Valresultat Nässjö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nässjö med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nässjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 22 468
- Avgivna röster
- 18 387
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 412 | 41,1 % |
| MModeraterna | 3 440 | 19,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 542 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 1 445 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 963 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 742 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 598 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 573 | 3,2 % |
| Övriga partier | 306 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 135 | 40,7 % |
| MModeraterna | 3 887 | 22,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 476 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 1 538 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 870 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 665 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 488 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 393 | 2,2 % |
| Övriga partier | 86 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Nässjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 559 | 30,6 % |
| SAFESAFE | 3 556 | 19,6 % |
| MModeraterna | 3 011 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 525 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 1 619 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 871 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 445 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 239 | 1,3 % |
| Övriga partier | 24 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nässjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nässjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,1 % | 34,4 % | 33,8 % | 29,4 % | 30,0 % | 27,6 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 16,7 % | 15,4 % | 15,9 % | 17,4 % |
| KD | 14,1 % | 11,0 % | 9,2 % | 10,8 % | 8,4 % | 9,6 % |
| C | 8,0 % | 7,0 % | 7,0 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,7 % |
| V | 5,3 % | 5,0 % | 4,1 % | 5,4 % | 4,0 % | 6,3 % |
| L | 4,1 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,4 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 5,1 % | 2,9 % | 3,0 % | 3,3 % |
| SD | 3,2 % | 7,7 % | 19,3 % | 22,9 % | 28,0 % | 24,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,2 % | 87,1 % | 88,0 % | 84,7 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nässjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nässjö 2006
Så skiljer sig Nässjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 14,1 % i Nässjö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,5
- S +5,9
- SD +0,2
- C +0,1
Svagare än i riket
- M −7,0
- FP −3,4
- MP −1,8
- V −0,5
Valdeltagande i Nässjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,8 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nässjö på plats 81 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nässjö är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Nässjö 6 till 86,9 % i Barkeryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nässjö 9 (52,6 %) och sitt svagaste i Flisby (21,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Kristdemokraterna i 1, Centerpartiet i 1 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nässjö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,6 % i kommunvalet mot 41,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- S −10,5
- V −2,9
- M −2,5
- SD −1,9
- MP −1,5
- C +0,9
- FP +0,7
- KD −0,2
Största parti i Nässjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nässjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Nässjö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nässjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | S | 40,4 % | S | 26,4 % | 82,4 % |
| Barkeryd | KD | 24,0 % | C | 19,9 % | 86,9 % |
| Bodafors N | S | 33,9 % | S | 29,9 % | 84,8 % |
| Bodafors S | S | 44,7 % | S | 36,3 % | 83,2 % |
| Flisby | C | 23,4 % | KD | 29,3 % | 80,3 % |
| Forserum | S | 40,0 % | S | 29,0 % | 84,8 % |
| Malmbäck | S | 31,6 % | KD | 28,2 % | 83,3 % |
| Norra Sandsjö N | S | 34,0 % | SAFE | 26,1 % | 86,7 % |
| Norra Sandsjö S | S | 26,3 % | C | 24,1 % | 81,5 % |
| Nässjö 1 | S | 43,1 % | S | 33,7 % | 76,5 % |
| Nässjö 2 | S | 38,9 % | S | 26,5 % | 83,5 % |
| Nässjö 3 | S | 42,2 % | S | 31,3 % | 84,0 % |
| Nässjö 4 | S | 39,4 % | S | 28,4 % | 82,5 % |
| Nässjö 5 | S | 48,6 % | S | 36,8 % | 85,7 % |
| Nässjö 6 | S | 51,4 % | S | 36,9 % | 74,4 % |
| Nässjö 7 | S | 48,1 % | S | 38,6 % | 74,5 % |
| Nässjö 8 | S | 49,1 % | S | 37,2 % | 86,5 % |
| Nässjö 9 | S | 52,6 % | S | 39,4 % | 77,5 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006