Valresultat Örnsköldsvik 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Örnsköldsvik med 49,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,1 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örnsköldsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 43 558
- Avgivna röster
- 37 793
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2014 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 661 | 49,9 % |
| MModeraterna | 5 559 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 3 377 | 9,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 618 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 318 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 602 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 325 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 030 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 602 | 1,6 % |
| Övriga partier | 302 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 754 | 49,2 % |
| MModeraterna | 4 575 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 4 167 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 749 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 031 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 632 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 313 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 297 | 3,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 431 | 1,2 % |
| Övriga partier | 126 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Örnsköldsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 560 | 45,1 % |
| CCenterpartiet | 6 099 | 16,6 % |
| MModeraterna | 4 630 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 505 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 092 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 593 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 365 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 166 | 3,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 663 | 1,8 % |
| Övriga partier | 76 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Örnsköldsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örnsköldsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−4,2 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 46,9 % | 49,9 % | 44,6 % | 41,5 % | 36,4 % |
| M | 14,8 % | 19,0 % | 14,9 % | 12,7 % | 14,2 % | 17,5 % |
| C | 13,0 % | 9,5 % | 9,0 % | 12,1 % | 9,7 % | 8,0 % |
| SD | 1,0 % | 3,0 % | 7,0 % | 11,5 % | 17,1 % | 16,5 % |
| KD | 8,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 7,2 % | 6,7 % | 7,9 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,0 % |
| MP | 2,8 % | 4,5 % | 3,5 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,7 % |
| L | 4,4 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 3,4 % |
| Övr | 2,3 % | 1,8 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 85,8 % | 86,8 % | 88,6 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Örnsköldsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örnsköldsvik 2014
Så skiljer sig Örnsköldsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 49,9 % i Örnsköldsvik mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 18,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,9
- C +2,9
- KD +1,6
Svagare än i riket
- M −8,5
- SD −5,9
- MP −3,3
- FP −2,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Örnsköldsvik, från 3,0 % till 7,0 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,0 % till 14,9 % (−4,2).
- M −4,2
- SD +4,0
- S +3,0
- FP −1,5
- FI +1,4
- MP −1,0
- KD −0,7
- C −0,4
Valdeltagande i Örnsköldsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,8 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Örnsköldsvik på plats 105 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örnsköldsvik är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Valhalla till 91,5 % i Hörnett.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjästa (63,6 %) och sitt svagaste i Grundsunda S (34,7 %). Partiet var största parti i samtliga 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örnsköldsvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- C +7,6
- S −4,8
- SD −2,7
- M −2,3
- V +1,4
- KD +0,6
- MP +0,2
Största parti i Örnsköldsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örnsköldsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,6 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,9 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Örnsköldsvik 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Örnsköldsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arnäsvall | S | 41,7 % | S | 37,2 % | 87,0 % |
| Billsta | S | 43,4 % | S | 35,9 % | 90,4 % |
| Bjästa | S | 63,6 % | S | 60,0 % | 84,7 % |
| Björna N | S | 45,0 % | S | 40,5 % | 84,8 % |
| Björna S | S | 56,3 % | S | 50,6 % | 85,2 % |
| Bonäset | S | 42,9 % | S | 39,5 % | 89,9 % |
| Bredbyn-Sörflärke | S | 49,4 % | S | 42,4 % | 85,4 % |
| Centrum | S | 39,1 % | S | 36,9 % | 86,9 % |
| Domsjö Södra | S | 57,7 % | S | 50,8 % | 89,4 % |
| Domsjö Västra | S | 50,6 % | S | 47,4 % | 88,5 % |
| Gene | S | 56,0 % | S | 51,6 % | 83,7 % |
| Gideå | S | 42,5 % | S | 35,9 % | 85,0 % |
| Gimåt-Högland | S | 47,9 % | S | 40,8 % | 90,1 % |
| Grundsunda N | S | 52,8 % | S | 45,8 % | 83,6 % |
| Grundsunda S | S | 34,7 % | S | 31,1 % | 89,4 % |
| Gullänget | S | 56,8 % | S | 51,1 % | 87,7 % |
| Haffsta | S | 47,9 % | S | 42,4 % | 82,4 % |
| Husum | S | 58,5 % | S | 48,1 % | 79,4 % |
| Hörnett | S | 56,2 % | S | 51,4 % | 91,5 % |
| Järved | S | 46,6 % | S | 43,9 % | 87,6 % |
| Kroksta | S | 53,2 % | S | 45,9 % | 90,6 % |
| Köpmanholmen | S | 57,9 % | S | 56,7 % | 85,9 % |
| Mellansel | S | 58,3 % | S | 49,2 % | 84,7 % |
| Mo | S | 44,4 % | S | 37,5 % | 86,2 % |
| Norrflärke-Solberg | S | 45,9 % | S | 40,8 % | 82,7 % |
| Norrlungånger | S | 56,8 % | S | 49,6 % | 79,2 % |
| Nätra-Landsbygd | S | 53,5 % | S | 47,6 % | 85,6 % |
| Ovansjö | S | 41,5 % | S | 33,9 % | 89,3 % |
| Prästbordet | S | 41,9 % | S | 38,8 % | 85,2 % |
| Sidensjö | S | 48,8 % | S | 46,5 % | 87,5 % |
| Sjukhuset | S | 51,1 % | S | 46,1 % | 80,8 % |
| Skorped | S | 50,8 % | S | 49,3 % | 85,2 % |
| Skyttis | S | 49,9 % | S | 45,9 % | 80,1 % |
| Sund | S | 54,0 % | S | 48,3 % | 84,0 % |
| Svartby-Brösta | S | 50,9 % | S | 43,8 % | 89,2 % |
| Trehörningsjö | S | 39,6 % | C | 35,8 % | 81,4 % |
| Valhalla | S | 54,0 % | S | 47,9 % | 77,2 % |
| Åsdalen | S | 43,5 % | S | 40,9 % | 86,0 % |
| Östra | S | 53,5 % | S | 51,6 % | 79,9 % |
| Översjäla | S | 46,7 % | S | 42,5 % | 91,4 % |
| Övre | S | 49,5 % | S | 45,7 % | 80,5 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2014 · Alla kommuner 2014