Valresultat Timrå 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Timrå med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,9 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Timrå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Timrå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
13 869
Avgivna röster
11 764
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2026 i Timrå

Riksdagsvalet 2026 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 15335,7 %
SDSverigedemokraterna2 83524,4 %
MModeraterna1 75515,1 %
KDKristdemokraterna7886,8 %
VVänsterpartiet6035,2 %
CCenterpartiet5504,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3843,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3272,8 %
Övriga partier2241,9 %

Regionvalet 2026 i Timrå

Regionvalet 2026 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 62031,7 %
SDSverigedemokraterna1 76715,5 %
MModeraterna1 51813,3 %
NorrlNorrlandspartiet1 13910,0 %
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland1 0178,9 %
KDKristdemokraterna9168,0 %
VVänsterpartiet6105,3 %
CCenterpartiet3973,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2382,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1441,3 %
Övriga partier410,4 %

Kommunvalet 2026 i Timrå — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Timrå har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Sverigedemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Timrå: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 90933,9 %14(−4)
SDSverigedemokraterna1 67014,5 %6(−1)
MModeraterna1 64814,3 %6(+1)
TimråTimråpartiet1 1139,6 %4(−1)
NorrlNorrlandspartiet1 0959,5 %4
VVänsterpartiet5825,0 %2(±0)
KDKristdemokraterna5374,7 %2(±0)
CCenterpartiet5154,5 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2922,5 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1661,4 %
Övriga partier150,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Timrå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Timrå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Timrå per valår
Parti200620102014201820222026
S53,4 %49,8 %50,3 %43,1 %41,0 %35,7 %
SD3,5 %6,0 %13,9 %19,4 %26,3 %24,4 %
M12,6 %18,5 %13,0 %11,9 %12,6 %15,1 %
KD4,4 %2,9 %2,6 %5,0 %4,9 %6,8 %
V7,7 %7,3 %6,7 %8,0 %5,1 %5,2 %
C8,7 %5,5 %4,8 %6,8 %5,0 %4,7 %
L4,6 %4,9 %3,5 %3,1 %2,2 %3,3 %
MP2,7 %3,8 %3,0 %1,9 %2,1 %2,8 %
Övr2,3 %1,3 %2,2 %0,9 %0,9 %1,9 %
Valdeltagande80,1 %84,3 %86,1 %87,5 %85,5 %84,8 %

Valdeltagande i Timrå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Timrå 2026

Så skiljer sig Timrå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 35,7 % i Timrå mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,7
  • SD +6,9
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • M −4,7
  • MP −3,3
  • V −3,2
  • C −2,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Timrå, från 12,6 % till 15,1 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,0 % till 35,7 % (−5,3).

  • S −5,3
  • M +2,5
  • KD +1,9
  • SD −1,9
  • L +1,1
  • MP +0,7
  • C −0,3
  • V +0,1

Valdeltagande i Timrå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Timrå på plats 138 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Timrå är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Nyvivsta till 87,1 % i Bergeforsen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (49,0 %) och sitt svagaste i Ljustorp (24,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 2 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Timrå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • SD −9,9
  • KD −2,1
  • S −1,9
  • L −1,9
  • M −0,8
  • C −0,3
  • V −0,1

Största parti i Timrå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Timrå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Timrå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,7 %84,8 %
2022Socialdemokraterna41,0 %85,5 %
2018Socialdemokraterna43,1 %87,5 %
2014Socialdemokraterna50,3 %86,1 %
2010Socialdemokraterna49,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna53,4 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Timrå 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Timrå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Timrå, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlaSD28,6 %S21,8 %83,0 %
BergeforsenS32,7 %S32,6 %87,1 %
BöleS37,3 %S40,2 %86,7 %
CentrumS49,0 %S46,1 %78,1 %
LjustorpSD36,4 %SD28,1 %80,2 %
NyvivstaS42,5 %S43,5 %76,0 %
SörbergeS32,6 %S33,9 %82,6 %
SöråkerS32,9 %S25,3 %84,5 %
TimrådalenS34,9 %S34,2 %85,2 %
TynderöS31,6 %S23,3 %86,8 %
VivstaS42,0 %S39,0 %77,8 %

Utforska valdistrikten i Timrå på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026