Valresultat Ånge 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ånge med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ånge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Ånge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,0 %
Röstberättigade
7 182
Avgivna röster
5 886
Län
Västernorrlands län

Riksdagsvalet 2026 i Ånge

Riksdagsvalet 2026 i Ånge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92333,2 %
SDSverigedemokraterna1 53026,4 %
MModeraterna83014,3 %
KDKristdemokraterna4638,0 %
CCenterpartiet3235,6 %
VVänsterpartiet3035,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1793,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1382,4 %
Övriga partier1081,9 %

Regionvalet 2026 i Ånge

Regionvalet 2026 i Ånge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 76331,1 %
SDSverigedemokraterna89315,7 %
MModeraterna67111,8 %
NorrlNorrlandspartiet64111,3 %
SVSjukvårdspartiet - Västernorrland61510,8 %
KDKristdemokraterna4858,6 %
VVänsterpartiet2664,7 %
CCenterpartiet2274,0 %
MPMiljöpartiet de gröna741,3 %
Övriga partier350,6 %

Kommunvalet 2026 i Ånge — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ånge har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−3 sedan 2022), följt av Vår Framtids politiska utskott med 10 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Ånge: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 77830,8 %11(−3)
VFPUVår Framtids politiska utskott1 64128,4 %10(+4)
SDSverigedemokraterna77413,4 %5(−1)
MModeraterna5289,1 %3(−1)
NorrlNorrlandspartiet3405,9 %2
VVänsterpartiet2464,3 %2(±0)
KDKristdemokraterna2233,9 %1(±0)
CCenterpartiet2023,5 %1(−1)
Övriga partier470,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ånge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ånge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ånge per valår
Parti200620102014201820222026
S48,8 %49,8 %49,7 %41,9 %37,2 %33,2 %
SD3,2 %5,9 %16,2 %22,1 %29,8 %26,4 %
M13,8 %18,9 %11,4 %11,3 %12,3 %14,3 %
KD5,0 %2,9 %2,7 %4,9 %6,0 %8,0 %
C12,2 %7,7 %7,5 %8,6 %5,5 %5,6 %
V8,5 %6,9 %5,8 %6,8 %4,8 %5,2 %
L3,3 %3,2 %1,5 %1,6 %1,7 %3,1 %
MP2,5 %3,1 %1,9 %1,1 %1,5 %2,4 %
Övr2,5 %1,6 %3,4 %1,8 %1,1 %1,9 %
Valdeltagande77,0 %82,5 %84,6 %85,6 %84,5 %82,0 %

Valdeltagande i Ånge 2006–2026

Kommunen mot länet (Västernorrland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ånge 2026

Så skiljer sig Ånge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,4 % i Ånge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,9
  • S +5,2
  • KD +1,8

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • MP −3,7
  • V −3,2
  • L −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ånge, från 12,3 % till 14,3 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,2 % till 33,2 % (−4,0).

  • S −4,0
  • SD −3,4
  • M +2,0
  • KD +2,0
  • L +1,3
  • MP +0,9
  • V +0,4
  • C +0,1

Valdeltagande i Ånge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,0 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ånge på plats 249 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ånge är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,1 % i Alby-Östavall-Överturingen till 79,4 % i Borgsjö-Erikslund-Hallsta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ånge centrum (42,8 %) och sitt svagaste i Torpshammar-Naggen-Munkbysjön (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ånge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 26,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.

  • SD −13,0
  • M −5,2
  • KD −4,1
  • L −2,9
  • S −2,4
  • C −2,1
  • V −1,0

Största parti i Ånge sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ånge i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ånge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,2 %82,0 %
2022Socialdemokraterna37,2 %84,5 %
2018Socialdemokraterna41,9 %85,6 %
2014Socialdemokraterna49,7 %84,6 %
2010Socialdemokraterna49,8 %82,5 %
2006Socialdemokraterna48,8 %77,0 %

Valresultat per valdistrikt i Ånge 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Ånge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ånge, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alby-Östavall-ÖverturingenS33,4 %S33,5 %69,1 %
Borgsjö-Erikslund-HallstaS28,0 %VFPU28,6 %79,4 %
FränstaS33,3 %VFPU33,2 %76,7 %
LjungaverkSD33,0 %VFPU32,2 %73,2 %
Torpshammar-Naggen-MunkbysjönSD34,7 %VFPU25,6 %73,2 %
ÅngeS38,1 %S35,2 %79,0 %
Ånge centrumS42,8 %S43,2 %73,6 %

Utforska valdistrikten i Ånge på kartan

Fler kommuner i Västernorrlands län

Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026