Valresultat Habo 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Habo med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Habo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 7 300
- Avgivna röster
- 6 309
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 960 | 31,8 % |
| MModeraterna | 1 529 | 24,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 200 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 428 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 343 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 209 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 3,1 % |
| Övriga partier | 91 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 970 | 33,1 % |
| MModeraterna | 1 495 | 25,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 224 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 425 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 352 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 166 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 137 | 2,3 % |
| Övriga partier | 22 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 005 | 32,5 % |
| MModeraterna | 1 948 | 31,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 075 | 17,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 414 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 410 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 110 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 1,7 % |
| VVänsterpartiet | 88 | 1,4 % |
| Övriga partier | 16 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Habo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Habo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,8 % | 27,0 % | 27,7 % | 23,7 % | 26,3 % | 22,8 % |
| M | 24,8 % | 30,3 % | 22,7 % | 19,7 % | 20,5 % | 21,6 % |
| KD | 19,5 % | 16,3 % | 13,4 % | 15,1 % | 11,1 % | 12,8 % |
| C | 6,9 % | 5,5 % | 6,5 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,3 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 3,7 % | 4,2 % | 3,8 % | 4,6 % |
| SD | 3,4 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,0 % | 23,8 % | 22,4 % |
| V | 3,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 3,9 % | 2,8 % | 3,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,3 % | 3,9 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 86,4 % | 90,1 % | 91,6 % | 93,4 % | 91,5 % | 91,7 % |
Valdeltagande i Habo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Habo 2006
Så skiljer sig Habo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 19,5 % i Habo mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +12,8
- SD +0,4
Svagare än i riket
- S −3,4
- V −2,4
- MP −2,0
- FP −1,9
Valdeltagande i Habo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 86,4 %, vilket är 6,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Habo på plats 5 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Habo är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,0 % i Brandstorp till 91,2 % i Kråkeryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kråkeryd (37,7 %) och sitt svagaste i Kyrkbyn (23,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Habo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- M +6,8
- KD −2,0
- V −2,0
- SD −1,6
- MP −1,4
- FP +1,1
- S +0,7
- C −0,3
Största parti i Habo sedan 2006
Största parti har skiftat i Habo under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,8 % | 91,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 91,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 93,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 91,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,3 % | 90,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Habo 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Habo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brandstorp | S | 30,2 % | M | 41,7 % | 79,0 % |
| Bränninge | S | 30,6 % | M | 32,5 % | 84,6 % |
| Furusjö | S | 28,1 % | S | 28,7 % | 83,3 % |
| Gunnarsbo | S | 32,4 % | S | 33,9 % | 86,8 % |
| Gustav Adolf | S | 27,2 % | M | 29,9 % | 86,2 % |
| Kråkeryd | S | 37,7 % | S | 36,8 % | 91,2 % |
| Kyrkbyn | M | 27,5 % | M | 31,3 % | 83,1 % |
| Kärr | S | 35,3 % | S | 34,9 % | 89,8 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006