Valresultat Timrå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Timrå med 53,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (52,6 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Timrå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 13 584
- Avgivna röster
- 10 878
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2006 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 713 | 53,4 % |
| MModeraterna | 1 351 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 934 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 823 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 490 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 473 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 378 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 290 | 2,7 % |
| Övriga partier | 245 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 355 | 50,7 % |
| MModeraterna | 1 410 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 989 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 771 | 7,3 % |
| SJVPSJVP | 569 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 431 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 398 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 360 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 233 | 2,2 % |
| Övriga partier | 31 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Timrå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 648 | 52,6 % |
| CCenterpartiet | 1 415 | 13,2 % |
| MModeraterna | 1 023 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 921 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 511 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 498 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 458 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 2,2 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Timrå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Timrå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- L
- KD
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 53,4 % | 49,8 % | 50,3 % | 43,1 % | 41,0 % | 35,7 % |
| M | 12,6 % | 18,5 % | 13,0 % | 11,9 % | 12,6 % | 15,1 % |
| C | 8,7 % | 5,5 % | 4,8 % | 6,8 % | 5,0 % | 4,7 % |
| V | 7,7 % | 7,3 % | 6,7 % | 8,0 % | 5,1 % | 5,2 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 3,5 % | 3,1 % | 2,2 % | 3,3 % |
| KD | 4,4 % | 2,9 % | 2,6 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| SD | 3,5 % | 6,0 % | 13,9 % | 19,4 % | 26,3 % | 24,4 % |
| MP | 2,7 % | 3,8 % | 3,0 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,3 % | 2,2 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,3 % | 86,1 % | 87,5 % | 85,5 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Timrå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Timrå 2006
Så skiljer sig Timrå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 53,4 % i Timrå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 18,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,2
- V +1,9
- C +0,8
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −13,4
- FP −2,9
- MP −2,4
- KD −2,2
Valdeltagande i Timrå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,1 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Timrå på plats 144 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Timrå är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Timrå-Vivsta till 85,7 % i Timrå-Tynderö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Timrå-Vivsta (61,4 %) och sitt svagaste i Timrå-Tynderö (41,1 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Timrå är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- C +4,5
- M −3,1
- SD +1,1
- V +0,9
- S −0,8
- FP +0,2
- KD −0,2
Största parti i Timrå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Timrå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,3 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 53,4 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Timrå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Timrå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Timrå-Ala | S | 44,3 % | S | 42,9 % | 77,2 % |
| Timrå-Bergeforsen | S | 54,5 % | S | 54,1 % | 84,5 % |
| Timrå-Böle | S | 57,0 % | S | 57,2 % | 78,0 % |
| Timrå-Ljustorp | S | 41,3 % | S | 40,4 % | 79,4 % |
| Timrå-Nyvivsta | S | 56,6 % | S | 58,1 % | 80,2 % |
| Timrå-Sörberge | S | 57,2 % | S | 56,9 % | 83,3 % |
| Timrå-Söråker | S | 47,6 % | S | 45,8 % | 78,0 % |
| Timrå-Timrådalen | S | 53,4 % | S | 52,7 % | 82,6 % |
| Timrå-Tynderö | S | 41,1 % | S | 37,6 % | 85,7 % |
| Timrå-Vivsta | S | 61,4 % | S | 59,4 % | 74,9 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006