Valresultat Örnsköldsvik 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Örnsköldsvik med 44,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,5 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örnsköldsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.

Se Örnsköldsvik på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,6 %
Röstberättigade
43 087
Avgivna röster
38 164
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2018 i Örnsköldsvik

Riksdagsvalet 2018 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 85044,6 %
MModeraterna4 81412,7 %
CCenterpartiet4 56212,1 %
SDSverigedemokraterna4 32811,5 %
KDKristdemokraterna2 7167,2 %
VVänsterpartiet2 2335,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0162,7 %
MPMiljöpartiet de gröna8382,2 %
Övriga partier4291,1 %

Landstingsvalet 2018 i Örnsköldsvik

Landstingsvalet 2018 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 93037,4 %
CCenterpartiet5 08013,6 %
MModeraterna3 90210,5 %
SJVPSJVP3 89210,5 %
VVänsterpartiet3 1638,5 %
KDKristdemokraterna2 9207,8 %
SDSverigedemokraterna2 6737,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9222,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6371,7 %
Övriga partier1250,3 %

Kommunvalet 2018 i Örnsköldsvik

Kommunvalet 2018 i Örnsköldsvik: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 22440,5 %
CCenterpartiet7 26019,3 %
MModeraterna4 30811,4 %
KDKristdemokraterna2 7777,4 %
SDSverigedemokraterna2 6827,1 %
VVänsterpartiet2 6607,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9622,6 %
SJVPSJVP8262,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7211,9 %
Övriga partier2060,5 %

Partiernas utveckling i Örnsköldsvik 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örnsköldsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örnsköldsvik per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %46,9 %49,9 %44,6 %41,5 %36,4 %
M14,8 %19,0 %14,9 %12,7 %14,2 %17,5 %
C13,0 %9,5 %9,0 %12,1 %9,7 %8,0 %
SD1,0 %3,0 %7,0 %11,5 %17,1 %16,5 %
KD8,4 %6,9 %6,2 %7,2 %6,7 %7,9 %
V4,0 %4,1 %4,3 %5,9 %4,5 %5,0 %
L4,4 %4,2 %2,8 %2,7 %2,3 %3,4 %
MP2,8 %4,5 %3,5 %2,2 %2,9 %3,7 %
Övr2,3 %1,8 %2,4 %1,1 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande82,2 %85,8 %86,8 %88,6 %85,9 %85,8 %

Valdeltagande i Örnsköldsvik 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Örnsköldsvik 2018

Så skiljer sig Örnsköldsvik från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 44,6 % i Örnsköldsvik mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 16,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,3
  • C +3,5
  • KD +0,9

Svagare än i riket

  • M −7,1
  • SD −6,1
  • L −2,8
  • MP −2,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Örnsköldsvik, från 7,0 % till 11,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,9 % till 44,6 % (−5,3).

  • S −5,3
  • SD +4,5
  • C +3,0
  • M −2,1
  • V +1,6
  • FI −1,4
  • MP −1,3
  • KD +1,0

Valdeltagande i Örnsköldsvik

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Örnsköldsvik på plats 80 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Örnsköldsvik är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Valhalla till 93,6 % i Billsta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjästa (55,7 %) och sitt svagaste i Grundsunda S (34,7 %). Partiet var största parti i samtliga 39 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örnsköldsvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,3 % i kommunvalet mot 12,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.

  • C +7,2
  • SD −4,3
  • S −4,1
  • M −1,3
  • V +1,2
  • KD +0,2

Största parti i Örnsköldsvik sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Örnsköldsvik i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Örnsköldsvik per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,4 %85,8 %
2022Socialdemokraterna41,5 %85,9 %
2018Socialdemokraterna44,6 %88,6 %
2014Socialdemokraterna49,9 %86,8 %
2010Socialdemokraterna46,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna49,4 %82,2 %

Valresultat per valdistrikt i Örnsköldsvik 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Örnsköldsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Örnsköldsvik, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArnäsvallS36,4 %S31,2 %87,5 %
BillstaS40,4 %S33,4 %93,6 %
BjästaS55,7 %S53,1 %84,7 %
Björna Norra-TrehörningsjöS37,7 %S31,9 %83,1 %
Björna SS49,5 %S44,3 %85,0 %
BonäsetS41,7 %S37,0 %92,2 %
Bredbyn-SörflärkeS43,0 %S37,0 %86,0 %
CentrumS36,3 %S32,4 %88,3 %
Domsjö SödraS51,8 %S47,0 %91,4 %
Domsjö VästraS45,6 %S41,6 %90,6 %
GeneS50,6 %S47,2 %84,9 %
GideåS40,0 %S33,6 %85,1 %
Gimåt-HöglandS42,3 %S36,6 %92,2 %
Grundsunda NS44,6 %S40,7 %86,2 %
Grundsunda SS34,7 %S29,3 %86,8 %
GullängetS48,0 %S42,0 %87,0 %
HaffstaS40,2 %S35,8 %88,0 %
HusumS51,2 %S46,1 %80,5 %
HörnettS48,3 %S44,9 %91,2 %
JärvedS45,5 %S40,7 %89,9 %
KrokstaS50,9 %S44,2 %92,2 %
KöpmanholmenS49,5 %S43,9 %88,5 %
MellanselS49,0 %S43,7 %85,7 %
MoS38,0 %S32,9 %87,4 %
Norrflärke-SolbergS44,1 %C36,4 %85,3 %
NorrlungångerS51,2 %S48,1 %85,8 %
Nätra-LandsbygdS45,7 %S40,7 %87,4 %
OvansjöS36,9 %C31,6 %93,2 %
PrästbordetS38,7 %S34,8 %86,9 %
Sidensjö SkorpedS42,6 %S39,9 %87,0 %
SjukhusetS43,6 %S40,7 %83,7 %
SkyttisS46,7 %S44,4 %81,9 %
SundS46,1 %S44,8 %88,8 %
Svartby-BröstaS46,2 %S39,7 %91,2 %
ValhallaS52,8 %S50,6 %78,8 %
ÅsdalenS42,4 %S39,7 %87,0 %
ÖstraS48,1 %S48,2 %82,4 %
ÖversjälaS44,9 %S39,9 %90,8 %
ÖvreS44,0 %S39,1 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Örnsköldsvik på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2018 · Alla kommuner 2018