Valresultat Kramfors 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kramfors med 51,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,8 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kramfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Kramfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
14 745
Avgivna röster
12 541
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2014 i Kramfors

Riksdagsvalet 2014 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 44751,8 %
MModeraterna1 41011,3 %
SDSverigedemokraterna1 2099,7 %
CCenterpartiet1 1889,5 %
VVänsterpartiet9307,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4133,3 %
KDKristdemokraterna2982,4 %
FIFeministiskt initiativ2712,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2081,7 %
Övriga partier740,6 %

Landstingsvalet 2014 i Kramfors

Landstingsvalet 2014 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 30151,6 %
CCenterpartiet1 48012,1 %
VVänsterpartiet1 1199,2 %
MModeraterna1 0989,0 %
SDSverigedemokraterna8006,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4373,6 %
KDKristdemokraterna3222,6 %
VINIVINI3212,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2842,3 %
Övriga partier440,4 %

Kommunvalet 2014 i Kramfors

Kommunvalet 2014 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 00848,8 %
CCenterpartiet2 11217,2 %
VVänsterpartiet1 24610,1 %
MModeraterna1 1469,3 %
SDSverigedemokraterna7796,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4373,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2912,4 %
KDKristdemokraterna2542,1 %
Övriga partier370,3 %

Partiernas utveckling i Kramfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kramfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • Övr
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kramfors per valår
Parti200620102014201820222026
S50,5 %50,5 %51,8 %41,1 %41,6 %34,4 %
M12,7 %15,7 %11,3 %9,3 %9,5 %11,6 %
SD1,4 %3,1 %9,7 %15,8 %21,9 %21,8 %
C14,4 %9,9 %9,5 %12,5 %8,3 %8,3 %
V9,2 %8,4 %7,5 %11,8 %7,9 %7,6 %
MP2,9 %4,6 %3,3 %1,9 %3,1 %4,4 %
KD4,2 %3,4 %2,4 %4,0 %4,6 %6,3 %
Övr4,5 %3,9 %2,3 %3,2 %3,0 %5,7 %
Fi0,3 %0,5 %2,2 %0,5 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande79,5 %84,1 %85,1 %86,2 %83,7 %82,5 %

Valdeltagande i Kramfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kramfors 2014

Så skiljer sig Kramfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 51,8 % i Kramfors mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 20,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +20,8
  • C +3,4
  • V +1,8

Svagare än i riket

  • M −12,0
  • FP −3,7
  • MP −3,6
  • SD −3,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kramfors, från 3,1 % till 9,7 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 15,7 % till 11,3 % (−4,3).

  • SD +6,6
  • M −4,3
  • FI +1,7
  • FP −1,4
  • MP −1,3
  • S +1,3
  • KD −1,0
  • V −0,9

Valdeltagande i Kramfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kramfors på plats 199 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kramfors är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Björsta till 87,1 % i Gumås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Väja-Dynäs (64,6 %) och sitt svagaste i Nordingrå (36,6 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kramfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 9,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.

  • C +7,6
  • SD −3,4
  • S −3,0
  • V +2,7
  • M −2,0
  • MP +0,2

Största parti i Kramfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kramfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kramfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,4 %82,5 %
2022Socialdemokraterna41,6 %83,7 %
2018Socialdemokraterna41,1 %86,2 %
2014Socialdemokraterna51,8 %85,1 %
2010Socialdemokraterna50,5 %84,1 %
2006Socialdemokraterna50,5 %79,5 %

Valresultat per valdistrikt i Kramfors 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Kramfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kramfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjärtråS52,9 %S49,2 %81,4 %
BjörstaS60,3 %S59,7 %76,4 %
BlästaS54,9 %S52,5 %86,4 %
BollstaS53,2 %S46,1 %79,4 %
CentrumS62,5 %S61,6 %84,0 %
DockstaS39,7 %C38,4 %87,0 %
Frånö-LundeS55,6 %S53,3 %85,2 %
GumåsS58,9 %S59,6 %87,1 %
Nora-SkogS39,6 %S33,7 %84,7 %
NordingråS36,6 %C28,3 %86,7 %
NylandS53,2 %S51,7 %82,9 %
UllångerS40,4 %C44,8 %84,6 %
Väja-DynäsS64,6 %S65,3 %82,7 %
ÖstbyS58,2 %S58,4 %82,9 %

Utforska valdistrikten i Kramfors på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2014 · Alla kommuner 2014