Valresultat Sundsvall 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sundsvall med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,3 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundsvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 57 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 76 665
- Avgivna röster
- 65 488
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2022 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 488 | 37,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 984 | 20,0 % |
| MModeraterna | 10 795 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 4 122 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 662 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 212 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 463 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 358 | 3,6 % |
| Övriga partier | 686 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 022 | 34,4 % |
| MModeraterna | 11 346 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 481 | 13,2 % |
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 7 465 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 114 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 890 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 3 240 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 120 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 195 | 1,9 % |
| Övriga partier | 160 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 149 | 39,3 % |
| MModeraterna | 12 201 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 324 | 14,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 474 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 976 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 3 913 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 835 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 675 | 2,6 % |
| Övriga partier | 368 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Sundsvall 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundsvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 38,4 % | 41,2 % | 37,7 % | 37,8 % | 33,7 % |
| SD | 2,8 % | 5,5 % | 11,7 % | 15,6 % | 20,0 % | 18,1 % |
| M | 21,0 % | 26,3 % | 19,7 % | 16,6 % | 16,7 % | 18,3 % |
| C | 8,2 % | 5,1 % | 5,3 % | 8,3 % | 6,4 % | 6,3 % |
| V | 6,6 % | 6,0 % | 5,6 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| KD | 5,1 % | 3,9 % | 3,4 % | 5,0 % | 5,0 % | 6,3 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,2 % | 3,8 % | 4,9 % |
| L | 7,3 % | 6,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,8 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 84,7 % | 86,4 % | 88,2 % | 85,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Sundsvall 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundsvall 2022
Så skiljer sig Sundsvall från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i Sundsvall mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,5
Svagare än i riket
- M −2,4
- MP −1,3
- V −1,1
- L −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sundsvall, från 15,6 % till 20,0 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,3 % till 6,4 % (−1,9).
- SD +4,4
- C −1,9
- V −1,8
- L −1,1
- MP +0,6
- S +0,1
- M +0,1
- KD −0,1
Valdeltagande i Sundsvall
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sundsvall på plats 121 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundsvall är indelad i 57 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,3 % i Heffners till 91,1 % i Tuna V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nacksta V (51,8 %) och sitt svagaste i Indal (29,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 55, Sverigedemokraterna i 2 av 57 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundsvall är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 20,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- SD −5,5
- M +2,4
- S +1,5
- V +1,3
- KD +1,3
- MP −1,2
- L +0,8
- C −0,2
Största parti i Sundsvall sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sundsvall i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 85,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundsvall 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 57 valdistrikten i Sundsvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Allsta | S | 31,0 % | S | 27,5 % | 90,8 % |
| Alnö N | S | 34,7 % | S | 36,3 % | 90,1 % |
| Alnö S | S | 39,6 % | S | 40,0 % | 90,3 % |
| Alnö Ö | S | 36,0 % | S | 36,5 % | 90,0 % |
| Alnö-Vi N | S | 41,3 % | S | 41,4 % | 88,1 % |
| Alnö-Vi S | S | 44,7 % | S | 45,9 % | 83,3 % |
| Attmar | S | 31,5 % | S | 32,3 % | 85,6 % |
| Bergsåker V | S | 35,1 % | S | 36,1 % | 84,4 % |
| Bergsåker Ö | S | 42,1 % | S | 44,3 % | 82,3 % |
| Birsta | S | 38,0 % | S | 40,1 % | 78,8 % |
| Bosvedjan | S | 38,7 % | S | 39,7 % | 88,4 % |
| Bosvedjan C | S | 45,8 % | S | 47,9 % | 84,2 % |
| Bredsand | S | 46,8 % | S | 52,0 % | 71,2 % |
| Bydalen | S | 33,7 % | S | 34,0 % | 87,3 % |
| Essvik | S | 34,8 % | S | 35,3 % | 90,1 % |
| Finsta | S | 40,0 % | S | 42,6 % | 69,4 % |
| Granlo N | S | 38,9 % | S | 43,6 % | 87,2 % |
| Granlo S | S | 45,6 % | S | 45,7 % | 81,3 % |
| Granloholm mellersta | S | 42,8 % | S | 44,0 % | 80,6 % |
| Granloholm V | S | 41,9 % | S | 43,8 % | 84,0 % |
| Granloholm Ö | S | 44,4 % | S | 45,0 % | 85,7 % |
| Haga N | S | 45,4 % | S | 45,4 % | 80,4 % |
| Haga S | S | 37,2 % | S | 38,6 % | 87,4 % |
| Heffners | S | 46,0 % | S | 50,2 % | 68,3 % |
| Indal | SD | 37,0 % | S | 35,1 % | 83,2 % |
| Inre hamnen | S | 34,7 % | S | 35,6 % | 82,8 % |
| Korsta | S | 34,8 % | S | 37,2 % | 80,2 % |
| Kubikenborg | S | 41,3 % | S | 43,3 % | 83,0 % |
| Kvissleby | S | 42,5 % | S | 42,5 % | 77,8 % |
| Liden-Holm | SD | 33,7 % | S | 35,4 % | 82,1 % |
| Ljustadalen-Johannedal | S | 40,3 % | S | 42,7 % | 78,1 % |
| Matfors | S | 43,9 % | S | 46,3 % | 84,0 % |
| Nacksta V | S | 51,8 % | S | 52,9 % | 68,9 % |
| Nacksta Ö | S | 48,3 % | S | 53,3 % | 71,2 % |
| Njurunda S | S | 31,3 % | S | 30,8 % | 87,7 % |
| Njurundabommen | S | 35,3 % | S | 37,4 % | 87,3 % |
| Nolby | S | 39,0 % | S | 39,2 % | 87,9 % |
| Norrliden | S | 37,4 % | S | 38,1 % | 84,4 % |
| Norrmalm | S | 35,4 % | S | 36,3 % | 86,1 % |
| Sallyhill | S | 37,4 % | S | 40,7 % | 83,5 % |
| Sidsjö-Böle | S | 33,1 % | S | 34,4 % | 89,1 % |
| Skottsund | S | 34,3 % | S | 34,6 % | 84,8 % |
| Skönsberg | S | 41,8 % | S | 43,6 % | 79,7 % |
| Skönsmon | S | 42,1 % | S | 41,4 % | 84,6 % |
| Stenstaden | S | 31,5 % | S | 30,9 % | 76,6 % |
| Stöde N | S | 33,9 % | S | 37,0 % | 80,9 % |
| Stöde S | S | 35,5 % | S | 40,4 % | 86,1 % |
| Svartvik | S | 36,4 % | S | 37,6 % | 87,0 % |
| Sättna | S | 31,8 % | S | 32,1 % | 87,4 % |
| Södermalm N | S | 32,6 % | S | 34,9 % | 81,2 % |
| Södermalm V | S | 34,2 % | S | 38,4 % | 89,1 % |
| Södermalm Ö | S | 34,3 % | S | 34,6 % | 84,5 % |
| Tuna V | S | 37,0 % | S | 39,2 % | 91,1 % |
| Vattjom-Ängom | S | 35,1 % | S | 35,7 % | 87,8 % |
| Västermalm N | S | 33,1 % | S | 32,0 % | 81,2 % |
| Västermalm S | S | 36,0 % | S | 37,5 % | 78,1 % |
| Östermalm | S | 36,4 % | S | 39,4 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022