Valresultat Kramfors 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kramfors med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kramfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Kramfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
14 153
Avgivna röster
12 201
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2018 i Kramfors

Riksdagsvalet 2018 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 95541,1 %
SDSverigedemokraterna1 90215,8 %
CCenterpartiet1 50312,5 %
VVänsterpartiet1 42311,8 %
MModeraterna1 1249,3 %
KDKristdemokraterna4804,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2472,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2261,9 %
Övriga partier2061,7 %

Landstingsvalet 2018 i Kramfors

Landstingsvalet 2018 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 37427,7 %
VVänsterpartiet2 21018,1 %
SJVPSJVP1 96716,1 %
CCenterpartiet1 61613,3 %
SDSverigedemokraterna1 26310,4 %
MModeraterna8537,0 %
KDKristdemokraterna3903,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1921,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1841,5 %
Övriga partier1391,1 %

Kommunvalet 2018 i Kramfors

Kommunvalet 2018 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 63338,0 %
CCenterpartiet2 38519,6 %
VVänsterpartiet1 73614,2 %
SDSverigedemokraterna1 52712,5 %
MModeraterna9217,6 %
KDKristdemokraterna3623,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2682,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2081,7 %
Övriga partier1551,3 %

Partiernas utveckling i Kramfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kramfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−10,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • C
  • V
  • M
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kramfors per valår
Parti200620102014201820222026
S50,5 %50,5 %51,8 %41,1 %41,6 %34,4 %
SD1,4 %3,1 %9,7 %15,8 %21,9 %21,8 %
C14,4 %9,9 %9,5 %12,5 %8,3 %8,3 %
V9,2 %8,4 %7,5 %11,8 %7,9 %7,6 %
M12,7 %15,7 %11,3 %9,3 %9,5 %11,6 %
KD4,2 %3,4 %2,4 %4,0 %4,6 %6,3 %
L3,0 %3,1 %1,7 %2,0 %1,6 %3,2 %
MP2,9 %4,6 %3,3 %1,9 %3,1 %4,4 %
Övr1,8 %1,3 %2,8 %1,7 %1,4 %2,5 %
Valdeltagande79,5 %84,1 %85,1 %86,2 %83,7 %82,5 %

Valdeltagande i Kramfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kramfors 2018

Så skiljer sig Kramfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 41,1 % i Kramfors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,8
  • C +3,8
  • V +3,8

Svagare än i riket

  • M −10,5
  • L −3,4
  • MP −2,5
  • KD −2,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kramfors, från 9,7 % till 15,8 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,8 % till 41,1 % (−10,7).

  • S −10,7
  • SD +6,1
  • V +4,3
  • C +2,9
  • M −2,0
  • FI −1,7
  • KD +1,6
  • MP −1,4

Valdeltagande i Kramfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kramfors på plats 206 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kramfors är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Björsta till 89,1 % i Gumås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (51,1 %) och sitt svagaste i Bollsta (33,4 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kramfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.

  • C +7,1
  • SD −3,2
  • S −3,1
  • V +2,4
  • M −1,8
  • KD −1,0

Största parti i Kramfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kramfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kramfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,4 %82,5 %
2022Socialdemokraterna41,6 %83,7 %
2018Socialdemokraterna41,1 %86,2 %
2014Socialdemokraterna51,8 %85,1 %
2010Socialdemokraterna50,5 %84,1 %
2006Socialdemokraterna50,5 %79,5 %

Valresultat per valdistrikt i Kramfors 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Kramfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kramfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjärtråS41,7 %S35,7 %82,7 %
BjörstaS47,4 %S45,9 %77,6 %
BlästaS38,9 %S35,7 %83,3 %
BollstaS33,4 %S31,8 %81,9 %
CentrumS51,1 %S51,4 %83,6 %
DockstaS33,5 %C42,9 %86,1 %
Frånö-LundeS42,8 %S39,1 %86,2 %
GumåsS50,0 %S48,9 %89,1 %
Nora - SkogS34,5 %S31,3 %86,5 %
NordingråS34,2 %C32,6 %86,9 %
NylandS38,0 %S34,4 %84,2 %
UllångerS34,4 %C46,6 %84,6 %
Väja-DynäsS46,5 %S42,8 %83,9 %
ÖstbyS44,9 %S45,0 %84,2 %

Utforska valdistrikten i Kramfors på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2018 · Alla kommuner 2018