Valresultat Sundsvall 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sundsvall med 42,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,6 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundsvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,1 %
- Röstberättigade
- 73 576
- Avgivna röster
- 58 189
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2006 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 254 | 42,4 % |
| MModeraterna | 11 996 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 4 671 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 161 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 793 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 898 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 511 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 609 | 2,8 % |
| Övriga partier | 1 331 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 802 | 41,0 % |
| MModeraterna | 13 052 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 3 994 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 879 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 459 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 417 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 226 | 4,0 % |
| SJVPSJVP | 2 144 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 497 | 2,7 % |
| Övriga partier | 166 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Sundsvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 616 | 42,6 % |
| MModeraterna | 11 617 | 20,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 343 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 5 035 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 626 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 706 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 704 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 843 | 3,2 % |
| Övriga partier | 237 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Sundsvall 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sundsvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- V
- KD
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 38,4 % | 41,2 % | 37,7 % | 37,8 % | 33,7 % |
| M | 21,0 % | 26,3 % | 19,7 % | 16,6 % | 16,7 % | 18,3 % |
| C | 8,2 % | 5,1 % | 5,3 % | 8,3 % | 6,4 % | 6,3 % |
| L | 7,3 % | 6,7 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,3 % |
| V | 6,6 % | 6,0 % | 5,6 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| KD | 5,1 % | 3,9 % | 3,4 % | 5,0 % | 5,0 % | 6,3 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,2 % | 3,8 % | 4,9 % |
| SD | 2,8 % | 5,5 % | 11,7 % | 15,6 % | 20,0 % | 18,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,8 % | 3,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 84,7 % | 86,4 % | 88,2 % | 85,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Sundsvall 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sundsvall 2006
Så skiljer sig Sundsvall från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,4 % i Sundsvall mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,2
- V +0,8
- C +0,3
Svagare än i riket
- M −5,1
- KD −1,6
- MP −0,8
- FP −0,2
Valdeltagande i Sundsvall
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sundsvall på plats 191 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sundsvall är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,7 % i Liden-Holm till 88,6 % i Skön-Byn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skön-Finsta (61,1 %) och sitt svagaste i Stenstaden (27,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 50, Moderaterna i 3 av 53 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundsvall är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,0 procentenheter.
- FP +2,0
- M −0,8
- C +0,6
- KD −0,4
- V −0,3
- MP +0,3
- S +0,3
Största parti i Sundsvall sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sundsvall i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 85,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Sundsvall 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Sundsvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alnö-Karlsvik | S | 42,1 % | S | 43,4 % | 80,5 % |
| Alnö-Rökland | S | 40,5 % | S | 40,2 % | 83,2 % |
| Alnö-Vi N | S | 50,3 % | S | 50,9 % | 78,5 % |
| Alnö-Vi S | S | 44,8 % | S | 47,5 % | 84,0 % |
| Attmar | S | 37,5 % | S | 38,2 % | 80,1 % |
| Granloholm mellersta | S | 45,7 % | S | 46,9 % | 76,5 % |
| Granloholm V | S | 46,3 % | S | 46,1 % | 78,2 % |
| Granloholm Ö | S | 44,1 % | S | 46,0 % | 80,6 % |
| Indal | S | 37,0 % | S | 38,1 % | 77,1 % |
| Liden-Holm | S | 42,3 % | S | 40,2 % | 55,7 % |
| Nacksta V | S | 54,9 % | S | 55,9 % | 70,6 % |
| Nacksta Ö | S | 49,4 % | S | 49,5 % | 71,7 % |
| Njurunda N | S | 52,4 % | S | 52,4 % | 77,5 % |
| Njurunda S | S | 38,4 % | S | 37,5 % | 83,2 % |
| Njurunda-Essvik-Kvissleby | S | 51,4 % | S | 51,4 % | 79,5 % |
| Njurunda-Kyrkmon | S | 41,4 % | S | 40,1 % | 85,3 % |
| Njurunda-Nolby | S | 47,9 % | S | 48,1 % | 75,0 % |
| Njurunda-Nyland | S | 37,4 % | S | 37,1 % | 82,7 % |
| Njurunda-Svartvik | S | 52,8 % | S | 52,4 % | 82,0 % |
| Norrmalm V | S | 34,3 % | S | 36,5 % | 81,7 % |
| Norrmalm Ö | M | 38,3 % | M | 35,4 % | 82,8 % |
| Sallyhill | S | 33,9 % | S | 36,7 % | 82,4 % |
| Selånger nedre N | S | 39,1 % | S | 41,0 % | 86,9 % |
| Selånger nedre S | S | 52,8 % | S | 53,0 % | 80,5 % |
| Selånger övre V | S | 39,8 % | S | 38,5 % | 81,7 % |
| Selånger övre Ö | S | 45,5 % | S | 47,2 % | 79,2 % |
| Sidsjö-Böle | S | 28,8 % | S | 30,3 % | 86,0 % |
| Skön-Bosvedjan | S | 49,2 % | S | 49,9 % | 82,4 % |
| Skön-Byn | M | 32,0 % | M | 30,9 % | 88,6 % |
| Skön-Fillan | S | 49,7 % | S | 52,1 % | 72,5 % |
| Skön-Finsta | S | 61,1 % | S | 61,8 % | 66,7 % |
| Skön-Haga N | S | 38,3 % | S | 37,3 % | 79,4 % |
| Skön-Haga S | S | 38,1 % | S | 37,9 % | 77,8 % |
| Skön-Heffners | S | 54,9 % | S | 54,0 % | 65,5 % |
| Skön-Korsta | S | 49,1 % | S | 46,2 % | 80,1 % |
| Skön-Kyrkbygden | S | 48,7 % | S | 50,1 % | 82,9 % |
| Skön-Ortviken | S | 52,9 % | S | 52,9 % | 75,2 % |
| Skönsmon V | S | 44,9 % | S | 45,8 % | 76,1 % |
| Skönsmon Ö | S | 50,4 % | S | 49,9 % | 74,4 % |
| Stenstaden | M | 34,3 % | M | 33,4 % | 76,9 % |
| Stöde N | S | 43,8 % | S | 44,5 % | 76,3 % |
| Stöde S | S | 43,4 % | S | 44,6 % | 81,3 % |
| Sättna | S | 39,6 % | S | 39,2 % | 81,2 % |
| Södermalm mellersta | S | 34,4 % | S | 33,8 % | 79,1 % |
| Södermalm V | S | 30,3 % | S | 29,7 % | 83,5 % |
| Södermalm Ö | S | 35,7 % | S | 35,6 % | 78,3 % |
| Tuna Matfors | S | 54,6 % | S | 55,2 % | 77,0 % |
| Tuna mellersta | S | 43,0 % | S | 45,4 % | 85,2 % |
| Tuna V | S | 43,9 % | S | 45,0 % | 84,4 % |
| Tuna Ö | S | 35,7 % | S | 35,3 % | 84,5 % |
| Västermalm N | S | 33,5 % | S | 34,5 % | 79,5 % |
| Västermalm S | S | 36,3 % | S | 37,6 % | 78,6 % |
| Östermalm | S | 34,6 % | S | 36,1 % | 79,1 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2006 · Alla kommuner 2006