Valresultat Örnsköldsvik 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Örnsköldsvik med 49,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (54,1 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örnsköldsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,2 %
- Röstberättigade
- 43 350
- Avgivna röster
- 35 637
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2006 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 293 | 49,4 % |
| MModeraterna | 5 177 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 4 552 | 13,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 949 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 549 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 414 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 970 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 355 | 1,0 % |
| Övriga partier | 775 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 644 | 49,1 % |
| CCenterpartiet | 4 607 | 13,6 % |
| MModeraterna | 4 127 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 910 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 548 | 4,6 % |
| SJVPSJVP | 1 209 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 167 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 696 | 2,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 671 | 2,0 % |
| Övriga partier | 304 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 822 | 54,1 % |
| CCenterpartiet | 5 308 | 15,3 % |
| MModeraterna | 3 527 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 088 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 248 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 111 | 3,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 800 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 639 | 1,8 % |
| Övriga partier | 252 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Örnsköldsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örnsköldsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
- SPI
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 46,9 % | 49,9 % | 44,6 % | 41,5 % | 36,4 % |
| M | 14,8 % | 19,0 % | 14,9 % | 12,7 % | 14,2 % | 17,5 % |
| C | 13,0 % | 9,5 % | 9,0 % | 12,1 % | 9,7 % | 8,0 % |
| KD | 8,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 7,2 % | 6,7 % | 7,9 % |
| L | 4,4 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,4 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,0 % |
| MP | 2,8 % | 4,5 % | 3,5 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,7 % |
| Övr | 2,2 % | 4,0 % | 9,4 % | 12,6 % | 18,3 % | 18,1 % |
| SPI | 1,0 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 85,8 % | 86,8 % | 88,6 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Örnsköldsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örnsköldsvik 2006
Så skiljer sig Örnsköldsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 49,4 % i Örnsköldsvik mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 14,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,1
- C +5,1
- KD +1,8
- SPI +0,5
Svagare än i riket
- M −11,3
- FP −3,1
- MP −2,4
- V −1,8
Valdeltagande i Örnsköldsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,2 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Örnsköldsvik på plats 71 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örnsköldsvik är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Örnsköldsvik 8 till 89,9 % i Arnäs-Bonäset.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nätra-Bjästa (64,0 %) och sitt svagaste i Grundsunda S (33,6 %). Partiet var största parti i samtliga 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örnsköldsvik är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 54,1 % i kommunvalet mot 49,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- S +4,7
- M −4,6
- C +2,3
- V −0,8
- FP −0,8
- KD +0,5
Största parti i Örnsköldsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örnsköldsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,6 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,9 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Örnsköldsvik 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Örnsköldsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anundsjö-Bredbyn-Sörflärke | S | 47,5 % | S | 48,6 % | 80,6 % |
| Anundsjö-Mellansel | S | 53,8 % | S | 54,6 % | 82,9 % |
| Anundsjö-Norrflärke-Solberg | S | 48,7 % | S | 47,2 % | 81,5 % |
| Arnäs-Arnäsvall | S | 38,1 % | S | 41,6 % | 82,1 % |
| Arnäs-Bonäset | S | 45,2 % | S | 55,6 % | 89,9 % |
| Arnäs-Högland 1 | S | 49,1 % | S | 55,3 % | 87,0 % |
| Arnäs-Högland 2 | S | 46,6 % | S | 55,4 % | 88,5 % |
| Arnäs-Järved | S | 47,9 % | S | 58,9 % | 84,1 % |
| Arnäs-Ovansjö | S | 39,7 % | S | 43,6 % | 85,5 % |
| Björna N | S | 48,7 % | S | 46,0 % | 81,0 % |
| Björna S | S | 57,3 % | S | 54,7 % | 79,6 % |
| Gideå | S | 39,8 % | S | 41,1 % | 80,4 % |
| Grundsunda N | S | 48,0 % | S | 39,4 % | 82,8 % |
| Grundsunda S | S | 33,6 % | S | 36,1 % | 85,8 % |
| Grundsunda-Husum | S | 53,8 % | S | 40,4 % | 74,7 % |
| Mo | S | 38,8 % | S | 41,6 % | 81,7 % |
| Nätra-Bjästa | S | 64,0 % | S | 69,3 % | 80,3 % |
| Nätra-Köpmanholmen | S | 59,8 % | S | 66,2 % | 83,8 % |
| Nätra-Landsbygd | S | 51,7 % | S | 55,3 % | 83,2 % |
| Sidensjö | S | 48,5 % | S | 52,9 % | 84,7 % |
| Sj-vad-Norrlungånger | S | 59,8 % | S | 61,3 % | 77,3 % |
| Själevad-Billsta | S | 46,7 % | S | 48,6 % | 84,1 % |
| Själevad-Domsjö 1 | S | 59,1 % | S | 66,3 % | 87,3 % |
| Själevad-Domsjö 2 | S | 51,3 % | S | 62,5 % | 83,4 % |
| Själevad-Gene | S | 59,7 % | S | 63,1 % | 77,9 % |
| Själevad-Gullänget | S | 52,3 % | S | 57,9 % | 83,2 % |
| Själevad-Haffsta | S | 43,1 % | S | 49,3 % | 80,4 % |
| Själevad-Hörnett | S | 57,3 % | S | 66,4 % | 85,8 % |
| Själevad-Kroksta | S | 51,7 % | S | 59,0 % | 87,7 % |
| Själevad-Prästbordet | S | 41,0 % | S | 50,8 % | 79,4 % |
| Själevad-Sund | S | 55,3 % | S | 59,5 % | 83,1 % |
| Själevad-Översjäla | S | 46,8 % | S | 55,2 % | 87,8 % |
| Skorped | S | 44,2 % | S | 44,2 % | 83,8 % |
| Trehörningsjö | S | 35,4 % | C | 36,9 % | 81,7 % |
| Örnsköldsvik 1 | S | 38,0 % | S | 47,8 % | 78,5 % |
| Örnsköldsvik 2 | S | 51,3 % | S | 59,7 % | 80,1 % |
| Örnsköldsvik 3 | S | 47,0 % | S | 54,7 % | 79,9 % |
| Örnsköldsvik 5 | S | 46,3 % | S | 55,1 % | 76,8 % |
| Örnsköldsvik 6 | S | 43,9 % | S | 51,8 % | 82,2 % |
| Örnsköldsvik 7 | S | 46,8 % | S | 53,7 % | 78,0 % |
| Örnsköldsvik 8 | S | 52,4 % | S | 54,0 % | 71,8 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006