Valresultat Västernorrlands län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Västernorrlands län med 34,4 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,8 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 189 562
- Avgivna röster
- 160 841
- Kommuner i länet
- 7
Riksdagsvalet 2026 i Västernorrlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 54 658 | 34,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 30 481 | 19,2 % |
| MModeraterna | 25 812 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 11 156 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 10 988 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 10 072 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 315 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 868 | 3,7 % |
| Övriga partier | 2 635 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Region Västernorrland — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Västernorrland har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sjukvårdspartiet - Västernorrland med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 44 833 | 28,4 % | 21(−3) |
| MModeraterna | 22 968 | 14,5 % | 11(+2) |
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 19 562 | 12,4 % | 9(−5) |
| SDSverigedemokraterna | 18 195 | 11,5 % | 8(−1) |
| KDKristdemokraterna | 12 481 | 7,9 % | 6(+2) |
| NorrlNorrlandspartiet | 12 330 | 7,8 % | 6 |
| VVänsterpartiet | 10 273 | 6,5 % | 5(±0) |
| CCenterpartiet | 10 067 | 6,4 % | 5(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 663 | 3,0 % | |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 909 | 1,2 % | |
| Övriga partier | 631 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Västernorrlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 50 607 | 31,9 % |
| MModeraterna | 27 727 | 17,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 19 094 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 16 291 | 10,3 % |
| NorrlNorrlandspartiet | 11 597 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 10 790 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 9 598 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 720 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 506 | 1,6 % |
| VFPUVår Framtids politiska utskott | 1 641 | 1,0 % |
| Övriga partier | 3 150 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Västernorrlands län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västernorrlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,2 % | 44,0 % | 46,3 % | 39,8 % | 39,4 % | 34,4 % |
| SD | 2,2 % | 4,5 % | 10,8 % | 15,6 % | 20,7 % | 19,2 % |
| M | 17,0 % | 21,6 % | 15,9 % | 13,7 % | 14,0 % | 16,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,4 % | 5,4 % | 7,0 % |
| C | 10,6 % | 7,0 % | 6,7 % | 9,9 % | 7,4 % | 6,9 % |
| V | 6,6 % | 6,0 % | 5,7 % | 8,2 % | 5,7 % | 6,3 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 4,4 % | 2,7 % | 3,4 % | 4,6 % |
| L | 5,4 % | 5,2 % | 3,4 % | 3,4 % | 2,7 % | 3,7 % |
| Övr | 2,6 % | 1,9 % | 3,1 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,6 % | 86,1 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Västernorrlands län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Västernorrlands län 2026
Så skiljer sig Västernorrlands län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i Västernorrlands län mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,4
- SD +1,7
- KD +0,8
Svagare än i riket
- M −3,6
- V −2,1
- L −1,6
- MP −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Västernorrlands län, från 14,0 % till 16,2 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,4 % till 34,4 % (−5,0).
- S −5,0
- M +2,3
- KD +1,6
- SD −1,5
- MP +1,2
- L +1,0
- V +0,6
- C −0,5
Valdeltagande i Västernorrlands län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Västernorrlands län är indelad i 158 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 68,6 % i Liden-Holm till 91,3 % i Idbyn-Ovansjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (49,0 %) och sitt svagaste i Resele (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 147, Sverigedemokraterna i 11 av 158 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västernorrlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,0 % i kommunvalet mot 19,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- SD −7,1
- C +3,4
- S −2,5
- L −2,1
- M +1,2
- MP −1,0
- KD −1,0
- V +0,5
Största parti i Västernorrlands län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västernorrlands län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 79,9 % |
Valresultat per kommun i Västernorrlands län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.