Valresultat Vetlanda 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vetlanda med 24,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,5 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vetlanda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Vetlanda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
20 768
Avgivna röster
17 601
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2026 i Vetlanda

Riksdagsvalet 2026 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 34024,9 %
SDSverigedemokraterna4 25624,4 %
MModeraterna3 20918,4 %
KDKristdemokraterna1 87310,7 %
CCenterpartiet1 1946,8 %
VVänsterpartiet1 0325,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7464,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4842,8 %
Övriga partier3131,8 %

Regionvalet 2026 i Vetlanda

Regionvalet 2026 i Vetlanda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 99023,1 %
MModeraterna3 04417,6 %
SDSverigedemokraterna2 92616,9 %
VårddVårddemokraterna2 23612,9 %
KDKristdemokraterna1 82310,5 %
CCenterpartiet1 0906,3 %
VVänsterpartiet1 0586,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3742,2 %
VFVision Framåtanda3722,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2481,4 %
Övriga partier1200,7 %

Kommunvalet 2026 i Vetlanda — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Vetlanda har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Vetlanda: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 62626,5 %12(+1)
MModeraterna3 52220,2 %9(+3)
SDSverigedemokraterna2 59114,8 %7(±0)
VFVetlanda framåtanda2 25812,9 %6(−5)
KDKristdemokraterna1 7079,8 %5(+1)
CCenterpartiet1 2707,3 %3(−1)
VVänsterpartiet8925,1 %2(+1)
MPMiljöpartiet de gröna3942,3 %1(+1)
Övriga partier2131,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Vetlanda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vetlanda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vetlanda per valår
Parti200620102014201820222026
S36,0 %30,4 %32,1 %27,8 %27,5 %24,9 %
SD2,7 %6,6 %16,4 %22,1 %27,9 %24,4 %
M19,5 %25,3 %18,3 %16,9 %17,7 %18,4 %
KD14,4 %11,3 %9,3 %11,6 %9,6 %10,7 %
C13,0 %11,4 %11,0 %10,9 %7,6 %6,8 %
V4,4 %4,3 %3,5 %3,9 %3,0 %5,9 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,5 %2,9 %4,3 %
MP3,1 %4,5 %4,1 %2,1 %2,3 %2,8 %
Övr1,4 %0,6 %1,8 %1,1 %1,4 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %84,5 %86,4 %88,2 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Vetlanda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vetlanda 2026

Så skiljer sig Vetlanda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Vetlanda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,9
  • KD +4,6

Svagare än i riket

  • MP −3,3
  • S −3,1
  • V −2,5
  • M −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Vetlanda, från 3,0 % till 5,9 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,9 % till 24,4 % (−3,5).

  • SD −3,5
  • V +2,9
  • S −2,6
  • L +1,4
  • KD +1,1
  • C −0,8
  • M +0,7
  • MP +0,4

Valdeltagande i Vetlanda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vetlanda på plats 142 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vetlanda är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Vetlanda Flugeby-Näsby till 90,0 % i Bäckseda.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tomaslunden (31,5 %) och sitt svagaste i Nye-Näshult (13,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vetlanda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.

  • SD −9,6
  • L −3,6
  • M +1,8
  • S +1,6
  • KD −1,0
  • V −0,8
  • C +0,4

Största parti i Vetlanda sedan 2006

Största parti har skiftat i Vetlanda under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Vetlanda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna27,9 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,8 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,1 %86,4 %
2010Socialdemokraterna30,4 %84,5 %
2006Socialdemokraterna36,0 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Vetlanda 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Vetlanda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vetlanda, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BrunnsgårdS27,5 %S31,3 %84,0 %
Bäckaby-RamkvillaSD23,5 %C20,6 %88,6 %
BäcksedaM26,4 %M29,3 %90,0 %
Ekenässjön-BjörköbyS26,5 %S27,5 %83,1 %
HolsbybrunnSD29,1 %S21,3 %84,5 %
KarlslundS29,1 %S33,1 %80,1 %
KorsbergaSD28,9 %VF22,2 %83,9 %
Kvillsfors-PauliströmSD30,6 %VF36,2 %80,3 %
Landsbro-MyresjöSD28,6 %S26,4 %79,5 %
MellangårdenS30,1 %S31,0 %81,7 %
Nye-NäshultSD28,3 %VF21,1 %87,2 %
PukaregårdenS31,5 %S33,0 %76,0 %
TomaslundenS31,5 %S33,6 %79,0 %
Vetlanda Flugeby-NäsbyS24,4 %S27,4 %74,1 %

Utforska valdistrikten i Vetlanda på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026