Valresultat Örnsköldsvik 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Örnsköldsvik med 46,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (52,2 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örnsköldsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.

Se Örnsköldsvik på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
43 549
Avgivna röster
37 365
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2010 i Örnsköldsvik

Riksdagsvalet 2010 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 34446,9 %
MModeraterna7 03519,0 %
CCenterpartiet3 5039,5 %
KDKristdemokraterna2 5546,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6774,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5604,2 %
VVänsterpartiet1 5134,1 %
SDSverigedemokraterna1 1213,0 %
Övriga partier6551,8 %

Landstingsvalet 2010 i Örnsköldsvik

Landstingsvalet 2010 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 96445,3 %
MModeraterna4 98914,2 %
CCenterpartiet3 98511,3 %
KDKristdemokraterna2 5027,1 %
SJVPSJVP2 2466,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5184,3 %
VVänsterpartiet1 2143,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1833,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti8612,4 %
SDSverigedemokraterna7372,1 %
Övriga partier560,2 %

Kommunvalet 2010 i Örnsköldsvik

Kommunvalet 2010 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 88752,2 %
CCenterpartiet5 10014,1 %
MModeraterna4 47712,4 %
KDKristdemokraterna2 5367,0 %
VVänsterpartiet1 1883,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1543,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1343,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti9062,5 %
SDSverigedemokraterna7332,0 %
Övriga partier540,1 %

Partiernas utveckling i Örnsköldsvik 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örnsköldsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örnsköldsvik per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %46,9 %49,9 %44,6 %41,5 %36,4 %
M14,8 %19,0 %14,9 %12,7 %14,2 %17,5 %
C13,0 %9,5 %9,0 %12,1 %9,7 %8,0 %
KD8,4 %6,9 %6,2 %7,2 %6,7 %7,9 %
MP2,8 %4,5 %3,5 %2,2 %2,9 %3,7 %
L4,4 %4,2 %2,8 %2,7 %2,3 %3,4 %
V4,0 %4,1 %4,3 %5,9 %4,5 %5,0 %
SD1,0 %3,0 %7,0 %11,5 %17,1 %16,5 %
Övr2,3 %1,8 %2,4 %1,1 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande82,2 %85,8 %86,8 %88,6 %85,9 %85,8 %

Valdeltagande i Örnsköldsvik 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örnsköldsvik 2010

Så skiljer sig Örnsköldsvik från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 46,9 % i Örnsköldsvik mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 16,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,3
  • C +2,9
  • KD +1,3

Svagare än i riket

  • M −11,0
  • FP −2,8
  • MP −2,8
  • SD −2,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Örnsköldsvik, från 14,8 % till 19,0 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,0 % till 9,5 % (−3,5).

  • M +4,3
  • C −3,5
  • S −2,4
  • SD +2,1
  • MP +1,8
  • KD −1,5
  • FP −0,2
  • SPI −0,2

Valdeltagande i Örnsköldsvik

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,8 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Örnsköldsvik på plats 75 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Örnsköldsvik är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Valhalla till 90,8 % i Bonäset.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjästa (62,3 %) och sitt svagaste i Grundsunda S (32,8 %). Partiet var största parti i samtliga 41 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örnsköldsvik är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 19,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • M −6,7
  • S +5,3
  • C +4,6
  • MP −1,4
  • FP −1,0
  • SD −1,0
  • V −0,8
  • KD +0,1

Största parti i Örnsköldsvik sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Örnsköldsvik i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Örnsköldsvik per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,4 %85,8 %
2022Socialdemokraterna41,5 %85,9 %
2018Socialdemokraterna44,6 %88,6 %
2014Socialdemokraterna49,9 %86,8 %
2010Socialdemokraterna46,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna49,4 %82,2 %

Valresultat per valdistrikt i Örnsköldsvik 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Örnsköldsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örnsköldsvik, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArnäsvallS38,7 %S41,3 %84,2 %
BillstaS41,6 %S44,1 %89,7 %
BjästaS62,3 %S65,5 %83,4 %
Björna NS47,2 %S43,6 %83,0 %
Björna SS52,6 %S51,0 %83,0 %
BonäsetS40,1 %S50,1 %90,8 %
Bredbyn-SörflärkeS44,7 %S45,9 %83,0 %
CentrumS36,0 %S44,5 %83,3 %
Domsjö SödraS55,4 %S62,7 %88,8 %
Domsjö VästraS45,7 %S57,4 %87,3 %
GeneS55,2 %S59,3 %82,4 %
GideåS39,1 %S38,2 %84,6 %
Gimåt-HöglandS43,2 %S52,2 %90,2 %
Grundsunda NS51,8 %S48,8 %86,2 %
Grundsunda SS32,8 %S38,3 %86,2 %
GullängetS52,6 %S56,6 %85,3 %
HaffstaS40,7 %S47,6 %85,2 %
HusumS57,2 %S56,4 %79,9 %
HörnettS53,1 %S61,5 %89,0 %
JärvedS42,5 %S53,3 %88,5 %
KrokstaS49,9 %S55,0 %90,3 %
KöpmanholmenS56,3 %S64,2 %86,2 %
MellanselS53,4 %S53,8 %84,7 %
MoS41,3 %S43,0 %84,4 %
Norrflärke-SolbergS46,4 %S44,3 %83,9 %
NorrlungångerS52,7 %S55,4 %78,8 %
Nätra-LandsbygdS49,4 %S54,2 %87,4 %
OvansjöS37,8 %S39,9 %88,5 %
PrästbordetS40,2 %S48,7 %82,4 %
SidensjöS48,2 %S51,4 %86,7 %
SjukhusetS45,8 %S51,3 %78,7 %
SkorpedS45,2 %S47,7 %84,8 %
SkyttisS47,9 %S53,8 %79,9 %
SundS52,3 %S56,8 %84,8 %
Svartby-BröstaS43,7 %S53,9 %90,7 %
TrehörningsjöS39,2 %S38,2 %84,8 %
ValhallaS52,4 %S59,0 %76,6 %
ÅsdalenS40,7 %S48,9 %86,8 %
ÖstraS47,6 %S56,7 %81,5 %
ÖversjälaS43,4 %S51,7 %90,0 %
ÖvreS43,3 %S49,7 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Örnsköldsvik på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2010 · Alla kommuner 2010