Valresultat Härnösand 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Härnösand med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härnösand ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 18 996
- Avgivna röster
- 16 099
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2026 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 536 | 34,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 825 | 17,7 % |
| MModeraterna | 2 333 | 14,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 339 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 173 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 067 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 842 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 568 | 3,6 % |
| Övriga partier | 238 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Härnösand
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 433 | 28,0 % |
| MModeraterna | 2 050 | 12,9 % |
| SVSjukvårdspartiet - Västernorrland | 1 831 | 11,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 580 | 10,0 % |
| NorrlNorrlandspartiet | 1 428 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 226 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 152 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 991 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 903 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 1,3 % |
| Övriga partier | 46 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Härnösand — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Härnösand har 43 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Miljöpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 876 | 30,6 % | 13(−4) |
| MModeraterna | 3 342 | 21,0 % | 9(+2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 672 | 10,5 % | 5(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 654 | 10,4 % | 4(−2) |
| CCenterpartiet | 1 323 | 8,3 % | 4(±0) |
| VVänsterpartiet | 1 124 | 7,1 % | 3(±0) |
| NorrlNorrlandspartiet | 969 | 6,1 % | 3 |
| KDKristdemokraterna | 557 | 3,5 % | 1(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 394 | 2,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 22 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Härnösand 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Härnösand i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- MP
- V
- C
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,5 % | 40,2 % | 43,2 % | 36,7 % | 39,6 % | 34,8 % |
| SD | 2,2 % | 4,0 % | 11,0 % | 16,8 % | 19,7 % | 17,7 % |
| M | 19,0 % | 22,4 % | 15,5 % | 13,1 % | 12,3 % | 14,7 % |
| MP | 5,6 % | 8,1 % | 7,0 % | 4,3 % | 6,0 % | 8,4 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,4 % | 8,9 % | 6,4 % | 7,4 % |
| C | 11,6 % | 7,4 % | 6,5 % | 9,9 % | 7,6 % | 6,7 % |
| KD | 4,9 % | 4,1 % | 3,3 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,3 % |
| L | 5,0 % | 5,5 % | 3,3 % | 3,2 % | 2,6 % | 3,6 % |
| Övr | 5,3 % | 1,9 % | 3,9 % | 1,8 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,6 % | 85,4 % | 87,3 % | 84,4 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Härnösand 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Härnösand 2026
Så skiljer sig Härnösand från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 34,8 % i Härnösand mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,8
- MP +2,3
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −5,2
- L −1,8
- V −1,0
- KD −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Härnösand, från 6,0 % till 8,4 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 34,8 % (−4,8).
- S −4,8
- MP +2,4
- M +2,4
- SD −2,0
- L +1,0
- V +1,0
- C −0,9
- KD +0,6
Valdeltagande i Härnösand
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Härnösand på plats 143 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Härnösand är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Rotudden-Gådeå till 88,0 % i Häggdånger.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Änget-Murberget (43,0 %) och sitt svagaste i Stigsjö-Viksjö (25,5 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härnösand är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i kommunvalet mot 17,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- SD −7,4
- M +6,3
- S −4,2
- MP +2,1
- KD −1,8
- C +1,6
- L −1,1
- V −0,3
Största parti i Härnösand sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Härnösand i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,2 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Härnösand 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Härnösand. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bondsjö-Säbrå | S | 34,7 % | S | 29,1 % | 85,4 % |
| Centrum | S | 34,0 % | S | 31,4 % | 79,0 % |
| Geresta-Gånsvik | S | 35,9 % | S | 31,3 % | 86,2 % |
| Hovsjorden | S | 38,3 % | S | 30,7 % | 86,3 % |
| Häggdånger | S | 26,0 % | S | 21,6 % | 88,0 % |
| Hälletorp-Framnäs | S | 37,7 % | S | 34,6 % | 81,5 % |
| Högsjö | S | 33,0 % | S | 28,6 % | 77,8 % |
| Kullen-Haga | S | 32,1 % | S | 29,5 % | 83,0 % |
| Norra Brännan | S | 35,5 % | S | 33,9 % | 84,1 % |
| Norrstaden | S | 36,5 % | S | 32,1 % | 81,9 % |
| Rotudden-Gådeå | S | 42,5 % | S | 38,5 % | 77,6 % |
| Stigsjö-Viksjö | S | 25,5 % | S | 21,0 % | 80,1 % |
| Älandsbro | S | 27,1 % | M | 29,4 % | 82,7 % |
| Änget-Murberget | S | 43,0 % | S | 37,0 % | 81,5 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2026 · Alla kommuner 2026