Valresultat Gislaved 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 21 419
- Avgivna röster
- 17 118
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 203 | 36,9 % |
| MModeraterna | 4 201 | 25,0 % |
| CCenterpartiet | 1 778 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 683 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 901 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 773 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 431 | 2,6 % |
| Övriga partier | 327 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 291 | 38,0 % |
| MModeraterna | 4 146 | 25,0 % |
| CCenterpartiet | 1 878 | 11,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 713 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 899 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 706 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 500 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 360 | 2,2 % |
| Övriga partier | 66 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Gislaved
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 977 | 35,2 % |
| MModeraterna | 4 037 | 23,8 % |
| CCenterpartiet | 2 152 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 520 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 971 | 5,7 % |
| KK | 794 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 770 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 415 | 2,4 % |
| VVänsterpartiet | 301 | 1,8 % |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 34,4 % | 35,4 % | 29,4 % | 29,0 % | 25,7 % |
| M | 25,0 % | 28,4 % | 21,9 % | 18,4 % | 19,3 % | 20,4 % |
| C | 10,6 % | 9,7 % | 10,1 % | 11,9 % | 7,1 % | 6,7 % |
| KD | 10,0 % | 7,6 % | 5,4 % | 7,8 % | 7,8 % | 8,9 % |
| L | 5,4 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,2 % | 3,0 % | 4,3 % |
| SD | 4,6 % | 7,2 % | 15,9 % | 22,3 % | 27,6 % | 23,2 % |
| V | 3,1 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 7,2 % |
| MP | 2,6 % | 3,9 % | 3,7 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 1,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 85,1 % | 85,2 % | 81,6 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Gislaved 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gislaved 2006
Så skiljer sig Gislaved från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 10,0 % i Gislaved mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,4
- C +2,7
- S +1,7
- SD +1,7
Svagare än i riket
- V −2,7
- MP −2,6
- FP −2,2
- M −1,1
Valdeltagande i Gislaved
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gislaved på plats 156 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gislaved är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,5 % i Gislaved 2 till 91,9 % i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gislaved 2 (56,5 %) och sitt svagaste i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd (12,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 1 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,7 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,1 procentenheter.
- C +2,1
- S −1,7
- V −1,3
- M −1,2
- KD −1,0
- FP +0,4
- SD −0,1
Största parti i Gislaved sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 85,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anderstorp 1 | S | 35,2 % | M | 36,4 % | 84,8 % |
| Anderstorp 2 | S | 40,4 % | S | 36,7 % | 76,9 % |
| Anderstorp 3 | S | 38,1 % | S | 35,2 % | 77,7 % |
| Burseryd-Sandvik | S | 30,2 % | S | 28,9 % | 82,3 % |
| Gislaved 1 | S | 45,1 % | S | 42,3 % | 75,1 % |
| Gislaved 2 | S | 56,5 % | S | 55,6 % | 65,5 % |
| Gislaved 3 | S | 47,2 % | S | 45,7 % | 80,7 % |
| Gislaved 4 | S | 41,6 % | S | 41,2 % | 84,9 % |
| Gislaved 5 | S | 49,4 % | S | 48,7 % | 75,5 % |
| Gislaved 6 | S | 53,1 % | S | 50,4 % | 73,4 % |
| Gislaved 7 | C | 28,9 % | C | 30,0 % | 86,5 % |
| Gryteryd-Södra Hestra | C | 26,5 % | C | 26,1 % | 80,0 % |
| Norra Hestra | M | 30,8 % | M | 31,4 % | 84,4 % |
| Reftele | S | 28,5 % | C | 29,3 % | 83,1 % |
| Stengårdshult-Valdshult-Öreryd | KD | 26,1 % | M | 27,9 % | 91,9 % |
| Villstad 1 | S | 37,4 % | S | 37,3 % | 83,9 % |
| Villstad 2 | S | 35,9 % | S | 35,4 % | 80,7 % |
| Villstad 3 | S | 34,5 % | S | 36,4 % | 74,2 % |
| Ås-Kållerstad | C | 33,9 % | C | 50,6 % | 85,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006