Valresultat Aneby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Aneby med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,0 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Aneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 5 009
- Avgivna röster
- 4 164
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2006 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 291 | 31,6 % |
| KDKristdemokraterna | 900 | 22,0 % |
| MModeraterna | 720 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 533 | 13,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 203 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 133 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 130 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 112 | 2,7 % |
| Övriga partier | 65 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 211 | 30,8 % |
| KDKristdemokraterna | 964 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 609 | 15,5 % |
| MModeraterna | 553 | 14,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 302 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 99 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 81 | 2,1 % |
| Övriga partier | 11 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 183 | 29,0 % |
| KDKristdemokraterna | 936 | 23,0 % |
| CCenterpartiet | 829 | 20,3 % |
| MModeraterna | 422 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 404 | 9,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 170 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 78 | 1,9 % |
| VVänsterpartiet | 48 | 1,2 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Aneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Aneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- KD
- M
- C
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 26,6 % | 29,1 % | 23,9 % | 25,0 % | 22,2 % |
| KD | 22,0 % | 17,7 % | 13,5 % | 14,5 % | 11,4 % | 13,2 % |
| M | 17,6 % | 22,6 % | 16,8 % | 16,2 % | 16,8 % | 18,1 % |
| C | 13,0 % | 12,3 % | 12,3 % | 12,8 % | 9,3 % | 8,8 % |
| L | 5,0 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,5 % |
| SD | 3,3 % | 7,6 % | 16,5 % | 21,1 % | 26,9 % | 23,9 % |
| V | 3,2 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,0 % | 2,7 % | 4,2 % |
| MP | 2,7 % | 4,6 % | 4,8 % | 2,3 % | 2,7 % | 3,0 % |
| Övr | 1,6 % | 0,6 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,1 % | 89,1 % | 89,9 % | 88,2 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Aneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Aneby 2006
Så skiljer sig Aneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 22,0 % i Aneby mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 15,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +15,4
- C +5,1
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −8,5
- S −3,6
- V −2,7
- FP −2,5
Valdeltagande i Aneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,1 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Aneby på plats 47 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Aneby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Bredestad till 86,8 % i Lommaryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Frinnaryd (36,9 %) och sitt svagaste i Haurida-Vireda (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Aneby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- C +7,3
- M −7,3
- FP +4,9
- S −2,5
- V −2,0
- SD −1,3
- KD +1,0
Största parti i Aneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Aneby under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 23,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,9 % | 88,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 89,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Aneby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Aneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askeryd-Marbäck | S | 27,7 % | C | 24,9 % | 83,4 % |
| Bredestad | S | 36,9 % | S | 35,9 % | 80,4 % |
| Bälaryd | S | 31,1 % | S | 26,5 % | 85,1 % |
| Frinnaryd | S | 36,9 % | S | 36,8 % | 84,1 % |
| Haurida-Vireda | KD | 25,4 % | KD | 28,0 % | 82,7 % |
| Lommaryd | S | 27,7 % | C | 27,8 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006