Valresultat Ånge 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ånge med 49,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (55,9 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ånge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 8 086
- Avgivna röster
- 6 667
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2010 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 278 | 49,8 % |
| MModeraterna | 1 244 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 505 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 453 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 386 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 212 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 207 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 190 | 2,9 % |
| Övriga partier | 103 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 126 | 48,9 % |
| MModeraterna | 1 178 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 553 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 394 | 6,2 % |
| SJVPSJVP | 268 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 266 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 241 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 183 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 171 | 2,7 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 645 | 55,9 % |
| MModeraterna | 935 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 810 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 363 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 261 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 185 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 182 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 123 | 1,9 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ånge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ånge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- SD
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 49,8 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,2 % | 33,2 % |
| M | 13,8 % | 18,9 % | 11,4 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,3 % |
| C | 12,2 % | 7,7 % | 7,5 % | 8,6 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 8,5 % | 6,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 4,8 % | 5,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 16,2 % | 22,1 % | 29,8 % | 26,4 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 1,5 % | 1,6 % | 1,7 % | 3,1 % |
| MP | 2,5 % | 3,1 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,4 % |
| KD | 5,0 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,9 % | 6,0 % | 8,0 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 3,4 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,5 % | 84,6 % | 85,6 % | 84,5 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Ånge 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ånge 2010
Så skiljer sig Ånge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,8 % i Ånge mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,2
- V +1,3
- C +1,1
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −11,1
- MP −4,2
- FP −3,8
- KD −2,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ånge, från 13,8 % till 18,9 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,2 % till 7,7 % (−4,5).
- M +5,1
- C −4,5
- SD +2,6
- KD −2,2
- V −1,7
- S +1,0
- MP +0,6
- FP −0,1
Valdeltagande i Ånge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,5 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ånge på plats 227 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ånge är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Torpshammar-Naggen-Munkbysjön till 85,2 % i Alby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ånge centrum (60,6 %) och sitt svagaste i Borgsjö-Erikslund (39,4 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ånge är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 55,9 % i kommunvalet mot 49,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- S +6,1
- C +4,8
- M −4,6
- SD −1,9
- FP −1,3
- V −1,3
- MP −0,3
Största parti i Ånge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ånge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ånge 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Ånge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby | S | 56,3 % | S | 67,9 % | 85,2 % |
| Borgsjö-Erikslund | S | 39,4 % | S | 47,6 % | 76,7 % |
| Fränsta | S | 47,2 % | S | 51,1 % | 78,5 % |
| Hallsta | S | 41,7 % | S | 48,9 % | 83,4 % |
| Ljungaverk | S | 55,3 % | S | 59,7 % | 77,0 % |
| Torpshammar-Naggen-Munkbysjön | S | 41,3 % | S | 43,4 % | 75,2 % |
| Ånge | S | 56,0 % | S | 63,7 % | 83,4 % |
| Ånge centrum | S | 60,6 % | S | 69,8 % | 79,8 % |
| Östavall-Byberget-Överturingen | S | 47,9 % | S | 48,9 % | 75,6 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2010 · Alla kommuner 2010