Valresultat Gnosjö 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Gnosjö med 26,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,5 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnosjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Gnosjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,6 %
Röstberättigade
6 831
Avgivna röster
5 571
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2022 i Gnosjö

Riksdagsvalet 2022 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 46426,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35824,6 %
MModeraterna1 13920,6 %
KDKristdemokraterna71613,0 %
CCenterpartiet3997,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1663,0 %
VVänsterpartiet1432,6 %
MPMiljöpartiet de gröna921,7 %
Övriga partier410,7 %

Regionvalet 2022 i Gnosjö

Regionvalet 2022 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 26523,0 %
MModeraterna1 04919,1 %
SDSverigedemokraterna99218,0 %
KDKristdemokraterna80514,6 %
BABevara akutsjukhusen61611,2 %
CCenterpartiet3576,5 %
VVänsterpartiet1522,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1502,7 %
MPMiljöpartiet de gröna841,5 %
Övriga partier260,5 %

Kommunvalet 2022 i Gnosjö

Kommunvalet 2022 i Gnosjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35324,5 %
MModeraterna1 25822,8 %
SDSverigedemokraterna93817,0 %
KDKristdemokraterna90316,3 %
CCenterpartiet77414,0 %
VVänsterpartiet2083,8 %
Övriga partier891,6 %

Partiernas utveckling i Gnosjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnosjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnosjö per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,7 %7,0 %15,9 %21,8 %26,5 %22,7 %
S31,8 %29,6 %30,5 %26,3 %24,6 %23,2 %
M21,1 %25,3 %20,7 %18,5 %20,6 %20,0 %
KD25,3 %19,1 %14,2 %15,0 %13,0 %14,4 %
C7,7 %7,9 %8,5 %9,8 %7,2 %6,3 %
L4,0 %4,8 %2,9 %3,2 %3,0 %4,4 %
V2,5 %2,7 %2,6 %2,8 %2,6 %4,4 %
MP2,2 %2,9 %3,4 %1,8 %1,7 %2,2 %
Övr1,8 %0,8 %1,2 %0,8 %0,7 %2,3 %
Valdeltagande80,2 %84,2 %85,1 %86,0 %81,6 %81,9 %

Valdeltagande i Gnosjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnosjö 2022

Så skiljer sig Gnosjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 13,0 % i Gnosjö mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +7,6
  • SD +6,0
  • M +1,5
  • C +0,5

Svagare än i riket

  • S −5,7
  • V −4,2
  • MP −3,4
  • L −1,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnosjö, från 21,8 % till 26,5 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,8 % till 7,2 % (−2,5).

  • SD +4,8
  • C −2,5
  • M +2,2
  • KD −2,0
  • S −1,7
  • V −0,2
  • L −0,2
  • MP −0,2

Valdeltagande i Gnosjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,6 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gnosjö på plats 259 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnosjö är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Gnosjö Västra till 88,6 % i Kulltorp.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kulltorp (36,4 %) och sitt svagaste i Gnosjö Västra (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnosjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,0 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.

  • SD −9,5
  • C +6,8
  • KD +3,4
  • M +2,1
  • L −2,1
  • S −0,1

Största parti i Gnosjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnosjö under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnosjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,2 %81,9 %
2022Sverigedemokraterna26,5 %81,6 %
2018Socialdemokraterna26,3 %86,0 %
2014Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna29,6 %84,2 %
2006Socialdemokraterna31,8 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Gnosjö 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Gnosjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnosjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gnosjö NorraS28,3 %M29,5 %83,2 %
Gnosjö VästraS31,5 %S36,0 %72,8 %
Gnosjö ÖstraS25,8 %M29,1 %77,7 %
KulltorpSD36,4 %SD24,0 %88,6 %
KävsjöSD24,9 %C27,4 %78,9 %
Åsenhöga-KällerydSD28,8 %M24,3 %86,4 %

Utforska valdistrikten i Gnosjö på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022