Valresultat Sävsjö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Sävsjö med 25,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sävsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 8 117
- Avgivna röster
- 7 099
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 796 | 25,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 550 | 22,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 261 | 17,9 % |
| MModeraterna | 1 154 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 695 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 166 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 1,7 % |
| Övriga partier | 66 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 516 | 21,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 356 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 151 | 16,2 % |
| MModeraterna | 1 063 | 14,9 % |
| BABA | 737 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 711 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 224 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 134 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 1,5 % |
| SJPJSJPJ | 72 | 1,0 % |
| Övriga partier | 40 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Sävsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 104 | 29,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 576 | 22,0 % |
| MModeraterna | 1 221 | 17,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 093 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 778 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 235 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 120 | 1,7 % |
| Övriga partier | 37 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Sävsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sävsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,8 procentenheter).
- SD
- S
- KD
- M
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 18,7 % | 25,6 % | 29,7 % | 25,9 % |
| S | 30,6 % | 25,3 % | 27,4 % | 22,1 % | 22,5 % | 20,1 % |
| KD | 21,0 % | 17,7 % | 15,3 % | 17,9 % | 14,8 % | 13,3 % |
| M | 20,2 % | 25,0 % | 17,8 % | 16,4 % | 17,3 % | 19,2 % |
| C | 13,4 % | 12,3 % | 11,5 % | 9,9 % | 6,9 % | 6,4 % |
| V | 3,0 % | 3,0 % | 2,7 % | 3,2 % | 3,0 % | 6,0 % |
| L | 3,8 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,2 % | 4,9 % |
| MP | 1,7 % | 2,8 % | 2,6 % | 1,7 % | 1,6 % | 2,4 % |
| Övr | 1,4 % | 0,3 % | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,2 % | 86,8 % | 87,5 % | 85,8 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Sävsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sävsjö 2018
Så skiljer sig Sävsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 17,9 % i Sävsjö mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +11,6
- SD +8,0
- C +1,3
Svagare än i riket
- S −6,2
- V −4,8
- M −3,4
- L −3,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sävsjö, från 18,7 % till 25,6 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,4 % till 22,1 % (−5,4).
- SD +6,8
- S −5,4
- KD +2,7
- C −1,6
- M −1,4
- MP −1,0
- V +0,5
- L +0,1
Valdeltagande i Sävsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sävsjö på plats 142 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sävsjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,8 % i Sävsjö stad till 90,5 % i Vrigstad.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stockaryd (28,9 %) och sitt svagaste i Sävsjö Ljunga (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sävsjö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 29,4 % i kommunvalet mot 17,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.
- KD +11,4
- SD −10,3
- C +1,0
- M +0,6
- V +0,1
- S −0,1
Största parti i Sävsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Sävsjö under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 85,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,7 % | 85,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sävsjö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sävsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörvik | SD | 28,8 % | KD | 32,4 % | 86,0 % |
| Stockaryd | SD | 28,9 % | KD | 35,4 % | 88,1 % |
| Sävsjö Ljunga | S | 24,2 % | KD | 27,1 % | 85,5 % |
| Sävsjö stad | S | 29,5 % | S | 32,5 % | 83,8 % |
| Sävsjö Vallsjö | S | 27,1 % | S | 28,3 % | 84,6 % |
| Vrigstad | KD | 25,1 % | KD | 40,0 % | 90,5 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018