Valresultat Gislaved 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gislaved med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,3 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gislaved ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Gislaved på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,4 %
Röstberättigade
21 714
Avgivna röster
18 116
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2010 i Gislaved

Riksdagsvalet 2010 i Gislaved: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 14234,4 %
MModeraterna5 06628,4 %
CCenterpartiet1 7419,7 %
KDKristdemokraterna1 3577,6 %
SDSverigedemokraterna1 2867,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9505,3 %
MPMiljöpartiet de gröna7003,9 %
VVänsterpartiet5152,9 %
Övriga partier1040,6 %

Landstingsvalet 2010 i Gislaved

Landstingsvalet 2010 i Gislaved: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 66937,8 %
MModeraterna4 85427,5 %
CCenterpartiet1 89510,7 %
KDKristdemokraterna1 2246,9 %
SDSverigedemokraterna1 0365,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8534,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5493,1 %
VVänsterpartiet5403,1 %
Övriga partier150,1 %

Kommunvalet 2010 i Gislaved

Kommunvalet 2010 i Gislaved: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 29335,3 %
MModeraterna4 77026,8 %
CCenterpartiet2 16812,2 %
SDSverigedemokraterna1 1616,5 %
KDKristdemokraterna1 1076,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7974,5 %
KK6103,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5433,0 %
VVänsterpartiet3562,0 %
Övriga partier120,1 %

Partiernas utveckling i Gislaved 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gislaved i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gislaved per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %34,4 %35,4 %29,4 %29,0 %25,7 %
M25,0 %28,4 %21,9 %18,4 %19,3 %20,4 %
C10,6 %9,7 %10,1 %11,9 %7,1 %6,7 %
KD10,0 %7,6 %5,4 %7,8 %7,8 %8,9 %
SD4,6 %7,2 %15,9 %22,3 %27,6 %23,2 %
L5,4 %5,3 %3,2 %3,2 %3,0 %4,3 %
MP2,6 %3,9 %3,7 %2,2 %1,8 %2,3 %
V3,1 %2,9 %3,1 %3,9 %3,5 %7,2 %
Övr2,0 %0,6 %1,4 %0,8 %0,9 %1,3 %
Valdeltagande79,9 %83,4 %85,1 %85,2 %81,6 %82,2 %

Valdeltagande i Gislaved 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gislaved 2010

Så skiljer sig Gislaved från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i Gislaved mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,7
  • C +3,2
  • KD +2,0
  • SD +1,5

Svagare än i riket

  • MP −3,4
  • V −2,7
  • FP −1,7
  • M −1,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Gislaved, från 25,0 % till 28,4 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,9 % till 34,4 % (−2,5).

  • M +3,4
  • SD +2,6
  • S −2,5
  • KD −2,4
  • MP +1,4
  • C −0,8
  • V −0,2
  • FP −0,0

Valdeltagande i Gislaved

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,4 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gislaved på plats 191 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gislaved är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,5 % i Gislaved 2 till 90,0 % i Ås-Kållerstad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gislaved 2 (58,0 %) och sitt svagaste i Stengårdshult-Valdshult-Öreryd (10,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 8, Centerpartiet i 1 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gislaved är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.

  • C +2,4
  • M −1,6
  • KD −1,4
  • S +0,9
  • MP −0,9
  • FP −0,8
  • SD −0,7

Största parti i Gislaved sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Gislaved i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Gislaved per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,7 %82,2 %
2022Socialdemokraterna29,0 %81,6 %
2018Socialdemokraterna29,4 %85,2 %
2014Socialdemokraterna35,4 %85,1 %
2010Socialdemokraterna34,4 %83,4 %
2006Socialdemokraterna36,9 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Gislaved 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Gislaved. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gislaved, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Anderstorp 1M37,9 %M37,7 %87,9 %
Anderstorp 2M34,6 %M37,4 %79,3 %
Anderstorp 3S34,0 %S33,5 %81,8 %
Burseryd-SandvikM32,8 %S30,1 %83,5 %
Gislaved 1S49,3 %S46,5 %75,6 %
Gislaved 2S58,0 %S55,6 %70,5 %
Gislaved 3S42,5 %S42,7 %81,2 %
Gislaved 4S37,2 %S38,9 %86,8 %
Gislaved 5S49,6 %S49,8 %80,3 %
Gislaved 6S51,1 %S52,6 %79,8 %
Gislaved 7M29,1 %M29,9 %87,5 %
Gryteryd-Södra HestraM28,1 %C26,1 %81,0 %
Norra HestraM29,9 %M32,8 %85,1 %
RefteleM28,9 %C31,3 %85,5 %
Stengårdshult-Valdshult-ÖrerydM29,7 %M34,7 %88,8 %
Villstad 1S38,3 %S40,3 %84,1 %
Villstad 2S31,9 %S34,3 %80,8 %
Villstad 3S31,8 %S33,3 %78,4 %
Ås-KållerstadC32,2 %C49,9 %90,0 %

Utforska valdistrikten i Gislaved på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010