Valresultat Vetlanda 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vetlanda med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,8 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vetlanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Vetlanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
20 337
Avgivna röster
17 579
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2014 i Vetlanda

Riksdagsvalet 2014 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 58132,1 %
MModeraterna3 18918,3 %
SDSverigedemokraterna2 85816,4 %
CCenterpartiet1 92011,0 %
KDKristdemokraterna1 6159,3 %
MPMiljöpartiet de gröna7084,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6093,5 %
VVänsterpartiet6073,5 %
FIFeministiskt initiativ1991,1 %
Övriga partier1170,7 %

Landstingsvalet 2014 i Vetlanda

Landstingsvalet 2014 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 86534,7 %
MModeraterna2 64715,7 %
CCenterpartiet2 32113,7 %
KDKristdemokraterna1 88411,1 %
SDSverigedemokraterna1 86511,0 %
VVänsterpartiet8495,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7084,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6543,9 %
Övriga partier1050,6 %

Kommunvalet 2014 i Vetlanda

Kommunvalet 2014 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 43425,8 %
VFVF3 63721,1 %
CCenterpartiet1 95811,4 %
MModeraterna1 91711,1 %
KDKristdemokraterna1 5809,2 %
SDSverigedemokraterna1 4418,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8004,6 %
VVänsterpartiet7514,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6533,8 %
Övriga partier420,2 %

Partiernas utveckling i Vetlanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vetlanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vetlanda per valår
Parti200620102014201820222026
S36,0 %30,4 %32,1 %27,8 %27,5 %24,9 %
M19,5 %25,3 %18,3 %16,9 %17,7 %18,4 %
SD2,7 %6,6 %16,4 %22,1 %27,9 %24,4 %
C13,0 %11,4 %11,0 %10,9 %7,6 %6,8 %
KD14,4 %11,3 %9,3 %11,6 %9,6 %10,7 %
MP3,1 %4,5 %4,1 %2,1 %2,3 %2,8 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,5 %2,9 %4,3 %
V4,4 %4,3 %3,5 %3,9 %3,0 %5,9 %
Övr1,4 %0,6 %1,8 %1,1 %1,4 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %84,5 %86,4 %88,2 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Vetlanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vetlanda 2014

Så skiljer sig Vetlanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 18,3 % i Vetlanda mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,9
  • KD +4,7
  • SD +3,6
  • S +1,0

Svagare än i riket

  • M −5,0
  • MP −2,8
  • V −2,2
  • FI −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vetlanda, från 6,6 % till 16,4 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,3 % till 18,3 % (−6,9).

  • SD +9,8
  • M −6,9
  • KD −2,1
  • FP −2,0
  • S +1,7
  • FI +1,1
  • V −0,8
  • MP −0,5

Valdeltagande i Vetlanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vetlanda på plats 117 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vetlanda är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Vetlanda Flugeby-Näsby till 88,7 % i Bäckseda.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karlslund (38,4 %) och sitt svagaste i Korsberga-Ramkvilla-Bäckaby (20,7 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vetlanda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,4 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • SD −8,1
  • M −7,2
  • S −6,3
  • FP +1,1
  • V +0,9
  • C +0,3
  • MP −0,3
  • KD −0,1

Största parti i Vetlanda sedan 2006

Största parti har skiftat i Vetlanda under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Vetlanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna27,9 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,8 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,1 %86,4 %
2010Socialdemokraterna30,4 %84,5 %
2006Socialdemokraterna36,0 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Vetlanda 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Vetlanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vetlanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alseda-SkedeS25,6 %VF22,4 %83,8 %
Björkö-Nävelsjö-MyresjöS26,5 %C21,7 %78,9 %
BrunnsgårdS34,1 %S28,6 %83,0 %
BäcksedaS34,0 %S27,1 %88,7 %
EkenässjönS37,6 %S32,7 %78,7 %
KarlslundS38,4 %S30,0 %81,7 %
Korsberga-Ramkvilla-BäckabyS20,7 %VF21,7 %82,1 %
Lannaskede-FröderydS33,1 %S26,5 %76,8 %
MellangårdenS37,9 %S32,2 %81,2 %
Nye-Skirö-Näshult-StenbergaS22,2 %VF27,9 %87,6 %
PukaregårdenS38,0 %S32,7 %80,1 %
TomaslundenS34,6 %S28,8 %82,8 %
Vetlanda Flugeby-NäsbyS33,9 %S26,6 %76,1 %
Ökna-KarlstorpS35,0 %VF41,7 %80,5 %

Utforska valdistrikten i Vetlanda på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014