Valresultat Timrå 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Timrå med 43,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,9 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Timrå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 13 876
- Avgivna röster
- 12 137
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2018 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 189 | 43,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 335 | 19,4 % |
| MModeraterna | 1 433 | 11,9 % |
| VVänsterpartiet | 959 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 818 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 597 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 368 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 224 | 1,9 % |
| Övriga partier | 109 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 217 | 43,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 701 | 14,3 % |
| MModeraterna | 1 286 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 016 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 760 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 655 | 5,5 % |
| SJVPSJVP | 565 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 432 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 202 | 1,7 % |
| Övriga partier | 46 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 416 | 44,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 620 | 13,4 % |
| MModeraterna | 1 174 | 9,7 % |
| TimPTimP | 1 060 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 855 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 846 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 449 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 416 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 198 | 1,6 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Timrå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Timrå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,4 % | 49,8 % | 50,3 % | 43,1 % | 41,0 % | 35,7 % |
| SD | 3,5 % | 6,0 % | 13,9 % | 19,4 % | 26,3 % | 24,4 % |
| M | 12,6 % | 18,5 % | 13,0 % | 11,9 % | 12,6 % | 15,1 % |
| V | 7,7 % | 7,3 % | 6,7 % | 8,0 % | 5,1 % | 5,2 % |
| C | 8,7 % | 5,5 % | 4,8 % | 6,8 % | 5,0 % | 4,7 % |
| KD | 4,4 % | 2,9 % | 2,6 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 3,5 % | 3,1 % | 2,2 % | 3,3 % |
| MP | 2,7 % | 3,8 % | 3,0 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,3 % | 2,2 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,3 % | 86,1 % | 87,5 % | 85,5 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Timrå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Timrå 2018
Så skiljer sig Timrå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 43,1 % i Timrå mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,9
- SD +1,9
Svagare än i riket
- M −7,9
- MP −2,6
- L −2,4
- C −1,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Timrå, från 13,9 % till 19,4 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,3 % till 43,1 % (−7,2).
- S −7,2
- SD +5,5
- KD +2,3
- C +2,0
- FI −1,3
- V +1,3
- MP −1,1
- M −1,1
Valdeltagande i Timrå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Timrå på plats 140 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Timrå är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Nyvivsta till 92,3 % i Böle.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (56,3 %) och sitt svagaste i Ljustorp (33,4 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Timrå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 19,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- SD −6,0
- M −2,2
- S +1,8
- KD −1,5
- V −0,9
- L +0,7
- C +0,2
Största parti i Timrå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Timrå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,3 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,4 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Timrå 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Timrå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ala | S | 36,0 % | S | 32,3 % | 88,7 % |
| Bergeforsen | S | 42,0 % | S | 47,1 % | 90,4 % |
| Böle | S | 44,9 % | S | 47,6 % | 92,3 % |
| Centrum | S | 56,3 % | S | 57,1 % | 80,3 % |
| Ljustorp | S | 33,4 % | S | 34,7 % | 83,5 % |
| Nyvivsta | S | 49,9 % | S | 52,5 % | 77,9 % |
| Sörberge | S | 42,4 % | S | 45,9 % | 84,2 % |
| Söråker | S | 39,1 % | S | 36,1 % | 84,6 % |
| Timrådalen | S | 41,3 % | S | 44,6 % | 87,6 % |
| Tynderö | S | 36,8 % | S | 31,1 % | 87,6 % |
| Vivsta | S | 46,8 % | S | 50,1 % | 83,8 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2018 · Alla kommuner 2018