Valresultat Gnosjö 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gnosjö med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnosjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Gnosjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,2 %
Röstberättigade
6 974
Avgivna röster
5 875
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2010 i Gnosjö

Riksdagsvalet 2010 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71229,6 %
MModeraterna1 46425,3 %
KDKristdemokraterna1 10519,1 %
CCenterpartiet4547,9 %
SDSverigedemokraterna4047,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2794,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1652,9 %
VVänsterpartiet1562,7 %
Övriga partier440,8 %

Landstingsvalet 2010 i Gnosjö

Landstingsvalet 2010 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 87832,9 %
MModeraterna1 29622,7 %
KDKristdemokraterna1 13119,8 %
CCenterpartiet4257,4 %
SDSverigedemokraterna3836,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3085,4 %
VVänsterpartiet1552,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1332,3 %
Övriga partier60,1 %

Kommunvalet 2010 i Gnosjö

Kommunvalet 2010 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 90032,8 %
MModeraterna1 24921,6 %
KDKristdemokraterna1 11019,2 %
CCenterpartiet59610,3 %
SDSverigedemokraterna4838,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2905,0 %
MVGMVG1162,0 %
Övriga partier480,8 %

Partiernas utveckling i Gnosjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnosjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har KD gjort (−6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • SD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnosjö per valår
Parti200620102014201820222026
S31,8 %29,6 %30,5 %26,3 %24,6 %23,2 %
M21,1 %25,3 %20,7 %18,5 %20,6 %20,0 %
KD25,3 %19,1 %14,2 %15,0 %13,0 %14,4 %
C7,7 %7,9 %8,5 %9,8 %7,2 %6,3 %
SD3,7 %7,0 %15,9 %21,8 %26,5 %22,7 %
L4,0 %4,8 %2,9 %3,2 %3,0 %4,4 %
MP2,2 %2,9 %3,4 %1,8 %1,7 %2,2 %
V2,5 %2,7 %2,6 %2,8 %2,6 %4,4 %
Övr1,8 %0,8 %1,2 %0,8 %0,7 %2,3 %
Valdeltagande80,2 %84,2 %85,1 %86,0 %81,6 %81,9 %

Valdeltagande i Gnosjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnosjö 2010

Så skiljer sig Gnosjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 19,1 % i Gnosjö mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +13,5
  • C +1,3
  • SD +1,3

Svagare än i riket

  • M −4,7
  • MP −4,5
  • V −2,9
  • FP −2,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Gnosjö, från 21,1 % till 25,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 25,3 % till 19,1 % (−6,2).

  • KD −6,2
  • M +4,2
  • SD +3,3
  • S −2,2
  • FP +0,8
  • MP +0,7
  • C +0,2
  • V +0,2

Valdeltagande i Gnosjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,2 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gnosjö på plats 154 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnosjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Gnosjö 3 till 87,3 % i Kulltorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnosjö 3 (39,9 %) och sitt svagaste i Kulltorp (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnosjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,6 % i kommunvalet mot 25,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.

  • M −3,8
  • S +3,2
  • C +2,4
  • SD +1,4
  • FP +0,2
  • KD +0,1

Största parti i Gnosjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnosjö under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnosjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,2 %81,9 %
2022Sverigedemokraterna26,5 %81,6 %
2018Socialdemokraterna26,3 %86,0 %
2014Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna29,6 %84,2 %
2006Socialdemokraterna31,8 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Gnosjö 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Gnosjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnosjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gnosjö 1S29,7 %S33,7 %86,8 %
Gnosjö 2S30,3 %S32,4 %79,8 %
Gnosjö 3S39,9 %S42,9 %77,1 %
KulltorpM28,1 %S24,7 %87,3 %
KävsjöS32,0 %S32,6 %82,7 %
Åsenhöga-KällerydM26,3 %S27,9 %86,0 %

Utforska valdistrikten i Gnosjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2010 · Alla kommuner 2010