Valresultat Sollefteå 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sollefteå med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 14 136
- Avgivna röster
- 11 831
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2026 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 552 | 30,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 853 | 24,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 272 | 10,9 % |
| MModeraterna | 1 104 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 1 017 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 894 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 420 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 261 | 2,2 % |
| Övriga partier | 278 | 2,4 % |
Regionvalet 2026 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 5 274 | 44,5 % |
| CCenterpartiet | 1 744 | 14,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 064 | 9,0 % |
| NorrlNorrlandspartiet | 1 020 | 8,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 940 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 841 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 529 | 4,5 % |
| MModeraterna | 218 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 180 | 1,5 % |
| Övriga partier | 41 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Sollefteå — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sollefteå har 39 mandat. Centerpartiet fick flest, 13 mandat (−5 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 869 | 32,9 % | 13(−5) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 334 | 19,8 % | 8(−4) |
| SDSverigedemokraterna | 1 328 | 11,3 % | 5(+1) |
| NorrlNorrlandspartiet | 974 | 8,3 % | 3 |
| VVänsterpartiet | 916 | 7,8 % | 3(±0) |
| VIVästra Initiativet | 885 | 7,5 % | 3(−2) |
| MModeraterna | 451 | 3,8 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 425 | 3,6 % | 1(±0) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 342 | 2,9 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 208 | 1,8 % | |
| Övriga partier | 40 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sollefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−8,6 procentenheter).
- S
- SD
- KD
- M
- C
- V
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,2 % | 52,3 % | 53,7 % | 35,3 % | 39,1 % | 30,5 % |
| SD | 2,2 % | 4,5 % | 12,8 % | 18,7 % | 25,1 % | 24,5 % |
| KD | 4,6 % | 2,7 % | 2,0 % | 4,4 % | 6,0 % | 10,9 % |
| M | 12,9 % | 15,5 % | 10,5 % | 9,0 % | 7,4 % | 9,5 % |
| C | 10,6 % | 6,4 % | 6,5 % | 12,8 % | 8,8 % | 8,7 % |
| V | 9,1 % | 7,0 % | 6,6 % | 15,3 % | 8,3 % | 7,7 % |
| MP | 3,5 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,5 % | 2,3 % | 3,6 % |
| Övr | 1,9 % | 3,5 % | 2,7 % | 1,5 % | 1,5 % | 2,4 % |
| L | 4,0 % | 3,5 % | 2,1 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 78,4 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,5 % | 84,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Sollefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollefteå 2026
Så skiljer sig Sollefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 9,5 % i Sollefteå mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,0
- KD +4,7
- S +2,5
- C +1,7
Svagare än i riket
- M −10,4
- L −3,1
- MP −2,5
- V −0,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Sollefteå, från 6,0 % till 10,9 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,1 % till 30,5 % (−8,6).
- S −8,6
- KD +4,9
- M +2,1
- MP +1,3
- L +0,7
- V −0,6
- SD −0,6
- C −0,1
Valdeltagande i Sollefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,7 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sollefteå på plats 197 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollefteå är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Hullsta till 84,9 % i Remsle.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Graninge (38,4 %) och sitt svagaste i Resele (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 3 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollefteå är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 32,9 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,1 procentenheter.
- C +24,1
- SD −13,2
- S −10,7
- KD −7,3
- M −5,6
- MP −1,8
- V +0,1
Största parti i Sollefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sollefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,3 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 78,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollefteå 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Sollefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boteå | S | 29,9 % | C | 32,5 % | 77,9 % |
| Ed | S | 30,8 % | C | 38,5 % | 84,2 % |
| Edsele | S | 34,5 % | C | 40,9 % | 78,9 % |
| Graninge | S | 38,4 % | C | 31,6 % | 83,2 % |
| Helgum | SD | 31,8 % | C | 41,6 % | 83,2 % |
| Hullsta | S | 33,7 % | C | 28,4 % | 70,7 % |
| Junsele | S | 27,3 % | C | 23,7 % | 79,0 % |
| Långsele | S | 32,9 % | C | 25,8 % | 78,4 % |
| Prästbordet | S | 30,8 % | C | 38,2 % | 83,7 % |
| Ramsele | S | 32,1 % | S | 24,2 % | 78,8 % |
| Remsle | S | 30,9 % | C | 45,3 % | 84,9 % |
| Resele | SD | 26,9 % | C | 54,9 % | 84,2 % |
| Skärvsta | S | 29,6 % | C | 40,9 % | 78,4 % |
| Trästa | S | 33,6 % | C | 36,1 % | 77,4 % |
| Ådalsliden | S | 26,6 % | S | 19,4 % | 79,8 % |
| Önsta | S | 33,1 % | C | 31,3 % | 78,0 % |
| Österforse | SD | 32,9 % | C | 34,3 % | 84,6 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026