Valresultat Sundsvall 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sundsvall med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,8 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundsvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 75 358
- Avgivna röster
- 66 479
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2018 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 834 | 37,7 % |
| MModeraterna | 10 914 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 305 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 5 448 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 915 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 305 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 146 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 118 | 3,2 % |
| Övriga partier | 937 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 383 | 38,9 % |
| MModeraterna | 10 898 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 627 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 5 013 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 4 744 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 838 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 692 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 865 | 2,9 % |
| SJVPSJVP | 1 703 | 2,6 % |
| Övriga partier | 434 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 534 | 38,8 % |
| MModeraterna | 11 989 | 18,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 822 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 5 015 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 507 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 038 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 120 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 963 | 3,0 % |
| SDLSDL | 991 | 1,5 % |
| Övriga partier | 748 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Sundsvall 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundsvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 38,4 % | 41,2 % | 37,7 % | 37,8 % | 33,7 % |
| M | 21,0 % | 26,3 % | 19,7 % | 16,6 % | 16,7 % | 18,3 % |
| SD | 2,8 % | 5,5 % | 11,7 % | 15,6 % | 20,0 % | 18,1 % |
| C | 8,2 % | 5,1 % | 5,3 % | 8,3 % | 6,4 % | 6,3 % |
| V | 6,6 % | 6,0 % | 5,6 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| KD | 5,1 % | 3,9 % | 3,4 % | 5,0 % | 5,0 % | 6,3 % |
| L | 7,3 % | 6,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,3 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,2 % | 3,8 % | 4,9 % |
| Övr | 2,4 % | 1,8 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 84,7 % | 86,4 % | 88,2 % | 85,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Sundsvall 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundsvall 2018
Så skiljer sig Sundsvall från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Sundsvall mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,4
Svagare än i riket
- M −3,3
- SD −1,9
- KD −1,3
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sundsvall, från 11,7 % till 15,6 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,2 % till 37,7 % (−3,6).
- SD +3,9
- S −3,6
- M −3,1
- C +3,0
- FI −2,1
- MP −1,9
- V +1,9
- KD +1,6
Valdeltagande i Sundsvall
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sundsvall på plats 95 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundsvall är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Nacksta Ö till 93,0 % i Alnö N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nacksta Ö (51,9 %) och sitt svagaste i Stenstaden (26,4 %). Partiet var största parti i samtliga 53 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundsvall är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,9 % i kommunvalet mot 15,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- SD −3,7
- M +1,7
- L +1,4
- S +1,2
- C −0,6
- V −0,6
- KD −0,3
- MP −0,2
Största parti i Sundsvall sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sundsvall i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 85,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundsvall 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Sundsvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Allsta | S | 30,0 % | S | 29,7 % | 89,5 % |
| Alnö N | S | 37,6 % | S | 37,4 % | 93,0 % |
| Alnö S | S | 33,6 % | S | 33,9 % | 91,0 % |
| Alnö-Vi N | S | 40,2 % | S | 42,0 % | 86,7 % |
| Alnö-Vi S | S | 42,5 % | S | 43,2 % | 91,9 % |
| Attmar | S | 33,6 % | S | 32,6 % | 86,9 % |
| Bergsåker V | S | 33,8 % | S | 35,0 % | 88,5 % |
| Bergsåker Ö | S | 42,1 % | S | 45,5 % | 85,8 % |
| Birsta | S | 44,3 % | S | 46,3 % | 86,3 % |
| Bosvedjan | S | 46,8 % | S | 48,5 % | 87,4 % |
| Bredsand | S | 41,9 % | S | 44,2 % | 81,9 % |
| Bydalen | S | 31,5 % | S | 31,8 % | 90,7 % |
| Finsta | S | 48,2 % | S | 48,0 % | 76,4 % |
| Granlo N | S | 37,8 % | S | 42,2 % | 89,4 % |
| Granlo S | S | 46,6 % | S | 47,2 % | 86,7 % |
| Granloholm mellersta | S | 45,2 % | S | 45,2 % | 84,6 % |
| Granloholm V | S | 39,3 % | S | 41,1 % | 87,5 % |
| Granloholm Ö | S | 45,9 % | S | 46,5 % | 85,0 % |
| Haga N | S | 38,7 % | S | 38,4 % | 85,9 % |
| Haga S | S | 36,9 % | S | 37,4 % | 85,6 % |
| Heffners | S | 50,3 % | S | 54,2 % | 75,6 % |
| Indal | S | 32,7 % | S | 32,8 % | 82,1 % |
| Korsta | S | 40,7 % | S | 38,4 % | 85,6 % |
| Kubikenborg | S | 42,6 % | S | 43,0 % | 85,1 % |
| Kvissleby | S | 42,9 % | S | 42,8 % | 85,6 % |
| Liden-Holm | S | 31,9 % | S | 36,1 % | 82,5 % |
| Ljustadalen-Johannedal | S | 45,7 % | S | 47,4 % | 80,3 % |
| Matfors | S | 48,5 % | S | 49,8 % | 84,0 % |
| Nacksta V | S | 49,8 % | S | 52,4 % | 78,0 % |
| Nacksta Ö | S | 51,9 % | S | 55,0 % | 73,9 % |
| Njurunda S | S | 34,2 % | S | 32,7 % | 89,5 % |
| Njurundabommen | S | 36,0 % | S | 35,6 % | 89,6 % |
| Nolby | S | 37,3 % | S | 37,4 % | 84,9 % |
| Norrliden | S | 32,9 % | S | 33,7 % | 86,5 % |
| Norrmalm | S | 32,2 % | S | 34,2 % | 85,6 % |
| Sallyhill | S | 36,6 % | S | 36,3 % | 84,3 % |
| Sidsjö-Böle | S | 29,2 % | S | 30,2 % | 91,0 % |
| Skottsund | S | 35,6 % | S | 36,5 % | 87,4 % |
| Skönsberg | S | 40,0 % | S | 39,5 % | 83,7 % |
| Skönsmon | S | 41,5 % | S | 41,0 % | 87,3 % |
| Stenstaden | S | 26,4 % | S | 28,9 % | 83,6 % |
| Stöde N | S | 36,8 % | S | 41,3 % | 82,4 % |
| Stöde S | S | 37,8 % | S | 41,4 % | 87,6 % |
| Svartvik | S | 38,3 % | S | 37,5 % | 87,2 % |
| Sättna | S | 31,7 % | S | 34,1 % | 87,6 % |
| Södermalm N | S | 32,5 % | S | 33,6 % | 81,2 % |
| Södermalm V | S | 30,0 % | S | 31,9 % | 87,2 % |
| Södermalm Ö | S | 31,4 % | S | 31,9 % | 85,3 % |
| Tuna V | S | 40,8 % | S | 40,0 % | 89,2 % |
| Vattjom-Ängom | S | 35,3 % | S | 37,5 % | 90,5 % |
| Västermalm N | S | 28,3 % | S | 30,3 % | 82,2 % |
| Västermalm S | S | 32,2 % | S | 32,7 % | 87,5 % |
| Östermalm | S | 33,0 % | S | 33,0 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2018 · Alla kommuner 2018