Valresultat Aneby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Aneby med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Aneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,1 %
- Röstberättigade
- 5 017
- Avgivna röster
- 4 469
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2014 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 288 | 29,1 % |
| MModeraterna | 744 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 731 | 16,5 % |
| KDKristdemokraterna | 599 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 543 | 12,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 213 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 129 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 114 | 2,6 % |
| Övriga partier | 64 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 331 | 30,8 % |
| KDKristdemokraterna | 688 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 584 | 13,5 % |
| MModeraterna | 564 | 13,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 506 | 11,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 253 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 118 | 2,7 % |
| Övriga partier | 32 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Aneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 371 | 31,3 % |
| CCenterpartiet | 896 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 649 | 14,8 % |
| MModeraterna | 490 | 11,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 411 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 252 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 178 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 96 | 2,2 % |
| Övriga partier | 37 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Aneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Aneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 26,6 % | 29,1 % | 23,9 % | 25,0 % | 22,2 % |
| M | 17,6 % | 22,6 % | 16,8 % | 16,2 % | 16,8 % | 18,1 % |
| SD | 3,3 % | 7,6 % | 16,5 % | 21,1 % | 26,9 % | 23,9 % |
| KD | 22,0 % | 17,7 % | 13,5 % | 14,5 % | 11,4 % | 13,2 % |
| C | 13,0 % | 12,3 % | 12,3 % | 12,8 % | 9,3 % | 8,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,6 % | 4,8 % | 2,3 % | 2,7 % | 3,0 % |
| L | 5,0 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,5 % |
| V | 3,2 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,0 % | 2,7 % | 4,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,6 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,1 % | 89,1 % | 89,9 % | 88,2 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Aneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Aneby 2014
Så skiljer sig Aneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 13,5 % i Aneby mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +9,0
- C +6,2
- SD +3,7
Svagare än i riket
- M −6,5
- V −3,1
- FP −2,5
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Aneby, från 7,6 % till 16,5 % (+8,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,6 % till 16,8 % (−5,8).
- SD +8,9
- M −5,8
- KD −4,1
- S +2,5
- FP −2,1
- V −0,4
- MP +0,2
- C −0,0
Valdeltagande i Aneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,1 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Aneby på plats 25 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Aneby är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,1 % i Aneby Södra till 89,1 % i Aneby Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Aneby Södra (35,0 %) och sitt svagaste i Aneby Västra (24,7 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Aneby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,5 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- C +8,2
- SD −7,1
- M −5,6
- S +2,2
- KD +1,3
- MP +0,9
Största parti i Aneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Aneby under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 23,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,9 % | 88,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 89,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Aneby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Aneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aneby Södra | S | 35,0 % | S | 39,1 % | 84,1 % |
| Aneby Västra | S | 24,7 % | S | 25,8 % | 89,1 % |
| Aneby Östra | S | 28,5 % | S | 29,9 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2014 · Alla kommuner 2014