Valresultat Härnösand 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Härnösand med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härnösand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 18 829
- Avgivna röster
- 16 438
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2018 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 971 | 36,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 743 | 16,8 % |
| MModeraterna | 2 131 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 1 618 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 443 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 862 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 702 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 522 | 3,2 % |
| Övriga partier | 292 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 973 | 30,4 % |
| MModeraterna | 2 143 | 13,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 054 | 12,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 811 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 1 646 | 10,1 % |
| SJVPSJVP | 1 539 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 800 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 724 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 563 | 3,4 % |
| Övriga partier | 123 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 325 | 32,3 % |
| MModeraterna | 3 019 | 18,3 % |
| CCenterpartiet | 1 992 | 12,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 931 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 562 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 045 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 676 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 597 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 292 | 1,8 % |
| Övriga partier | 29 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Härnösand 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Härnösand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % | 40,2 % | 43,2 % | 36,7 % | 39,6 % | 34,8 % |
| SD | 2,2 % | 4,0 % | 11,0 % | 16,8 % | 19,7 % | 17,7 % |
| M | 19,0 % | 22,4 % | 15,5 % | 13,1 % | 12,3 % | 14,7 % |
| C | 11,6 % | 7,4 % | 6,5 % | 9,9 % | 7,6 % | 6,7 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,4 % | 8,9 % | 6,4 % | 7,4 % |
| KD | 4,9 % | 4,1 % | 3,3 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,3 % |
| MP | 5,6 % | 8,1 % | 7,0 % | 4,3 % | 6,0 % | 8,4 % |
| L | 5,0 % | 5,5 % | 3,3 % | 3,2 % | 2,6 % | 3,6 % |
| Övr | 5,3 % | 1,9 % | 3,9 % | 1,8 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,6 % | 85,4 % | 87,3 % | 84,4 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Härnösand 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Härnösand 2018
Så skiljer sig Härnösand från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,7 % i Härnösand mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,4
- C +1,3
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −6,7
- L −2,3
- KD −1,0
- SD −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Härnösand, från 11,0 % till 16,8 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,2 % till 36,7 % (−6,6).
- S −6,6
- SD +5,8
- C +3,5
- MP −2,6
- V +2,5
- M −2,4
- FI −2,1
- KD +2,0
Valdeltagande i Härnösand
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Härnösand på plats 151 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Härnösand är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Rotudden-Gådeåstaden till 91,0 % i Bondsjö-Säbrå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Änget-Murberget (43,4 %) och sitt svagaste i Brunne-Viksjö (26,2 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härnösand är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,3 % i kommunvalet mot 13,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- M +5,2
- SD −5,1
- S −4,3
- C +2,2
- MP +2,0
- KD −1,7
- L +0,9
- V +0,6
Största parti i Härnösand sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Härnösand i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Härnösand 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Härnösand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bondsjö-Säbrå | S | 34,8 % | S | 30,4 % | 91,0 % |
| Brunne-Viksjö | S | 26,2 % | S | 25,1 % | 77,3 % |
| Brännan | S | 41,1 % | S | 33,8 % | 89,1 % |
| Centrum | S | 32,2 % | S | 27,4 % | 83,9 % |
| Geresta-Gånsvik | S | 37,1 % | S | 34,4 % | 88,4 % |
| Häggdånger | S | 31,4 % | S | 27,2 % | 90,4 % |
| Hälletorp-Framnäs-Baldershage | S | 40,1 % | S | 37,7 % | 85,1 % |
| Högsjö | S | 39,0 % | S | 34,2 % | 82,9 % |
| Kullen-Haga | S | 40,1 % | S | 34,0 % | 87,0 % |
| Landgren | S | 34,1 % | S | 30,1 % | 86,0 % |
| Norra Härnön | S | 35,7 % | S | 30,9 % | 85,9 % |
| Rotudden-Gådeåstaden | S | 43,0 % | S | 38,3 % | 76,5 % |
| Älandsbro | S | 32,8 % | S | 26,6 % | 87,6 % |
| Änget-Murberget | S | 43,4 % | S | 39,7 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2018 · Alla kommuner 2018