Valresultat Vaggeryd 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vaggeryd med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,2 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaggeryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 10 953
- Avgivna röster
- 9 463
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2026 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 430 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 191 | 23,4 % |
| MModeraterna | 1 762 | 18,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 081 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 643 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 483 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 349 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 276 | 2,9 % |
| Övriga partier | 161 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Vaggeryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 328 | 24,8 % |
| MModeraterna | 1 766 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 737 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 034 | 11,0 % |
| VårddVårddemokraterna | 793 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 677 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 500 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 251 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 194 | 2,1 % |
| Övriga partier | 91 | 1,0 % |
Kommunvalet 2026 i Vaggeryd — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vaggeryd har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 382 | 25,2 % | 11(−2) |
| MModeraterna | 2 070 | 21,9 % | 9(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 658 | 17,6 % | 7(±0) |
| CCenterpartiet | 1 067 | 11,3 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 979 | 10,4 % | 4(±0) |
| VVänsterpartiet | 477 | 5,1 % | 2(+1) |
| ERTEMPA(R)TIET | 298 | 3,2 % | 1(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 290 | 3,1 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 197 | 2,1 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vaggeryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaggeryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,4 % | 33,3 % | 34,3 % | 29,3 % | 29,8 % | 25,9 % |
| SD | 3,8 % | 7,4 % | 15,5 % | 20,4 % | 25,1 % | 23,4 % |
| M | 19,7 % | 24,6 % | 17,8 % | 15,3 % | 16,4 % | 18,8 % |
| KD | 19,1 % | 14,8 % | 11,9 % | 13,0 % | 10,3 % | 11,5 % |
| C | 8,4 % | 7,8 % | 8,0 % | 10,3 % | 7,5 % | 6,9 % |
| V | 3,5 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,2 % | 3,3 % | 5,2 % |
| L | 4,5 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,6 % | 3,5 % | 3,7 % |
| MP | 2,5 % | 3,6 % | 4,1 % | 2,6 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 1,1 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 85,3 % | 87,0 % | 88,0 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Vaggeryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaggeryd 2026
Så skiljer sig Vaggeryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,4 % i Vaggeryd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,9
- KD +5,4
Svagare än i riket
- V −3,3
- MP −3,2
- S −2,1
- L −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Vaggeryd, från 16,4 % till 18,8 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,8 % till 25,9 % (−3,9).
- S −3,9
- M +2,4
- V +1,8
- SD −1,7
- KD +1,2
- C −0,7
- MP +0,4
- L +0,3
Valdeltagande i Vaggeryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,4 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vaggeryd på plats 77 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaggeryd är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Skillingaryd östra till 90,5 % i Vaggeryd västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skillingaryd östra (35,0 %) och sitt svagaste i Åker-Hagshult (15,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaggeryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- SD −5,8
- C +4,5
- M +3,1
- KD −1,2
- S −0,7
- L −0,6
- V −0,1
Största parti i Vaggeryd sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vaggeryd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaggeryd 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vaggeryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Byarum-Bondstorp | SD | 30,7 % | SD | 25,0 % | 89,2 % |
| Hok-Svenarum | SD | 28,6 % | M | 26,0 % | 86,7 % |
| Skillingaryd östra | S | 35,0 % | S | 36,3 % | 75,1 % |
| Vaggeryd norra | S | 32,6 % | S | 32,2 % | 82,6 % |
| Vaggeryd västra | S | 28,1 % | M | 30,3 % | 90,5 % |
| Vaggeryd östra | S | 32,8 % | S | 31,3 % | 83,6 % |
| Västra Skillingaryd-Tofteryd | S | 22,2 % | M | 24,1 % | 86,7 % |
| Åker-Hagshult | SD | 29,4 % | SD | 24,2 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2026 · Alla kommuner 2026