Valresultat Timrå 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Timrå med 49,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,7 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Timrå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Timrå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
13 720
Avgivna röster
11 562
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2010 i Timrå

Riksdagsvalet 2010 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 69849,8 %
MModeraterna2 12318,5 %
VVänsterpartiet8397,3 %
SDSverigedemokraterna6906,0 %
CCenterpartiet6285,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5624,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4323,8 %
KDKristdemokraterna3282,9 %
Övriga partier1501,3 %

Landstingsvalet 2010 i Timrå

Landstingsvalet 2010 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 85843,3 %
MModeraterna2 33620,8 %
SJVPSJVP8928,0 %
VVänsterpartiet7957,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6555,8 %
CCenterpartiet6015,4 %
SDSverigedemokraterna4183,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3553,2 %
KDKristdemokraterna2502,2 %
Övriga partier530,5 %

Kommunvalet 2010 i Timrå

Kommunvalet 2010 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 62649,7 %
MModeraterna1 96417,3 %
CCenterpartiet9398,3 %
VVänsterpartiet8067,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8027,1 %
SDSverigedemokraterna4914,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4193,7 %
KDKristdemokraterna2492,2 %
Övriga partier250,2 %

Partiernas utveckling i Timrå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Timrå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Timrå per valår
Parti200620102014201820222026
S53,4 %49,8 %50,3 %43,1 %41,0 %35,7 %
M12,6 %18,5 %13,0 %11,9 %12,6 %15,1 %
V7,7 %7,3 %6,7 %8,0 %5,1 %5,2 %
SD3,5 %6,0 %13,9 %19,4 %26,3 %24,4 %
C8,7 %5,5 %4,8 %6,8 %5,0 %4,7 %
L4,6 %4,9 %3,5 %3,1 %2,2 %3,3 %
MP2,7 %3,8 %3,0 %1,9 %2,1 %2,8 %
KD4,4 %2,9 %2,6 %5,0 %4,9 %6,8 %
Övr2,3 %1,3 %2,2 %0,9 %0,9 %1,9 %
Valdeltagande80,1 %84,3 %86,1 %87,5 %85,5 %84,8 %

Valdeltagande i Timrå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Timrå 2010

Så skiljer sig Timrå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,8 % i Timrå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 19,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +19,1
  • V +1,7
  • SD +0,3

Svagare än i riket

  • M −11,5
  • MP −3,6
  • KD −2,7
  • FP −2,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Timrå, från 12,6 % till 18,5 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 53,4 % till 49,8 % (−3,6).

  • M +5,9
  • S −3,6
  • C −3,2
  • SD +2,5
  • KD −1,6
  • MP +1,1
  • V −0,4
  • FP +0,3

Valdeltagande i Timrå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Timrå på plats 152 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Timrå är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Timrå-Vivsta till 87,6 % i Timrå-Bergeforsen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Timrå-Vivsta (62,0 %) och sitt svagaste i Timrå-Tynderö (38,8 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Timrå är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 8,3 % i kommunvalet mot 5,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.

  • C +2,8
  • FP +2,2
  • SD −1,7
  • M −1,2
  • V −0,2
  • MP −0,1
  • S −0,1

Största parti i Timrå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Timrå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Timrå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,7 %84,8 %
2022Socialdemokraterna41,0 %85,5 %
2018Socialdemokraterna43,1 %87,5 %
2014Socialdemokraterna50,3 %86,1 %
2010Socialdemokraterna49,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna53,4 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Timrå 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Timrå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Timrå, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Timrå-AlaS43,0 %S39,8 %82,0 %
Timrå-BergeforsenS48,2 %S50,6 %87,6 %
Timrå-BöleS52,7 %S52,9 %84,0 %
Timrå-LjustorpS41,8 %S40,8 %80,9 %
Timrå-NyvivstaS56,2 %S55,9 %82,0 %
Timrå-SörbergeS47,7 %S51,1 %84,6 %
Timrå-SöråkerS44,1 %S43,3 %80,1 %
Timrå-TimrådalenS50,4 %S48,5 %85,7 %
Timrå-TynderöS38,8 %S36,9 %86,3 %
Timrå-VivstaS62,0 %S59,6 %78,4 %

Utforska valdistrikten i Timrå på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2010 · Alla kommuner 2010