Valresultat Tranås 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tranås med 40,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,3 %). Valdeltagandet var 81,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Tranås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,5 %
Röstberättigade
13 744
Avgivna röster
11 201
Län
Jönköpings län

Riksdagsvalet 2006 i Tranås

Riksdagsvalet 2006 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 44640,4 %
MModeraterna2 41321,9 %
KDKristdemokraterna1 37312,5 %
CCenterpartiet7616,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5855,3 %
VVänsterpartiet5034,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4153,8 %
SDSverigedemokraterna3182,9 %
Övriga partier1991,8 %

Landstingsvalet 2006 i Tranås

Landstingsvalet 2006 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 34240,5 %
MModeraterna2 35622,0 %
KDKristdemokraterna1 33312,4 %
CCenterpartiet9078,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6456,0 %
VVänsterpartiet4584,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3863,6 %
SDSverigedemokraterna2372,2 %
Övriga partier430,4 %

Kommunvalet 2006 i Tranås

Kommunvalet 2006 i Tranås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 20338,3 %
MModeraterna2 46222,4 %
KDKristdemokraterna1 22811,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9899,0 %
CCenterpartiet9788,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4904,5 %
VVänsterpartiet3853,5 %
SDSverigedemokraterna2242,0 %
Övriga partier200,2 %

Partiernas utveckling i Tranås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranås per valår
Parti200620102014201820222026
S40,4 %34,8 %36,1 %31,7 %33,9 %30,2 %
M21,9 %26,8 %18,9 %16,7 %18,2 %19,2 %
KD12,5 %9,6 %7,7 %9,1 %6,9 %8,0 %
C6,9 %6,4 %6,4 %9,2 %6,3 %5,9 %
L5,3 %5,4 %3,7 %4,0 %3,4 %4,6 %
V4,6 %3,9 %4,0 %5,4 %3,7 %5,8 %
MP3,8 %6,3 %5,5 %3,1 %3,2 %4,1 %
SD2,9 %6,4 %15,5 %19,5 %23,2 %21,0 %
Övr1,9 %0,5 %2,1 %1,4 %1,1 %1,2 %
Valdeltagande81,5 %85,1 %87,4 %88,5 %85,6 %86,1 %

Valdeltagande i Tranås 2006–2026

Kommunen mot länet (Jönköping).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranås 2006

Så skiljer sig Tranås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 12,5 % i Tranås mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +5,8
  • S +5,1

Svagare än i riket

  • M −4,2
  • FP −2,2
  • MP −1,4
  • V −1,3

Valdeltagande i Tranås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,5 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tranås på plats 93 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranås är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Tranås 5 till 91,7 % i Tranås 8.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tranås 6 (49,5 %) och sitt svagaste i Tranås 12 (11,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Kristdemokraterna i 2 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranås är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,0 % i kommunvalet mot 5,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.

  • FP +3,7
  • S −2,1
  • C +2,0
  • KD −1,3
  • V −1,1
  • MP +0,7
  • M +0,5

Största parti i Tranås sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranås i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,2 %86,1 %
2022Socialdemokraterna33,9 %85,6 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %87,4 %
2010Socialdemokraterna34,8 %85,1 %
2006Socialdemokraterna40,4 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Tranås 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tranås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranås, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Tranås 1S44,1 %S44,8 %84,2 %
Tranås 2S46,4 %S44,7 %79,4 %
Tranås 3S40,3 %S38,1 %83,3 %
Tranås 4S46,0 %S44,8 %80,1 %
Tranås 5S42,0 %S41,0 %70,7 %
Tranås 6S49,5 %S48,8 %75,2 %
Tranås 7S39,8 %S36,6 %85,6 %
Tranås 8S37,3 %S34,0 %91,7 %
Tranås 9S43,0 %S41,1 %81,2 %
Tranås 10S30,3 %C27,7 %86,9 %
Tranås 11KD22,2 %C24,9 %84,4 %
Tranås 12KD27,2 %FP29,9 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Tranås på kartan

Fler kommuner i Jönköpings län

Hela valresultatet för Jönköpings län 2006 · Alla kommuner 2006