Valresultat Sollefteå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sollefteå med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (39,3 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 14 489
- Avgivna röster
- 12 179
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2022 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 681 | 39,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 007 | 25,1 % |
| CCenterpartiet | 1 056 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 996 | 8,3 % |
| MModeraterna | 889 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 719 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 276 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 1,5 % |
| Övriga partier | 178 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 5 677 | 47,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 166 | 18,0 % |
| CCenterpartiet | 1 571 | 13,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 890 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 882 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 344 | 2,9 % |
| MModeraterna | 302 | 2,5 % |
| Övriga partier | 194 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Sollefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 4 751 | 39,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 115 | 25,8 % |
| VIVästra Initiativet | 1 231 | 10,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 944 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 880 | 7,3 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 372 | 3,1 % |
| MModeraterna | 331 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 247 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 134 | 1,1 % |
| Övriga partier | 88 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Sollefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har V gjort (−7,0 procentenheter).
- S
- SD
- C
- V
- M
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,2 % | 52,3 % | 53,7 % | 35,3 % | 39,1 % | 30,5 % |
| SD | 2,2 % | 4,5 % | 12,8 % | 18,7 % | 25,1 % | 24,5 % |
| C | 10,6 % | 6,4 % | 6,5 % | 12,8 % | 8,8 % | 8,7 % |
| V | 9,1 % | 7,0 % | 6,6 % | 15,3 % | 8,3 % | 7,7 % |
| M | 12,9 % | 15,5 % | 10,5 % | 9,0 % | 7,4 % | 9,5 % |
| KD | 4,6 % | 2,7 % | 2,0 % | 4,4 % | 6,0 % | 10,9 % |
| MP | 3,5 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,5 % | 2,3 % | 3,6 % |
| L | 4,0 % | 3,5 % | 2,1 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,2 % |
| Övr | 1,9 % | 3,5 % | 2,7 % | 1,5 % | 1,5 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 78,4 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,5 % | 84,1 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Sollefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollefteå 2022
Så skiljer sig Sollefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 7,4 % i Sollefteå mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 11,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,7
- SD +4,6
- C +2,1
- V +1,6
Svagare än i riket
- M −11,7
- L −3,1
- MP −2,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sollefteå, från 18,7 % till 25,1 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 15,3 % till 8,3 % (−7,0).
- V −7,0
- SD +6,4
- C −4,0
- S +3,8
- KD +1,6
- M −1,5
- MP +0,8
- L −0,1
Valdeltagande i Sollefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,1 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sollefteå på plats 190 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollefteå är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Hullsta till 89,4 % i Resele.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Graninge (46,2 %) och sitt svagaste i Resele (25,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Sverigedemokraterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollefteå är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 39,3 % i kommunvalet mot 8,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 30,5 procentenheter.
- C +30,5
- SD −17,3
- S −13,3
- M −4,7
- KD −4,0
- V −1,0
Största parti i Sollefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sollefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,7 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,3 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 78,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollefteå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Sollefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boteå | S | 36,1 % | C | 35,3 % | 79,5 % |
| Ed | S | 39,6 % | C | 50,9 % | 85,6 % |
| Edsele | S | 45,7 % | S | 34,6 % | 86,3 % |
| Graninge | S | 46,2 % | C | 35,7 % | 85,4 % |
| Helgum | S | 32,5 % | C | 45,3 % | 84,1 % |
| Hullsta | S | 44,0 % | C | 34,1 % | 73,8 % |
| Junsele | S | 36,7 % | S | 25,6 % | 81,1 % |
| Långsele | S | 41,4 % | C | 36,1 % | 82,0 % |
| Prästbordet | S | 42,7 % | C | 51,7 % | 89,1 % |
| Ramsele | S | 37,9 % | S | 30,2 % | 80,0 % |
| Remsle | S | 41,1 % | C | 53,9 % | 87,1 % |
| Resele | SD | 28,5 % | C | 63,2 % | 89,4 % |
| Skärvsta | S | 39,2 % | C | 48,7 % | 83,0 % |
| Trästa | S | 40,0 % | C | 41,0 % | 78,6 % |
| Ådalsliden | S | 35,7 % | S | 31,3 % | 81,1 % |
| Önsta | S | 41,1 % | C | 40,2 % | 79,4 % |
| Österforse | SD | 33,3 % | C | 46,2 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022