2,1
- KD −1,8
- FI +1,0
- V −0,9
- S −0,5
- MP −0,1
Valdeltagande i Nässjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nässjö på plats 83 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nässjö är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Runneryd till 91,1 % i Forserum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runneryd (41,5 %) och sitt svagaste i Flisby (26,5 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nässjö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,2 % i kommunvalet mot 33,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- S −5,6
- M −4,0
- KD +3,5
- MP +1,9
- V −1,1
- C +0,1
- SD −0,0
Största parti i Nässjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nässjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Nässjö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Nässjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | S | 32,5 % | S | 25,3 % | 88,2 % |
| Barkeryd | S | 27,5 % | S | 24,1 % | 89,0 % |
| Bodafors | S | 31,3 % | S | 27,6 % | 86,0 % |
| Centrum | S | 37,8 % | S | 33,7 % | 78,3 % |
| Flisby | S | 26,5 % | KD | 26,6 % | 88,5 % |
| Forserum | S | 32,2 % | S | 24,9 % | 91,1 % |
| Grimstorp | S | 26,7 % | S | 20,1 % | 86,5 % |
| Handskeryd västra | S | 32,7 % | S | 27,7 % | 84,4 % |
| Handskeryd östra | S | 33,3 % | S | 25,1 % | 87,4 % |
| Hultet | S | 36,4 % | S | 28,9 % | 88,5 % |
| Malmbäck | S | 27,9 % | S | 23,6 % | 87,2 % |
| Norra Sandsjö | S | 30,4 % | S | 26,2 % | 87,0 % |
| Norrboda | S | 41,3 % | S | 35,2 % | 79,3 % |
| Nyhem-Ingsberg | S | 34,5 % | S | 28,2 % | 85,3 % |
| Runneryd | S | 41,5 % | S | 39,3 % | 75,5 % |
| Södergården | S | 41,4 % | S | 33,6 % | 83,7 % |
| Åker | S | 36,9 % | S | 30,5 % | 88,4 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014