Valresultat Mullsjö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mullsjö med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mullsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 5 308
- Avgivna röster
- 4 665
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2010 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 283 | 27,8 % |
| MModeraterna | 1 181 | 25,6 % |
| KDKristdemokraterna | 869 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 280 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 268 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 238 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 229 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 4,8 % |
| Övriga partier | 43 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 362 | 30,2 % |
| MModeraterna | 1 300 | 28,8 % |
| KDKristdemokraterna | 786 | 17,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 267 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 191 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 190 | 4,2 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Mullsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 169 | 25,4 % |
| MModeraterna | 1 061 | 23,0 % |
| KDKristdemokraterna | 747 | 16,2 % |
| MFRMFR | 681 | 14,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 352 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 193 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 130 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 65 | 1,4 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mullsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mullsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- S
- M
- KD
- SD
- MP
- L
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 27,8 % | 28,6 % | 25,3 % | 26,0 % | 23,6 % |
| M | 20,7 % | 25,6 % | 16,7 % | 14,1 % | 16,4 % | 17,1 % |
| KD | 19,9 % | 18,8 % | 17,0 % | 17,9 % | 12,5 % | 12,5 % |
| SD | 3,0 % | 6,1 % | 16,0 % | 22,1 % | 27,0 % | 25,6 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,0 % | 4,0 % | 3,8 % | 4,6 % |
| L | 4,9 % | 5,2 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,2 % | 3,8 % |
| C | 7,1 % | 5,0 % | 5,1 % | 7,0 % | 5,7 % | 6,7 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 5,4 % | 3,9 % | 4,1 % |
| Övr | 2,9 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 87,9 % | 89,2 % | 89,6 % | 88,7 % | 87,6 % |
Valdeltagande i Mullsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mullsjö 2010
Så skiljer sig Mullsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 18,8 % i Mullsjö mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 13,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +13,2
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −4,5
- S −2,9
- FP −1,9
- C −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mullsjö, från 20,7 % till 25,6 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,8 % till 27,8 % (−5,0).
- S −5,0
- M +4,9
- SD +3,1
- C −2,1
- MP +1,8
- JL −1,3
- KD −1,0
- FP +0,2
Valdeltagande i Mullsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,9 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mullsjö på plats 21 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mullsjö är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,7 % i Mullsjö 3 till 88,1 % i Mullsjö 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mullsjö 3 (31,3 %) och sitt svagaste i Mullsjö 4 (23,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Kristdemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mullsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 1,4 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- KD −2,6
- M −2,6
- S −2,4
- C −2,1
- MP +1,8
- FP −0,8
- V −0,6
Största parti i Mullsjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Mullsjö under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,6 % | 87,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 88,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,3 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 89,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Mullsjö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Mullsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Mullsjö 1 | S | 30,2 % | S | 26,5 % | 87,4 % |
| Mullsjö 2 | S | 28,2 % | S | 24,9 % | 88,1 % |
| Mullsjö 3 | S | 31,3 % | S | 30,3 % | 83,7 % |
| Mullsjö 4 | KD | 24,9 % | M | 23,1 % | 87,0 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010