Valresultat Härnösand 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Härnösand med 43,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,8 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härnösand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Härnösand på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
19 254
Avgivna röster
16 446
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2014 i Härnösand

Riksdagsvalet 2014 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 06343,2 %
MModeraterna2 53015,5 %
SDSverigedemokraterna1 79911,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1367,0 %
CCenterpartiet1 0556,5 %
VVänsterpartiet1 0426,4 %
KDKristdemokraterna5453,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5383,3 %
FIFeministiskt initiativ4943,0 %
Övriga partier1360,8 %

Landstingsvalet 2014 i Härnösand

Landstingsvalet 2014 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 40646,4 %
MModeraterna2 25814,1 %
VVänsterpartiet1 3358,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3048,2 %
CCenterpartiet1 1867,4 %
SDSverigedemokraterna1 1587,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6023,8 %
KDKristdemokraterna5433,4 %
Övriga partier1791,1 %

Kommunvalet 2014 i Härnösand

Kommunvalet 2014 i Härnösand: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 06443,8 %
MModeraterna2 67216,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 72810,7 %
VVänsterpartiet1 1857,3 %
CCenterpartiet1 1367,0 %
SDSverigedemokraterna1 0966,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5663,5 %
KDKristdemokraterna4192,6 %
PPPiratpartiet2171,3 %
Övriga partier510,3 %

Partiernas utveckling i Härnösand 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härnösand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • C
  • V
  • Övr
  • KD
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härnösand per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,2 %43,2 %36,7 %39,6 %34,8 %
M19,0 %22,4 %15,5 %13,1 %12,3 %14,7 %
SD2,2 %4,0 %11,0 %16,8 %19,7 %17,7 %
MP5,6 %8,1 %7,0 %4,3 %6,0 %8,4 %
C11,6 %7,4 %6,5 %9,9 %7,6 %6,7 %
V7,0 %6,4 %6,4 %8,9 %6,4 %7,4 %
Övr5,3 %1,9 %3,9 %1,8 %1,2 %1,5 %
KD4,9 %4,1 %3,3 %5,3 %4,7 %5,3 %
L5,0 %5,5 %3,3 %3,2 %2,6 %3,6 %
Valdeltagande80,8 %83,6 %85,4 %87,3 %84,4 %84,7 %

Valdeltagande i Härnösand 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härnösand 2014

Så skiljer sig Härnösand från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,2 % i Härnösand mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,2
  • V +0,7
  • C +0,3
  • MP +0,1

Svagare än i riket

  • M −7,8
  • FP −2,1
  • SD −1,8
  • KD −1,2

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Härnösand, från 4,0 % till 11,0 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,4 % till 15,5 % (−6,9).

  • SD +7,0
  • M −6,9
  • S +3,0
  • FI +2,4
  • FP −2,2
  • MP −1,2
  • C −1,0
  • KD −0,8

Valdeltagande i Härnösand

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,4 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Härnösand på plats 177 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Härnösand är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Gådeåstaden-Lägret-Torsvik till 89,7 % i Säbrå mellersta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Högsjö (52,5 %) och sitt svagaste i Centrum S (34,3 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härnösand är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,8 % i kommunvalet mot 11,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.

  • SD −4,2
  • MP +3,8
  • FI −2,8
  • M +1,1
  • V +1,0
  • KD −0,7
  • C +0,6
  • S +0,6

Största parti i Härnösand sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härnösand i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härnösand per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,8 %84,7 %
2022Socialdemokraterna39,6 %84,4 %
2018Socialdemokraterna36,7 %87,3 %
2014Socialdemokraterna43,2 %85,4 %
2010Socialdemokraterna40,2 %83,6 %
2006Socialdemokraterna39,5 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Härnösand 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Härnösand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härnösand, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brunne-ViksjöS37,5 %S37,1 %84,9 %
BrännanS47,0 %S46,1 %85,0 %
Centrum NS41,7 %S40,5 %83,4 %
Centrum SS34,3 %S35,6 %81,1 %
Eriksdal-Gånsviksdalen-PrästjordenS44,2 %S45,6 %87,5 %
Gådeåstaden-Lägret-TorsvikS47,9 %S45,7 %69,0 %
HäggdångerS39,6 %S43,6 %89,2 %
Hälletorp-Framnäs-BaldershageS48,8 %S51,2 %82,4 %
HärnönS38,4 %S41,5 %87,7 %
HögsjöS52,5 %S53,1 %82,2 %
Kullen-RotuddenS45,1 %S45,5 %82,6 %
NorrstadenS41,8 %S41,2 %82,9 %
Säbrå mellerstaS43,4 %S44,5 %89,7 %
Säbrå NS43,3 %S42,8 %84,3 %
Säbrå SS44,5 %S44,1 %84,6 %
Änget-MurbegsstadenS48,3 %S48,0 %80,4 %

Utforska valdistrikten i Härnösand på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2014 · Alla kommuner 2014