Valresultat Kramfors 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kramfors med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Norrlandspartiet flest röster (24,7 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kramfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Kramfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,5 %
Röstberättigade
13 671
Avgivna röster
11 272
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2026 i Kramfors

Riksdagsvalet 2026 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 81034,4 %
SDSverigedemokraterna2 42121,8 %
MModeraterna1 28111,6 %
CCenterpartiet9188,3 %
VVänsterpartiet8397,6 %
KDKristdemokraterna6966,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4874,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3573,2 %
Övriga partier2772,5 %

Regionvalet 2026 i Kramfors

Regionvalet 2026 i Kramfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland2 42521,6 %
NorrlNorrlandspartiet2 15919,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 98317,7 %
SDSverigedemokraterna1 19810,7 %
CCenterpartiet1 0749,6 %
VVänsterpartiet8357,4 %
MModeraterna6475,8 %
KDKristdemokraterna5254,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2652,4 %
Övriga partier1241,1 %

Kommunvalet 2026 i Kramfors — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Kramfors har 35 mandat. Norrlandspartiet fick flest, 9 mandat, följt av Socialdemokraterna med 7 och Centerpartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Kramfors: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
NorrlNorrlandspartiet2 77624,7 %9
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 37421,1 %7(−11)
CCenterpartiet2 18719,5 %7(+1)
SDSverigedemokraterna1 36212,1 %4(−3)
MModeraterna8917,9 %3(−1)
VVänsterpartiet8827,8 %3(−1)
KDKristdemokraterna3463,1 %1(−1)
MPMiljöpartiet de gröna2412,1 %1(+1)
Övriga partier1821,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Kramfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kramfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−7,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kramfors per valår
Parti200620102014201820222026
S50,5 %50,5 %51,8 %41,1 %41,6 %34,4 %
SD1,4 %3,1 %9,7 %15,8 %21,9 %21,8 %
M12,7 %15,7 %11,3 %9,3 %9,5 %11,6 %
C14,4 %9,9 %9,5 %12,5 %8,3 %8,3 %
V9,2 %8,4 %7,5 %11,8 %7,9 %7,6 %
KD4,2 %3,4 %2,4 %4,0 %4,6 %6,3 %
MP2,9 %4,6 %3,3 %1,9 %3,1 %4,4 %
L3,0 %3,1 %1,7 %2,0 %1,6 %3,2 %
Övr1,8 %1,3 %2,8 %1,7 %1,4 %2,5 %
Valdeltagande79,5 %84,1 %85,1 %86,2 %83,7 %82,5 %

Valdeltagande i Kramfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kramfors 2026

Så skiljer sig Kramfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 11,6 % i Kramfors mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,4
  • SD +4,4
  • C +1,3
  • KD +0,1

Svagare än i riket

  • M −8,3
  • L −2,1
  • MP −1,7
  • V −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kramfors, från 9,5 % till 11,6 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,6 % till 34,4 % (−7,3).

  • S −7,3
  • M +2,0
  • L +1,6
  • KD +1,6
  • MP +1,3
  • V −0,4
  • SD −0,1
  • C −0,0

Valdeltagande i Kramfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,5 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kramfors på plats 233 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kramfors är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,7 % i Björsta till 85,9 % i Nordingrå.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (43,3 %) och sitt svagaste i Docksta (24,8 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kramfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 34,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,2 procentenheter.

  • S −13,2
  • C +11,2
  • SD −9,7
  • M −3,6
  • KD −3,2
  • L −2,4
  • MP −2,2
  • V +0,3

Största parti i Kramfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kramfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kramfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,4 %82,5 %
2022Socialdemokraterna41,6 %83,7 %
2018Socialdemokraterna41,1 %86,2 %
2014Socialdemokraterna51,8 %85,1 %
2010Socialdemokraterna50,5 %84,1 %
2006Socialdemokraterna50,5 %79,5 %

Valresultat per valdistrikt i Kramfors 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Kramfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kramfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjärtråS33,4 %C28,4 %81,9 %
BjörstaS39,2 %Norrl29,0 %71,7 %
BlästaS31,3 %Norrl42,6 %77,7 %
BollstaS31,4 %Norrl34,5 %79,1 %
CentrumS43,3 %S30,4 %74,4 %
DockstaS24,8 %C35,3 %84,4 %
Frånö-LundeS34,4 %Norrl27,7 %77,6 %
GumåsS42,1 %Norrl33,7 %84,5 %
Nora-SkogS29,7 %C30,6 %84,6 %
NordingråS32,1 %C30,6 %85,9 %
NylandS30,7 %Norrl26,2 %78,4 %
UllångerS30,7 %C38,9 %79,8 %
ÖstbyS37,2 %Norrl29,3 %76,3 %

Utforska valdistrikten i Kramfors på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026