Valresultat Sundsvall 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sundsvall med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundsvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.

Se Sundsvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
74 602
Avgivna röster
63 157
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2010 i Sundsvall

Riksdagsvalet 2010 i Sundsvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna23 97638,4 %
MModeraterna16 42826,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1716,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9226,3 %
VVänsterpartiet3 7676,0 %
SDSverigedemokraterna3 4165,5 %
CCenterpartiet3 2115,1 %
KDKristdemokraterna2 4373,9 %
Övriga partier1 1531,8 %

Landstingsvalet 2010 i Sundsvall

Landstingsvalet 2010 i Sundsvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna19 73632,6 %
MModeraterna19 31631,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 4977,4 %
SJVPSJVP3 5815,9 %
VVänsterpartiet3 2975,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3 0775,1 %
CCenterpartiet2 4794,1 %
SDSverigedemokraterna2 1423,5 %
KDKristdemokraterna1 6422,7 %
Övriga partier7741,3 %

Kommunvalet 2010 i Sundsvall

Kommunvalet 2010 i Sundsvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 38536,9 %
MModeraterna17 24528,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 4839,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3 7316,1 %
VVänsterpartiet3 3905,6 %
CCenterpartiet3 1545,2 %
SDSverigedemokraterna2 6594,4 %
KDKristdemokraterna1 7432,9 %
Övriga partier9221,5 %

Partiernas utveckling i Sundsvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sundsvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • MP
  • V
  • SD
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sundsvall per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %38,4 %41,2 %37,7 %37,8 %33,7 %
M21,0 %26,3 %19,7 %16,6 %16,7 %18,3 %
L7,3 %6,7 %4,5 %4,8 %3,6 %4,3 %
MP4,4 %6,3 %5,1 %3,2 %3,8 %4,9 %
V6,6 %6,0 %5,6 %7,5 %5,7 %6,7 %
SD2,8 %5,5 %11,7 %15,6 %20,0 %18,1 %
C8,2 %5,1 %5,3 %8,3 %6,4 %6,3 %
KD5,1 %3,9 %3,4 %5,0 %5,0 %6,3 %
Övr2,4 %1,8 %3,5 %1,4 %1,1 %1,4 %
Valdeltagande79,1 %84,7 %86,4 %88,2 %85,4 %85,3 %

Valdeltagande i Sundsvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sundsvall 2010

Så skiljer sig Sundsvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,4 % i Sundsvall mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,7
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • M −3,8
  • KD −1,7
  • C −1,4
  • MP −1,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sundsvall, från 21,0 % till 26,3 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,4 % till 38,4 % (−4,0).

  • M +5,3
  • S −4,0
  • C −3,0
  • SD +2,7
  • MP +1,9
  • KD −1,2
  • V −0,6
  • FP −0,6

Valdeltagande i Sundsvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sundsvall på plats 135 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sundsvall är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,0 % i Nacksta V till 91,4 % i Sidsjö-Böle.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skön-Finsta (57,3 %) och sitt svagaste i Sidsjö-Böle (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 43, Moderaterna i 10 av 53 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundsvall är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 9,0 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.

  • FP +2,4
  • M +2,1
  • S −1,5
  • SD −1,1
  • KD −1,0
  • V −0,4
  • MP −0,1
  • C +0,1

Största parti i Sundsvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sundsvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sundsvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %85,3 %
2022Socialdemokraterna37,8 %85,4 %
2018Socialdemokraterna37,7 %88,2 %
2014Socialdemokraterna41,2 %86,4 %
2010Socialdemokraterna38,4 %84,7 %
2006Socialdemokraterna42,4 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Sundsvall 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Sundsvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sundsvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alnö-KarlsvikS37,3 %M34,6 %88,1 %
Alnö-RöklandS34,1 %M32,6 %88,8 %
Alnö-Vi NS44,7 %S44,1 %85,6 %
Alnö-Vi SS38,6 %S36,1 %91,0 %
AttmarS35,1 %S35,9 %82,6 %
Granloholm mellerstaS46,0 %S45,6 %80,1 %
Granloholm VS41,6 %S39,0 %84,3 %
Granloholm ÖS43,0 %S41,6 %82,6 %
IndalS35,2 %S34,5 %79,8 %
Liden-HolmS37,0 %S35,1 %79,4 %
Nacksta VS52,5 %S53,9 %73,0 %
Nacksta ÖS47,9 %S48,5 %77,0 %
Njurunda NS47,6 %S46,3 %79,9 %
Njurunda SS36,0 %S34,2 %85,3 %
Njurunda-Essvik-KvisslebyS47,2 %S44,1 %81,0 %
Njurunda-KyrkmonS36,5 %S34,5 %85,6 %
Njurunda-NolbyS43,5 %S42,2 %78,8 %
Njurunda-NylandM35,8 %M39,4 %85,4 %
Njurunda-SvartvikS40,6 %S38,4 %85,2 %
Norrmalm VM34,4 %M39,4 %86,4 %
Norrmalm ÖM40,6 %M44,8 %85,8 %
SallyhillS32,7 %S32,2 %84,5 %
Selånger nedre NS38,1 %S34,1 %87,1 %
Selånger nedre SS47,6 %S45,5 %85,1 %
Selånger övre VS33,8 %S32,3 %83,9 %
Selånger övre ÖS41,9 %S40,4 %84,1 %
Sidsjö-BöleM35,2 %M37,9 %91,4 %
Skön-BosvedjanS49,1 %S45,3 %86,1 %
Skön-BynM38,8 %M41,9 %90,3 %
Skön-FillanS51,2 %S48,5 %75,3 %
Skön-FinstaS57,3 %S55,4 %74,1 %
Skön-Haga NM33,8 %M35,0 %83,6 %
Skön-Haga SS36,4 %S34,8 %83,0 %
Skön-HeffnersS52,6 %S51,4 %73,7 %
Skön-KorstaS41,2 %S38,4 %82,0 %
Skön-KyrkbygdenS44,0 %S39,7 %84,7 %
Skön-OrtvikenS48,8 %S46,5 %80,7 %
Skönsmon VS41,6 %S39,3 %83,7 %
Skönsmon ÖS49,7 %S46,0 %81,5 %
StenstadenM34,9 %M40,5 %79,2 %
Stöde NS43,5 %S42,6 %79,4 %
Stöde SS41,0 %S39,2 %82,3 %
SättnaS34,7 %S33,4 %84,7 %
Södermalm mellerstaM35,0 %M36,7 %82,8 %
Södermalm VM32,5 %M33,8 %87,5 %
Södermalm ÖS32,3 %M34,9 %80,7 %
Tuna MatforsS50,1 %S49,0 %75,1 %
Tuna mellerstaS39,3 %S37,0 %86,6 %
Tuna VS39,9 %S39,2 %87,4 %
Tuna ÖS32,0 %S31,4 %87,9 %
Västermalm NS30,4 %M32,8 %81,7 %
Västermalm SS33,2 %S30,3 %81,2 %
Östermalm ÖM33,9 %M35,5 %84,1 %

Utforska valdistrikten i Sundsvall på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2010 · Alla kommuner 2010