Valresultat Timrå 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Timrå med 41,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,4 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Timrå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Timrå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
13 943
Avgivna röster
11 919
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2022 i Timrå

Riksdagsvalet 2022 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 84341,0 %
SDSverigedemokraterna3 10326,3 %
MModeraterna1 49012,6 %
VVänsterpartiet6045,1 %
CCenterpartiet5905,0 %
KDKristdemokraterna5774,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2562,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2452,1 %
Övriga partier1020,9 %

Regionvalet 2022 i Timrå

Regionvalet 2022 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 33737,4 %
SDSverigedemokraterna1 88716,3 %
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland1 84015,9 %
MModeraterna1 40412,1 %
VVänsterpartiet6765,8 %
KDKristdemokraterna6185,3 %
CCenterpartiet4864,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2191,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1241,1 %
Övriga partier170,1 %

Kommunvalet 2022 i Timrå

Kommunvalet 2022 i Timrå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 97742,4 %
SDSverigedemokraterna1 94016,5 %
MModeraterna1 39011,8 %
TimråTimråpartiet1 34811,5 %
VVänsterpartiet6835,8 %
CCenterpartiet5724,9 %
KDKristdemokraterna4433,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2271,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1361,2 %
Övriga partier170,1 %

Partiernas utveckling i Timrå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Timrå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Timrå per valår
Parti200620102014201820222026
S53,4 %49,8 %50,3 %43,1 %41,0 %35,7 %
SD3,5 %6,0 %13,9 %19,4 %26,3 %24,4 %
M12,6 %18,5 %13,0 %11,9 %12,6 %15,1 %
V7,7 %7,3 %6,7 %8,0 %5,1 %5,2 %
C8,7 %5,5 %4,8 %6,8 %5,0 %4,7 %
KD4,4 %2,9 %2,6 %5,0 %4,9 %6,8 %
L4,6 %4,9 %3,5 %3,1 %2,2 %3,3 %
MP2,7 %3,8 %3,0 %1,9 %2,1 %2,8 %
Övr2,3 %1,3 %2,2 %0,9 %0,9 %1,9 %
Valdeltagande80,1 %84,3 %86,1 %87,5 %85,5 %84,8 %

Valdeltagande i Timrå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Timrå 2022

Så skiljer sig Timrå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 41,0 % i Timrå mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,7
  • SD +5,7

Svagare än i riket

  • M −6,5
  • MP −3,0
  • L −2,4
  • C −1,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Timrå, från 19,4 % till 26,3 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,0 % till 5,1 % (−2,9).

  • SD +6,9
  • V −2,9
  • S −2,1
  • C −1,8
  • L −0,9
  • M +0,7
  • MP +0,2
  • KD −0,1

Valdeltagande i Timrå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,5 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Timrå på plats 116 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Timrå är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Nyvivsta till 87,8 % i Bergeforsen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (53,3 %) och sitt svagaste i Ljustorp (32,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 1 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Timrå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,5 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.

  • SD −9,7
  • S +1,4
  • KD −1,1
  • M −0,8
  • V +0,7
  • C −0,1

Största parti i Timrå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Timrå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Timrå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,7 %84,8 %
2022Socialdemokraterna41,0 %85,5 %
2018Socialdemokraterna43,1 %87,5 %
2014Socialdemokraterna50,3 %86,1 %
2010Socialdemokraterna49,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna53,4 %80,1 %

Valresultat per valdistrikt i Timrå 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Timrå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Timrå, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlaS33,5 %S34,2 %85,5 %
BergeforsenS37,7 %S41,5 %87,8 %
BöleS43,9 %S48,9 %87,8 %
CentrumS53,3 %S53,0 %75,9 %
LjustorpSD33,4 %S30,1 %84,9 %
NyvivstaS45,7 %S46,1 %74,2 %
SörbergeS42,6 %S44,6 %84,1 %
SöråkerS37,2 %S34,6 %83,0 %
TimrådalenS37,4 %S40,6 %86,4 %
TynderöS37,4 %S35,0 %86,8 %
VivstaS45,6 %S46,9 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Timrå på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022