Valresultat Vetlanda 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vetlanda med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vetlanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Vetlanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,2 %
Röstberättigade
20 267
Avgivna röster
17 878
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2018 i Vetlanda

Riksdagsvalet 2018 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 92527,8 %
SDSverigedemokraterna3 92222,1 %
MModeraterna2 99916,9 %
KDKristdemokraterna2 05011,6 %
CCenterpartiet1 93810,9 %
VVänsterpartiet6923,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6173,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3782,1 %
Övriga partier1901,1 %

Landstingsvalet 2018 i Vetlanda

Landstingsvalet 2018 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 51725,7 %
MModeraterna2 69615,3 %
SDSverigedemokraterna2 41413,7 %
KDKristdemokraterna2 04711,6 %
CCenterpartiet2 02611,5 %
BABA1 99311,3 %
VVänsterpartiet7194,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5523,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3832,2 %
Övriga partier2381,4 %

Kommunvalet 2018 i Vetlanda

Kommunvalet 2018 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 65226,1 %
VFVF3 22918,1 %
MModeraterna2 73715,4 %
SDSverigedemokraterna2 04511,5 %
CCenterpartiet1 92010,8 %
KDKristdemokraterna1 82810,3 %
VVänsterpartiet5833,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5393,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2291,3 %
Övriga partier370,2 %

Partiernas utveckling i Vetlanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vetlanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vetlanda per valår
Parti200620102014201820222026
S36,0 %30,4 %32,1 %27,8 %27,5 %24,9 %
SD2,7 %6,6 %16,4 %22,1 %27,9 %24,4 %
M19,5 %25,3 %18,3 %16,9 %17,7 %18,4 %
KD14,4 %11,3 %9,3 %11,6 %9,6 %10,7 %
C13,0 %11,4 %11,0 %10,9 %7,6 %6,8 %
V4,4 %4,3 %3,5 %3,9 %3,0 %5,9 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,5 %2,9 %4,3 %
MP3,1 %4,5 %4,1 %2,1 %2,3 %2,8 %
Övr1,4 %0,6 %1,8 %1,1 %1,4 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %84,5 %86,4 %88,2 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Vetlanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vetlanda 2018

Så skiljer sig Vetlanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 11,6 % i Vetlanda mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +5,3
  • SD +4,6
  • C +2,3

Svagare än i riket

  • V −4,1
  • M −2,9
  • MP −2,3
  • L −2,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vetlanda, från 16,4 % till 22,1 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,1 % till 27,8 % (−4,3).

  • SD +5,7
  • S −4,3
  • KD +2,3
  • MP −1,9
  • M −1,4
  • FI −0,9
  • V +0,4
  • C −0,1

Valdeltagande i Vetlanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vetlanda på plats 97 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vetlanda är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Vetlanda Flugeby-Näsby till 92,8 % i Bäckseda.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mellangården (33,8 %) och sitt svagaste i Korsberga-Ramkvilla-Bäckaby (16,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 5 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vetlanda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.

  • SD −10,7
  • S −1,7
  • M −1,6
  • KD −1,3
  • V −0,6
  • L −0,5
  • C −0,2

Största parti i Vetlanda sedan 2006

Största parti har skiftat i Vetlanda under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Vetlanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna27,9 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,8 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,1 %86,4 %
2010Socialdemokraterna30,4 %84,5 %
2006Socialdemokraterna36,0 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Vetlanda 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Vetlanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vetlanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alseda-SkedeSD25,2 %S21,6 %88,1 %
Björkö-Nävelsjö-MyresjöSD24,7 %S20,2 %87,0 %
BrunnsgårdS29,3 %S28,4 %89,0 %
BäcksedaS26,7 %S26,3 %92,8 %
EkenässjönS32,6 %S29,3 %90,1 %
KarlslundS30,0 %S30,2 %84,5 %
Korsberga-Ramkvilla-BäckabySD21,4 %VF20,4 %88,1 %
Lannaskede-FröderydSD28,0 %S25,5 %84,6 %
MellangårdenS33,8 %S33,5 %83,0 %
Nye-Skirö-Näshult-StenbergaSD26,4 %VF21,9 %89,7 %
PukaregårdenS33,3 %S30,0 %83,3 %
TomaslundenS32,7 %S32,5 %85,5 %
Vetlanda Flugeby-NäsbyS32,1 %S32,6 %79,6 %
Ökna-KarlstorpS29,1 %VF40,6 %85,7 %

Utforska valdistrikten i Vetlanda på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018