Valresultat Ånge 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ånge med 49,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,8 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ånge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 7 708
- Avgivna röster
- 6 518
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2014 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 214 | 49,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 044 | 16,2 % |
| MModeraterna | 735 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 483 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 372 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 174 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 122 | 1,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 100 | 1,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 94 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 495 | 55,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 656 | 10,5 % |
| MModeraterna | 594 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 505 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 383 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 378 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 120 | 1,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 107 | 1,7 % |
| Övriga partier | 37 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 259 | 50,8 % |
| VFÅVFÅ | 880 | 13,7 % |
| MModeraterna | 553 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 520 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 452 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 303 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 294 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 72 | 1,1 % |
| Övriga partier | 80 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Ånge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ånge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- Övr
- KD
- MP
- ÖVR
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 49,8 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,2 % | 33,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 16,2 % | 22,1 % | 29,8 % | 26,4 % |
| M | 13,8 % | 18,9 % | 11,4 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,3 % |
| C | 12,2 % | 7,7 % | 7,5 % | 8,6 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 8,5 % | 6,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 4,8 % | 5,2 % |
| Övr | 5,8 % | 4,0 % | 3,0 % | 3,4 % | 2,8 % | 5,0 % |
| KD | 5,0 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,9 % | 6,0 % | 8,0 % |
| MP | 2,5 % | 3,1 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,4 % |
| ÖVR | 0,0 % | 0,8 % | 1,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,5 % | 84,6 % | 85,6 % | 84,5 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Ånge 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ånge 2014
Så skiljer sig Ånge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 49,7 % i Ånge mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 18,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,7
- SD +3,3
- C +1,4
- OVR +0,9
Svagare än i riket
- M −12,0
- MP −4,9
- FP −4,0
- KD −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ånge, från 5,9 % till 16,2 % (+10,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,9 % till 11,4 % (−7,5).
- SD +10,3
- M −7,5
- FP −1,8
- FI +1,4
- MP −1,2
- V −1,1
- OVR +1,1
- C −0,2
Valdeltagande i Ånge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ånge på plats 219 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ånge är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Östavall-Byberget-Överturingen till 88,4 % i Hallsta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ånge (58,2 %) och sitt svagaste i Torpshammar-Naggen-Munkbysjön (38,2 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ånge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,1 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- SD −8,0
- M −2,7
- S +1,1
- V −1,0
- C −0,4
Största parti i Ånge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ånge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ånge 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Ånge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby | S | 58,2 % | S | 58,9 % | 85,6 % |
| Borgsjö-Erikslund | S | 41,2 % | S | 41,2 % | 83,9 % |
| Fränsta | S | 47,3 % | S | 45,5 % | 81,7 % |
| Hallsta | S | 43,4 % | S | 45,8 % | 88,4 % |
| Ljungaverk | S | 57,0 % | S | 59,8 % | 80,8 % |
| Torpshammar-Naggen-Munkbysjön | S | 38,2 % | S | 41,5 % | 80,9 % |
| Ånge | S | 58,2 % | S | 59,0 % | 83,8 % |
| Ånge centrum | S | 57,7 % | S | 61,2 % | 80,2 % |
| Östavall-Byberget-Överturingen | S | 48,7 % | S | 43,0 % | 78,8 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2014 · Alla kommuner 2014