Valresultat Habo 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Habo med 30,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 90,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Habo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,1 %
- Röstberättigade
- 7 815
- Avgivna röster
- 7 040
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 104 | 30,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 873 | 27,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 135 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 426 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 419 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 381 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 358 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 215 | 3,1 % |
| Övriga partier | 32 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 104 | 31,4 % |
| MModeraterna | 1 984 | 29,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 156 | 17,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 381 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 364 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 303 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 170 | 2,5 % |
| Övriga partier | 1 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 288 | 33,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 071 | 30,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 085 | 16,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 411 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 350 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 276 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 172 | 2,5 % |
| VVänsterpartiet | 123 | 1,8 % |
| Övriga partier | 2 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Habo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Habo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- M
- S
- KD
- SD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 24,8 % | 30,3 % | 22,7 % | 19,7 % | 20,5 % | 21,6 % |
| S | 31,8 % | 27,0 % | 27,7 % | 23,7 % | 26,3 % | 22,8 % |
| KD | 19,5 % | 16,3 % | 13,4 % | 15,1 % | 11,1 % | 12,8 % |
| SD | 3,4 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,0 % | 23,8 % | 22,4 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 3,7 % | 4,2 % | 3,8 % | 4,6 % |
| C | 6,9 % | 5,5 % | 6,5 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,3 % |
| MP | 3,1 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,3 % | 3,9 % |
| V | 3,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 3,9 % | 2,8 % | 3,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 86,4 % | 90,1 % | 91,6 % | 93,4 % | 91,5 % | 91,7 % |
Valdeltagande i Habo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Habo 2010
Så skiljer sig Habo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 16,3 % i Habo mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +10,7
- SD +0,4
- M +0,2
Svagare än i riket
- S −3,7
- V −2,5
- MP −2,2
- C −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Habo, från 24,8 % till 30,3 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,8 % till 27,0 % (−4,8).
- M +5,5
- S −4,8
- KD −3,1
- SD +2,7
- MP +2,0
- C −1,5
- FP +0,5
- V −0,3
Valdeltagande i Habo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 90,1 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Habo på plats 4 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Habo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Gunnarsbo till 90,6 % i Kråkeryd.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Bränninge (34,4 %) och sitt svagaste i Gunnarsbo (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Habo är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,6 % i kommunvalet mot 27,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- S +3,6
- M +3,5
- MP −2,6
- SD −2,1
- V −1,3
- KD −0,3
- C −0,3
- FP +0,0
Största parti i Habo sedan 2006
Största parti har skiftat i Habo under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,8 % | 91,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 91,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 93,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 91,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,3 % | 90,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Habo 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Habo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bränninge | M | 34,4 % | M | 36,9 % | 88,2 % |
| Gunnarsbo | S | 31,7 % | S | 33,3 % | 81,9 % |
| Gustav Adolf-Brandstorp | M | 32,2 % | M | 38,2 % | 84,0 % |
| Kråkeryd | S | 33,0 % | S | 36,4 % | 90,6 % |
| Kyrkbyn-Furusjö | M | 32,1 % | M | 33,7 % | 85,7 % |
| Kärr | S | 31,3 % | S | 35,9 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010