Valresultat Nässjö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nässjö med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,4 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nässjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 22 254
- Avgivna röster
- 19 573
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 698 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 443 | 22,9 % |
| MModeraterna | 2 990 | 15,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 090 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 1 634 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 047 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 671 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 556 | 2,9 % |
| Övriga partier | 268 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 388 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 451 | 17,5 % |
| MModeraterna | 2 487 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 281 | 11,6 % |
| BABA | 1 977 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 1 517 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 013 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 737 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 566 | 2,9 % |
| Övriga partier | 312 | 1,6 % |
Kommunvalet 2018 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 216 | 26,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 059 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 736 | 13,8 % |
| MModeraterna | 2 369 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 1 614 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 196 | 6,0 % |
| SAFESAFE | 854 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 842 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 797 | 4,0 % |
| Övriga partier | 105 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Nässjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nässjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 29,4 % | 30,0 % | 27,6 % |
| SD | 3,2 % | 7,7 % | 19,3 % | 22,9 % | 28,0 % | 24,4 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 16,7 % | 15,4 % | 15,9 % | 17,4 % |
| KD | 14,1 % | 11,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 8,4 % | 9,6 % |
| C | 8,0 % | 7,0 % | 7,0 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,7 % |
| V | 5,3 % | 5,0 % | 4,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 6,3 % |
| L | 4,1 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 5,1 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,3 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,2 % | 87,1 % | 88,0 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nässjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nässjö 2018
Så skiljer sig Nässjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,9 % i Nässjö mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,4
- KD +4,5
- S +1,1
Svagare än i riket
- M −4,4
- V −2,6
- L −2,0
- MP −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nässjö, från 19,3 % till 22,9 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,8 % till 29,4 % (−4,5).
- S −4,5
- SD +3,6
- MP −2,3
- KD +1,6
- C +1,4
- V +1,3
- M −1,3
- FI −0,9
Valdeltagande i Nässjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nässjö på plats 113 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nässjö är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Norrboda till 91,5 % i Barkeryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runneryd (43,8 %) och sitt svagaste i Flisby (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 6 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nässjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,0 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- M −3,4
- KD +3,1
- S −3,0
- L +2,6
- SD −2,4
- V −1,4
- C −0,3
Största parti i Nässjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nässjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Nässjö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Nässjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | SD | 29,3 % | SD | 26,1 % | 87,4 % |
| Barkeryd | SD | 25,2 % | KD | 20,7 % | 91,5 % |
| Bodafors | S | 25,3 % | S | 23,1 % | 84,9 % |
| Centrum | S | 35,0 % | S | 32,9 % | 80,4 % |
| Flisby | SD | 26,5 % | KD | 25,2 % | 89,6 % |
| Forserum | SD | 28,7 % | SD | 24,8 % | 89,2 % |
| Grimstorp | SD | 25,0 % | SD | 24,0 % | 88,8 % |
| Handskeryd västra | S | 30,6 % | S | 27,8 % | 85,6 % |
| Handskeryd östra | S | 29,3 % | S | 24,9 % | 86,4 % |
| Hultet | S | 31,9 % | S | 26,8 % | 89,7 % |
| Malmbäck | S | 26,3 % | KD | 23,4 % | 87,6 % |
| Norra Sandsjö | SD | 30,1 % | SD | 26,2 % | 89,1 % |
| Norrboda | S | 35,5 % | S | 34,1 % | 79,7 % |
| Nyhem-Ingsberg | S | 31,8 % | S | 28,7 % | 85,4 % |
| Runneryd | S | 43,8 % | S | 47,9 % | 79,7 % |
| Södergården | S | 32,5 % | S | 27,1 % | 83,5 % |
| Åker | S | 30,9 % | S | 27,1 % | 87,9 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018