Valresultat Gnosjö 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gnosjö med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnosjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Gnosjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
6 871
Avgivna röster
5 909
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2018 i Gnosjö

Riksdagsvalet 2018 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 54126,3 %
SDSverigedemokraterna1 27521,8 %
MModeraterna1 08118,5 %
KDKristdemokraterna87615,0 %
CCenterpartiet5729,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1873,2 %
VVänsterpartiet1662,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1081,8 %
Övriga partier490,8 %

Landstingsvalet 2018 i Gnosjö

Landstingsvalet 2018 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 51425,4 %
MModeraterna96816,3 %
SDSverigedemokraterna93615,7 %
BABA83214,0 %
KDKristdemokraterna78013,1 %
CCenterpartiet4888,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1572,6 %
VVänsterpartiet1332,2 %
MPMiljöpartiet de gröna841,4 %
Övriga partier571,0 %

Kommunvalet 2018 i Gnosjö

Kommunvalet 2018 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 79030,0 %
MModeraterna1 38023,2 %
SDSverigedemokraterna1 04617,6 %
KDKristdemokraterna90815,2 %
CCenterpartiet64110,8 %
VVänsterpartiet1342,2 %
Övriga partier611,0 %

Partiernas utveckling i Gnosjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnosjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnosjö per valår
Parti200620102014201820222026
S31,8 %29,6 %30,5 %26,3 %24,6 %23,2 %
SD3,7 %7,0 %15,9 %21,8 %26,5 %22,7 %
M21,1 %25,3 %20,7 %18,5 %20,6 %20,0 %
KD25,3 %19,1 %14,2 %15,0 %13,0 %14,4 %
C7,7 %7,9 %8,5 %9,8 %7,2 %6,3 %
L4,0 %4,8 %2,9 %3,2 %3,0 %4,4 %
V2,5 %2,7 %2,6 %2,8 %2,6 %4,4 %
MP2,2 %2,9 %3,4 %1,8 %1,7 %2,2 %
Övr1,8 %0,8 %1,2 %0,8 %0,7 %2,3 %
Valdeltagande80,2 %84,2 %85,1 %86,0 %81,6 %81,9 %

Valdeltagande i Gnosjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnosjö 2018

Så skiljer sig Gnosjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 15,0 % i Gnosjö mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +8,6
  • SD +4,2
  • C +1,2

Svagare än i riket

  • V −5,2
  • MP −2,6
  • L −2,3
  • S −1,9

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnosjö, från 15,9 % till 21,8 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,5 % till 26,3 % (−4,1).

  • SD +5,9
  • S −4,1
  • M −2,3
  • MP −1,6
  • C +1,3
  • KD +0,7
  • L +0,3
  • V +0,2

Valdeltagande i Gnosjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gnosjö på plats 213 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnosjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Gnosjö Västra till 90,1 % i Kulltorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnosjö Västra (35,5 %) och sitt svagaste i Kulltorp (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnosjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,2 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.

  • M +4,7
  • SD −4,2
  • S +3,7
  • L −2,8
  • C +1,0
  • KD +0,3

Största parti i Gnosjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnosjö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnosjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,2 %81,9 %
2022Sverigedemokraterna26,5 %81,6 %
2018Socialdemokraterna26,3 %86,0 %
2014Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna29,6 %84,2 %
2006Socialdemokraterna31,8 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Gnosjö 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Gnosjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnosjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gnosjö NorraS26,7 %M31,5 %85,9 %
Gnosjö VästraS35,5 %S42,4 %77,4 %
Gnosjö ÖstraS28,3 %S31,3 %81,8 %
KulltorpSD30,0 %SD27,9 %90,1 %
KävsjöS25,9 %S27,2 %80,9 %
Åsenhöga-KällerydSD23,4 %M24,1 %86,4 %

Utforska valdistrikten i Gnosjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018