Valresultat Örnsköldsvik 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Örnsköldsvik med 41,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,3 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örnsköldsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 43 029
- Avgivna röster
- 36 960
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2022 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 160 | 41,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 246 | 17,1 % |
| MModeraterna | 5 195 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 3 543 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 437 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 635 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 052 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 859 | 2,3 % |
| Övriga partier | 445 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 982 | 33,2 % |
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 7 288 | 20,2 % |
| MModeraterna | 4 257 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 4 125 | 11,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 998 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 582 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 816 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 514 | 1,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 425 | 1,2 % |
| Övriga partier | 77 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 481 | 37,3 % |
| CCenterpartiet | 6 893 | 19,0 % |
| MModeraterna | 5 510 | 15,2 % |
| KDKristdemokraterna | 3 210 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 193 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 390 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 536 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 533 | 1,5 % |
| Övriga partier | 439 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Örnsköldsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örnsköldsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 46,9 % | 49,9 % | 44,6 % | 41,5 % | 36,4 % |
| SD | 1,0 % | 3,0 % | 7,0 % | 11,5 % | 17,1 % | 16,5 % |
| M | 14,8 % | 19,0 % | 14,9 % | 12,7 % | 14,2 % | 17,5 % |
| C | 13,0 % | 9,5 % | 9,0 % | 12,1 % | 9,7 % | 8,0 % |
| KD | 8,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 7,2 % | 6,7 % | 7,9 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,0 % |
| MP | 2,8 % | 4,5 % | 3,5 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,7 % |
| L | 4,4 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,4 % |
| Övr | 2,3 % | 1,8 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 85,8 % | 86,8 % | 88,6 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Örnsköldsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örnsköldsvik 2022
Så skiljer sig Örnsköldsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 41,5 % i Örnsköldsvik mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,1
- C +3,0
- KD +1,3
Svagare än i riket
- M −4,9
- SD −3,5
- V −2,3
- L −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Örnsköldsvik, från 11,5 % till 17,1 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,6 % till 41,5 % (−3,1).
- SD +5,6
- S −3,1
- C −2,4
- M +1,5
- V −1,4
- MP +0,7
- KD −0,5
- L −0,3
Valdeltagande i Örnsköldsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Örnsköldsvik på plats 104 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örnsköldsvik är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,9 % i Norrflärke-Solberg till 92,4 % i Bonäset.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Valhalla (51,3 %) och sitt svagaste i Björna Norra-Trehörningsjö (31,7 %). Partiet var största parti i samtliga 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örnsköldsvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- C +9,4
- SD −8,3
- S −4,2
- KD +2,2
- V +2,1
- M +1,0
Största parti i Örnsköldsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örnsköldsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,6 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,9 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Örnsköldsvik 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Örnsköldsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arnäsvall | S | 33,3 % | S | 29,0 % | 84,9 % |
| Billsta | S | 35,8 % | S | 28,8 % | 90,8 % |
| Bjästa | S | 50,1 % | S | 48,9 % | 81,8 % |
| Björna Norra-Trehörningsjö | S | 31,7 % | S | 24,2 % | 83,2 % |
| Björna S | S | 41,6 % | C | 32,6 % | 86,2 % |
| Bonäset | S | 40,3 % | S | 35,8 % | 92,4 % |
| Bredbyn-Sörflärke | S | 39,2 % | C | 34,0 % | 79,7 % |
| Centrum | S | 38,1 % | S | 32,5 % | 84,1 % |
| Domsjö Södra | S | 46,2 % | S | 41,8 % | 89,8 % |
| Domsjö Västra | S | 41,9 % | S | 39,2 % | 87,0 % |
| Gene | S | 41,9 % | S | 40,7 % | 81,3 % |
| Gideå | S | 33,8 % | C | 32,2 % | 85,3 % |
| Gimåt-Högland | S | 40,6 % | S | 36,5 % | 90,3 % |
| Grundsunda N | S | 41,1 % | S | 36,8 % | 82,1 % |
| Grundsunda S | S | 33,7 % | S | 25,6 % | 86,8 % |
| Gullänget | S | 41,7 % | S | 38,3 % | 83,6 % |
| Haffsta | S | 37,2 % | S | 34,2 % | 86,8 % |
| Husum | S | 49,3 % | S | 43,7 % | 75,9 % |
| Hörnett | S | 43,6 % | S | 39,0 % | 87,5 % |
| Järved | S | 43,4 % | S | 36,8 % | 88,2 % |
| Kroksta | S | 45,0 % | S | 39,6 % | 90,5 % |
| Köpmanholmen | S | 46,0 % | S | 40,9 % | 85,8 % |
| Mellansel | S | 47,6 % | S | 39,3 % | 84,1 % |
| Mo | S | 34,4 % | C | 31,5 % | 87,7 % |
| Norrflärke-Solberg | S | 34,9 % | C | 47,1 % | 70,9 % |
| Norrlungånger | S | 46,0 % | S | 45,6 % | 77,0 % |
| Nätra-Landsbygd | S | 42,1 % | S | 37,7 % | 85,6 % |
| Ovansjö | S | 33,3 % | C | 31,8 % | 90,1 % |
| Prästbordet | S | 34,9 % | S | 33,2 % | 84,0 % |
| Sidensjö Skorped | S | 39,9 % | S | 36,6 % | 76,3 % |
| Sjukhuset | S | 40,2 % | S | 38,5 % | 78,5 % |
| Skyttis | S | 46,0 % | S | 43,2 % | 74,4 % |
| Sund | S | 46,6 % | S | 42,0 % | 86,1 % |
| Svartby-Brösta | S | 42,4 % | S | 38,9 % | 88,1 % |
| Valhalla | S | 51,3 % | S | 51,6 % | 71,6 % |
| Åsdalen | S | 43,6 % | S | 39,5 % | 81,4 % |
| Östra | S | 47,2 % | S | 47,7 % | 79,3 % |
| Översjäla | S | 42,4 % | S | 39,0 % | 89,0 % |
| Övre | S | 42,8 % | S | 38,2 % | 79,5 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2022 · Alla kommuner 2022