Valresultat Gnosjö 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Gnosjö med 23,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,5 %). Valdeltagandet var 81,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnosjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Gnosjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,9 %
Röstberättigade
6 746
Avgivna röster
5 524
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Gnosjö

Riksdagsvalet 2026 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 26523,2 %
SDSverigedemokraterna1 23822,7 %
MModeraterna1 09020,0 %
KDKristdemokraterna78514,4 %
CCenterpartiet3446,3 %
VVänsterpartiet2414,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2404,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1192,2 %
AfSAlternativ för Sverige621,1 %
Övriga partier641,2 %

Regionvalet 2026 i Gnosjö

Regionvalet 2026 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 24723,1 %
MModeraterna1 06619,8 %
SDSverigedemokraterna93017,2 %
KDKristdemokraterna83315,4 %
VårddVårddemokraterna5059,4 %
CCenterpartiet3596,7 %
VVänsterpartiet2674,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)971,8 %
MPMiljöpartiet de gröna591,1 %
Övriga partier340,6 %

Kommunvalet 2026 i Gnosjö — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Gnosjö har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Gnosjö: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 32724,5 %9(±0)
MModeraterna1 12520,7 %7(−1)
CCenterpartiet91016,8 %6(+1)
SDSverigedemokraterna90616,7 %6(±0)
KDKristdemokraterna83315,4 %5(−1)
VVänsterpartiet2725,0 %2(+1)
Övriga partier510,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Gnosjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnosjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnosjö per valår
Parti200620102014201820222026
S31,8 %29,6 %30,5 %26,3 %24,6 %23,2 %
SD3,7 %7,0 %15,9 %21,8 %26,5 %22,7 %
M21,1 %25,3 %20,7 %18,5 %20,6 %20,0 %
KD25,3 %19,1 %14,2 %15,0 %13,0 %14,4 %
C7,7 %7,9 %8,5 %9,8 %7,2 %6,3 %
V2,5 %2,7 %2,6 %2,8 %2,6 %4,4 %
L4,0 %4,8 %2,9 %3,2 %3,0 %4,4 %
Övr1,8 %0,8 %1,2 %0,8 %0,7 %2,3 %
MP2,2 %2,9 %3,4 %1,8 %1,7 %2,2 %
Valdeltagande80,2 %84,2 %85,1 %86,0 %81,6 %81,9 %

Valdeltagande i Gnosjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnosjö 2026

Så skiljer sig Gnosjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 14,4 % i Gnosjö mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +8,2
  • SD +5,2
  • AfS +0,7
  • M +0,2

Svagare än i riket

  • S −4,8
  • V −4,0
  • MP −3,9
  • L −0,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Gnosjö, från 2,6 % till 4,4 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,5 % till 22,7 % (−3,8).

  • SD −3,8
  • V +1,8
  • KD +1,4
  • L +1,4
  • S −1,4
  • AfS +1,0
  • C −0,9
  • M −0,6

Valdeltagande i Gnosjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,9 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Gnosjö på plats 252 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnosjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Gnosjö Västra till 82,9 % i Kulltorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnosjö Norra (29,6 %) och sitt svagaste i Kulltorp (12,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnosjö är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.

  • C +10,5
  • SD −6,0
  • L −3,9
  • S +1,2
  • KD +0,9
  • M +0,7
  • V +0,6

Största parti i Gnosjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnosjö under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnosjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,2 %81,9 %
2022Sverigedemokraterna26,5 %81,6 %
2018Socialdemokraterna26,3 %86,0 %
2014Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna29,6 %84,2 %
2006Socialdemokraterna31,8 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Gnosjö 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Gnosjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnosjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gnosjö NorraS29,6 %S33,7 %75,8 %
Gnosjö VästraS29,4 %S33,6 %70,7 %
Gnosjö ÖstraS24,5 %M29,2 %73,0 %
KulltorpSD33,4 %SD27,6 %82,9 %
KävsjöSD24,4 %S24,0 %75,9 %
Åsenhöga-KällerydSD23,3 %C27,6 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Gnosjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026