Valresultat Jönköping 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Jönköping med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Jönköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 80 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 107 336
- Avgivna röster
- 91 435
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2022 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 026 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 17 560 | 19,4 % |
| MModeraterna | 17 559 | 19,4 % |
| KDKristdemokraterna | 8 207 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 6 831 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 346 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 995 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 795 | 4,2 % |
| Övriga partier | 1 151 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 229 | 28,2 % |
| MModeraterna | 15 411 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 472 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 12 204 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 6 269 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 6 127 | 6,8 % |
| BABevara akutsjukhusen | 3 791 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 516 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 677 | 3,0 % |
| Övriga partier | 895 | 1,0 % |
Kommunvalet 2022 i Jönköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 896 | 28,8 % |
| MModeraterna | 15 963 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 707 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 12 996 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 7 552 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 5 579 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 675 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 206 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 188 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Jönköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Jönköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har KD gjort (−3,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,7 % | 29,5 % | 30,5 % | 27,6 % | 29,9 % | 27,7 % |
| SD | 2,6 % | 5,5 % | 12,5 % | 16,4 % | 19,4 % | 17,4 % |
| M | 22,7 % | 27,9 % | 21,9 % | 18,6 % | 19,4 % | 20,2 % |
| KD | 17,0 % | 13,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 9,1 % | 9,9 % |
| C | 5,8 % | 5,3 % | 5,8 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,3 % |
| V | 5,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,9 % | 4,8 % | 6,6 % |
| L | 5,9 % | 6,3 % | 4,2 % | 4,6 % | 4,4 % | 4,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,4 % | 6,8 % | 4,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| Övr | 2,1 % | 0,8 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 85,9 % | 87,1 % | 88,3 % | 85,2 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Jönköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Jönköping 2022
Så skiljer sig Jönköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 9,1 % i Jönköping mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,7
- C +0,8
- M +0,3
Svagare än i riket
- V −1,9
- SD −1,1
- MP −0,9
- S −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Jönköping, från 16,4 % till 19,4 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 12,3 % till 9,1 % (−3,2).
- KD −3,2
- SD +3,0
- S +2,3
- C −1,7
- V −1,1
- M +0,8
- L −0,2
- MP +0,0
Valdeltagande i Jönköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Jönköping på plats 135 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Jönköping är indelad i 80 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,5 % i Österängen V till 93,1 % i Ölmstad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Råslätt V (52,2 %) och sitt svagaste i Angerdshestra- Mulseryd-N Unnaryd (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 65, Moderaterna i 8, Sverigedemokraterna i 7 av 80 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jönköping är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.
- KD +5,4
- SD −4,1
- M −1,6
- V +1,4
- S −1,0
- C +0,9
- MP −0,6
- L −0,3
Största parti i Jönköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Jönköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Jönköping 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 80 valdistrikten i Jönköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra- Mulseryd-N Unnaryd | SD | 34,4 % | SD | 28,4 % | 87,4 % |
| Attarp-Sjöåkra | S | 37,3 % | S | 36,3 % | 84,7 % |
| Backamo | S | 25,0 % | M | 22,8 % | 92,1 % |
| Barnarp | S | 28,8 % | S | 30,2 % | 86,7 % |
| Barnarp C | S | 30,8 % | S | 33,6 % | 84,6 % |
| Bondberget | S | 37,9 % | S | 36,3 % | 80,8 % |
| Bottnaryd | SD | 28,7 % | SD | 22,3 % | 89,7 % |
| Bymarken | M | 27,2 % | M | 23,7 % | 90,3 % |
| Bäckalyckan | S | 28,3 % | S | 26,4 % | 85,0 % |
| Centrum V | M | 26,7 % | M | 25,2 % | 83,1 % |
| Centrum Ö | S | 26,5 % | S | 25,9 % | 82,7 % |
| Dunkehalla | M | 25,4 % | M | 23,4 % | 88,5 % |
| Egnahem-Fagerslätt | S | 28,8 % | S | 27,9 % | 91,7 % |
| Ekhagen N | S | 38,2 % | S | 41,1 % | 72,3 % |
| Ekhagen S | S | 34,9 % | S | 36,5 % | 73,6 % |
| Erik Dahlberg | S | 31,3 % | S | 29,8 % | 79,4 % |
| Friaredalen | S | 25,3 % | S | 23,4 % | 82,2 % |
| Gränna N | S | 26,1 % | S | 22,9 % | 83,8 % |
| Gränna S | SD | 25,3 % | S | 22,0 % | 88,3 % |
| Gräshagen-Torpa | S | 29,6 % | S | 30,3 % | 83,8 % |
| Hisingstorp-Dalvik | S | 25,8 % | M | 22,5 % | 82,7 % |
| Hovslätt | S | 26,8 % | S | 24,3 % | 91,1 % |
| Hovslätt N | S | 35,8 % | S | 32,8 % | 90,4 % |
| Hovslätt S-Norrahammar N | S | 33,8 % | S | 32,9 % | 79,0 % |
| Huskvarna Bråneryd | S | 39,7 % | S | 39,6 % | 73,6 % |
| Huskvarna C | S | 38,0 % | S | 38,3 % | 74,0 % |
| Huskvarna Gråbo | S | 34,8 % | S | 36,4 % | 74,7 % |
| Huskvarna Smedbyn | S | 31,9 % | S | 31,3 % | 68,4 % |
| Huskvarna Tormenås | S | 37,3 % | S | 37,3 % | 80,0 % |
| Kaxholmen | S | 24,8 % | KD | 23,1 % | 91,4 % |
| Kortebo-Åbolid | M | 25,3 % | S | 24,4 % | 85,2 % |
| Kungsängen-Ekhagen Ö | S | 32,4 % | S | 30,7 % | 82,6 % |
| Kålgården V | S | 30,3 % | S | 27,1 % | 81,6 % |
| Kålgården Ö | S | 29,6 % | S | 27,4 % | 88,5 % |
| Kättilstorp Haga m fl | S | 31,6 % | S | 29,6 % | 87,8 % |
| Lekeryd-Järsnäs | SD | 31,7 % | SD | 26,2 % | 90,4 % |
| Liljeholmen | S | 36,4 % | S | 34,7 % | 78,3 % |
| Liljeholmsparken | S | 31,3 % | S | 28,4 % | 85,7 % |
| Ljungarum | S | 35,2 % | S | 34,2 % | 87,5 % |
| Mariebo | S | 28,6 % | S | 26,0 % | 89,3 % |
| Munksjö | S | 30,9 % | S | 29,8 % | 82,7 % |
| Munksjöstaden | M | 30,8 % | M | 29,8 % | 78,9 % |
| Månsarp | S | 33,0 % | S | 32,7 % | 92,4 % |
| Norrahammar C-Flahult | S | 31,4 % | S | 30,8 % | 84,0 % |
| Norrahammar S | S | 34,9 % | S | 36,1 % | 83,4 % |
| Norrängen-Brunstorp | S | 23,5 % | S | 25,0 % | 83,9 % |
| Nyarp | S | 25,3 % | S | 23,7 % | 89,6 % |
| Petersberg-Jutaholm | S | 28,7 % | S | 26,5 % | 85,9 % |
| Rosendala | S | 30,5 % | S | 29,4 % | 76,6 % |
| Rosenlund N | S | 29,6 % | S | 27,2 % | 82,0 % |
| Rosenlund S | S | 34,2 % | S | 33,5 % | 81,2 % |
| Råslätt V | S | 52,2 % | S | 58,7 % | 62,7 % |
| Råslätt Ö | S | 49,5 % | S | 54,7 % | 61,7 % |
| Råslätt-Lockebo | S | 47,3 % | S | 54,0 % | 61,5 % |
| Samset-Sveahäll | M | 26,6 % | S | 25,1 % | 88,8 % |
| Skänkeberg-Dalvik | S | 28,9 % | S | 27,0 % | 83,7 % |
| Skärstad-Svarttorp | SD | 23,7 % | KD | 25,0 % | 90,8 % |
| Sofia | S | 33,5 % | S | 32,4 % | 78,2 % |
| Stensholm-Jöransberg | S | 29,8 % | S | 30,2 % | 90,2 % |
| Söder | S | 31,4 % | S | 29,5 % | 86,2 % |
| Taberg V | S | 28,3 % | S | 27,3 % | 91,4 % |
| Taberg Ö | S | 31,1 % | S | 28,3 % | 89,3 % |
| Tenhult C | S | 28,8 % | S | 23,0 % | 88,6 % |
| Tenhult N-Öggestorp | SD | 28,9 % | SD | 23,5 % | 89,3 % |
| Tenhult S-Ödestugu | SD | 28,4 % | SD | 24,2 % | 92,2 % |
| Tokarp | S | 36,5 % | S | 35,9 % | 89,1 % |
| Torp | S | 30,2 % | S | 26,7 % | 92,9 % |
| Torpa V | S | 32,0 % | S | 30,9 % | 85,8 % |
| Torpa Ö | S | 28,5 % | S | 27,3 % | 84,8 % |
| Trånghalla-Järstorp | M | 26,8 % | M | 27,3 % | 88,8 % |
| Visingsö | S | 34,5 % | S | 28,3 % | 89,4 % |
| Västra Torget | S | 31,3 % | S | 27,7 % | 83,5 % |
| Vätterslund m fl | M | 28,5 % | KD | 24,6 % | 90,7 % |
| Vättersnäs | S | 29,5 % | S | 26,6 % | 87,8 % |
| Ölmstad | S | 20,0 % | KD | 25,3 % | 93,1 % |
| Österängen V | S | 41,2 % | S | 44,4 % | 57,5 % |
| Österängen Ö | S | 42,6 % | S | 46,4 % | 63,2 % |
| Öxnehaga C | S | 47,2 % | S | 49,3 % | 64,5 % |
| Öxnehaga N | S | 42,4 % | S | 42,9 % | 73,3 % |
| Öxnehaga S | S | 39,6 % | S | 40,8 % | 70,1 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2022 · Alla kommuner 2022